Vilpas jatkoaikavoittoon Kauhajoella, BC Nokia kaatoi Korihait

11.3.2017 Salon Vilpas ja Kauhajoen Karhu joutuivat lauantai-iltana etsimään voittajaa jatkoajalta asti Kauhajoen liikuntahallilla. Tasaisen väännön käänsi lopulta nimiinsä Vilpas lukemin 101-103 (42-46, 93-93). Nokialla kotijoukkue BC Nokia oli vahvempi Korihaita numeroin 95-78 (50-43).

Matias Ojala ja Salon Vilpas hakivat lauantain kierroksella salolaisten ensimmäisen voiton Kauhajoelta sitten maaliskuun 2010.

Isaiah Wilkerson jakeli seitsemän koriin johtanutta syöttöä kun BC Nokia kaatoi kotihallissaan Uudenkaupungin Korihait. Kuvat: Erkki Hautaviita

Salon Vilpas haki runkosarjan voittotaistelun kannalta arvokkaat sarjapisteet lauantaina kun se matkusti Kauhajoen Karhun vieraaksi. Jatkoajalle asti venynyt ottelu kääntyi lopulta salolaisten 101-103 (42-46, 93-93) –vierasvoitoksi.

Läpi ottelun tasaisissa lukemissa kulkenut kamppailu kulki päätösjakson alkupuolella Karhun hienoisessa komennossa ja kotijoukkue kävikin parhaimmillaan jo viiden pisteen johtoasemassa kun kymmenminuuttista oli pelattu reilun kolmen minuutin verran. Mikko Koiviston ja Desmond Williamsin kolmosilla sekä liukkaan Juwan Statenin lay-upilla vierasjoukkue nousi kuitenkin reilussa puolessatoista minuutissa pisteen johtoon.

Draamaa ei puuttunut neljänneksen viimeisiltä hetkiltä. Vilppaan taisteltua tiensä tasoihin vapaaheittoviivan kautta, nosti Karhun monipuolinen sisäpelaaja Kammeon Holsey isännät kahden pisteen johtoon donkillaan kuusi sekuntia ennen neljänneksen päättävää summeria. Aikalisällä Vilpas-luotsi Joonas Iisalo punoi kuitenkin tasoitukseen johtaneet juonet ja takamies Staten nosti Vilppaan tasoihin ja jatkoajalle kolme sekuntia ennen summeria.

Jatkoaika alkoi kotijoukkueen merkeissä, Karhun karatessa reilussa kahdessa minuutissa kolmen pisteen karkumatkalle. Vilpas näytti kuitenkin jälleen venymiskykynsä ja Koiviston kolmosesta alkanut 7-0 –pisteputki käänsi voittotaistelun voimasuhteet päälaelleen. DeVaughn Washingtonin ja Statenin pussittaessa molemmat yhden vapaaheiton, sai Karhu-takamies Tate Unruh vielä tuotua isännät kahden pisteen päähän kuutisen sekuntia ennen päätössummeria.

Kotijoukkue lähetti Statenin vapaaheittoviivalle kolme sekuntia ennen summeria ja tämän heitettyä molemmat yrityksensä ohi, sai Washington vielä potentiaalisen voittoheiton ilmaan summerin soidessa. Pallo ei kuitenkaan löytänyt tietään korirenkaan läpi, joten Vilpas sai kunnian lähteä sarjapisteiden kanssa Kauhajoelta Saloon ensimmäisen kerran sitten maaliskuun 2010. Uudessa liikuntahallissa Vilpas ei ollut ennen lauantaita voittanut otteluakaan.

- Saimme hyvän alun ja tehtyä helppoja koreja. Sitten alkoi tulla menetyksiä, joista Karhu pääsi rankaisemaan. Toisen puoliajan ja jatkoajan molemmat joukkueet pelasivat hyvin ja kumpi tahansa joukkue olisi voinut voittaa, pyöritteli Vilpas-luotsi Iisalo.

