Vilpas löysi korvaajan loukkaantuneelle Thompsonille

19.1.2011 Korisliiga-joukkue Salon Vilpas on palkannut loukkaantuneen Ronald Thompsonin korvaajaksi 203-senttisen sisäpelaaja Ronald Douglasin, jonka odotetaan saapuvan Saloon perjantaina. Sen jälkeen on Uruguayn liiton peliluvasta kiinni, ehtiikö uusi tulokas sunnuntaina tositoimiin Kouvolan Kouvoja vastaan Salohallissa.

Louisianan Baton Rougesta kotoisin olevalle Douglasille Suomen talvi ei tule yllätyksenä, sillä 23-vuotias sentteri pelasi viime kaudella Ura Basketin riveissä I divisioonaa. Vilppaan nykyinen päävalmentaja valmensi Douglasia Urassa. Kovapomppuinen ja ulottuva Douglas saalisti 21 ottelussa 15,3 pistettä ja 11,4 levypalloa. Korinalusuhasta kertoo komeat 2,8 torjuntaa per peli.

Douglas korvaa Vilpas-miehistössä Ronald Thompsonin, jonka kausi päättyi nivusvammaan.

- Thompsonin tuomion jälkeen halusimme toimia mahdollisimman nopeasti, sillä tiukassa pudotuspelitaistossa ei ole yhtään peliä hukattavana. Tässä vaiheessa kautta on melkoinen riski hankkia tänne pelaajaa parin nauhan perusteella. Scoraavia isoja miehiä ei ole pilvin pimein tarjolla, etenkään kunnossa olevaa. Valmentaja Kimmo Vyyryläinen tuntee Douglasin hyvin Kaarinan ajalta. Pelaajatyyppinä hän vaikuttaa juuri sellaiselta, jota Vilpas tarvitsee eli levypallomiestä ja pelotetta korin alle, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen nopeasti edenneestä hakuprosessista.

Douglas pelasi alkukaudella 17 ottelua Uruguayn LUB-pääliigassa Bohemiosin riveissä 9,0 pisteen ja 8,8 levypallon keskiarvoilla. Mies vapautui joulukuun lopulla, ja on varmasti kunnossa.

- Tunnen Ronaldin hyvin viime kaudelta, ja näin häneltä ainakin kymmenen ottelua. Erittäin mukava kaveri, joka tekee kovasti töitä molemmissa päissä kenttää. Douglas oli jo kesällä papereissani, ja vapauduttuaan Uruguaysta näen hänet hyvänä vaihtoehtona Thompsonille. Douglas ei tule taatusti voittamaan Korisliigan korikuninkuutta, mutta on todellinen työhevonen ja siksi arvokas pelaaja joukkueelle. Hän on erinomainen heitontorjuja ja menee ryminällä levypalloihin. Uskon, että Ronald tulee muodostamaan tehokkaan kaksikon Nicchaeus Doaksin kanssa hyökkäyslevyreissä, arvioi Vyyryläinen.

Ronald Douglas pelasi yliopistouransa viimeiset kaksi vuotta South Alabamassa, NCAA:n ykköstasolla. Kauden 2008-09 päätteeksi hän teki tilastot 5,8 pistettä, 4,4 levypalloa ja 2.1 torjuntaa ottelua kohden. Jos kaikki menee lentojen puolesta suunnitellusti, Douglas nähdään Vilppaan harjoituksissa perjantaina.

Lue myös artikkeli "Vilppaan Thompsonin kausi ohi".

 
28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

Näytä lisää vastaavia