13.6.2015 Vimpelin Veto on solminut kolme pelaajasopimusta. Viime kauden joukkueesta Anni Kujala ja Anna Peltola jatkavat. 18-vuotias Tuulia Timo palaa Vimpeliin Tampereen Pyrinnöstä.
Anni Kujala jatkaa Vimpelin vahvuudessa. Kuva: Francois Perthuis.
Uuteen Naisten Korisliiga -kauteen valmistautuva Vimpelin Veto jatkaa tutulla valmennuskolmikolla. Jarkko Havu, Jukka-Pekka Kujala ja Erkki Ventilä vastaavat myös tulevan kauden valmennuksesta.
Viimekauden ryhmästä takamiehet Anni Kujala, 22, ja Anna Peltola, 20, ovat tehneet jatkosopimukset kasvattajaseuransa kanssa.
Uutena kasvona Vedon paidassa nähdään 175-senttinen takamies Tuulia Timo, joka palaa kasvattajaseuraansa kahden Tampereen Pyrinnössä vietetyn vuoden jälkeen.
Timolta löytyy tililtään kuusi B-nuorten maaottelua sekä A-tyttöjen SM-pronssi kaudelta 2011-2012.
- Treenikausi on jo käynnissä. Olemme myös kartoittaneet jenkkipelaajia, mutta sopimuksia emme ole vielä tehneet, valoittaa Vedon valmentaja Jarkko Havu seuran tiedotteessa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.