- Täältä ei ole helppoa hakea sarjapisteitä, joten voitto tuntuu hyvältä. Tällä voitolla varmistimme sijan runkosajan top-kolmeen, mikä on hieno asia Vilppaalle ja sen faneille.

Vilppaan moniosaaja Al’lonzo Coleman operoi komean tupla-tuplan 14 pisteellä ja 11 levypallolla, jakaen myös 6 koriin johtanutta syöttöä ja riistäen pelivälineen joukkueelleen kahdesti. Isojen hetkien pelaaja Williams oli joukkueen pisteykkönen 27 pisteellä ja myös Staten (20/5 syöttöä) sekä Koivisto (12/4 syöttöä) pelasivat vahvat ottelut tahoillaan.

Karhun riveistä tupla-tuplan kirjautti Holsey (22/10/5 syöttöä/2 torjuntaa), Juho Lehtorannan (22/6) yltäessä myös samaan pistemäärään miehen kanssa. Kaksikolle tulitukea tarjosivat Austin Hollins (21/4/6 syöttöä/3 riistoa) sekä Tate Unruh (18/5 syöttöä).

Ottelutilastot: Karhu - Vilpas

BC Nokia kotivoittoon Korihaista

BC Nokia tarjosi Nokian palloiluhallin asiantuntevalle kotiyleisölle komean kotivoiton, kun se sai lauantaina vieraakseen Uudenkaupungin Korihait. Vahvan ottelun pelannut kotijoukkue juoksi lopulta vakuuttavaan 95-78 (50-43) –kotivoittoon.

Päätösjaksolla Korihait käväisi vielä viiden pisteen päässä isännistä Mikko Jalosen kolmosella, mutta kotijoukkueen 12-0 –pisteputki katkaisi Korihaiden kirivaihteen jakson puolivälin jälkeen. Korihait ei kuitenkaan lopettanut taistelua voittotaistelun karattua joukkueelta, mutta Mikael Herbertin vapaaheitot päätösminuutilla olivat enää laiha lohtu vierailijoille ja kavensi isäntien voittonumerot lukemiin 95-78.

- Korihait on ollut, vaikka voittoja ei juuri olekaan tullut, viimeiset kuusi tai seitsemän ottelua jokaisessa pelissä mukana. Nostan hattua coach (Jarno) Nikulalle ja kumppaneille, jotka ovat kyenneet pitämään hengen hyvänä, vaikka tuollainen häviäminen ei ole helppoa, antoi näätäpaitojen päävalmentaja Ville Tuominen kunniaa vierasjoukkueen suuntaan.

- Me puhuimme, että voitetaan puolustamalla. Me emme sitä tehneet älyttömän hyvin ensimmäisten kolmen jakson aikana, mutta päätösneljänneksellä löytyi puolustusviisikko, jolla painettiin siihen asti kun Henri Hirvikoski ja Niko Mattila jaksoivat painaa. Saimme vastustajan pakotettua sellaisiin ratkaisuihin, joihin halusimme.

Moniulotteinen takamies Javier Duren (15/13/4 syöttöä/3 riistoa) oli kotijoukkueen ykköstykki lauantaina. Daniel Dolenc oli näätäpaitojen pisteykkönen 17 pisteellä ja myös takamies Isaiah Wilkerson (15/7 syöttöä) sekä Mattila (10/2/2 riistoa/1 torjunta) suorittivat lauantaina vahvasti.

Mikko Jalonen johti haiparven hyökkäystä 12 pisteen ja 5 koriin johtaneen syötön edestä ja Aapeli Alanen heitti vierailijoiden isoimman pistelukeman 14 pisteellä. Myös Vesa-Pekka Laine (12/4 syöttöä), Eric McAlister (12/8), Mikael Herbert (11/4) ja Emmanuel Holloway (10) ylsivät kaksinumeroisille pistelukemille.

Ottelutilastot: BC Nokia - Korihait
 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia