3.9.2012 Salon Vilppaan liigamiehistö sai kaksi uutta palasta kokoonpanoonsa, kun päävalmentaja Mikko Tupamäki nosti seuran A-poikaikäiset Vesa-Pekka Laineen ja Jesse Virtasen edustusmiehistöönsä. Uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall ja DeAngelo Alexander ovat tehneet koeajallaan valmennusjohtoon vaikutuksen.
Laine (180 cm) ja Virtanen (187 cm) tulevat pääsääntöisesti pelaamaan Tommi Sainion valmentamassa A-poikien edustusjoukkueessa, mutta molemmat harjoittelevat edustusjoukkueen mukana kaudella 2012/13.
– Molemmat nuoret miehet ovat vetäneet hyvän kesän miesten ryhmässä, ja kehitystä on tapahtunut niin fyysisellä kuin pelillisellä puolella. Laine ja Virtanen ovat hyvällä asenteella pelaavia pelaajia, joiden kehityksen kannalta on tärkeää päästä harjoittelemaan haastavassa ympäristössä, toteaa Tupamäki nuoriso-osastostaan.
Vilppaan uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall (183 cm) ja DeAngelo Alexander (195 cm) ovat vakuuttaneet joukkueen valmennusjohdon osaamisellaan. Sentteri Fabian Wilsonin tilalle etsitään uutta isoa pelaajaa.
Vilpas aloittaa harjoituspelien sarjan perjantaina, jolloin se kohtaa Loimaan Liikuntahallilla hallitsevan Suomen mestarin Nilan Bisonsin. Kotiturnaus on edessä kahden viikon päästä Salohallissa, kun Vilpas kohtaa lauantaina Kauhajoen Karhun ja sunnuntaina Tapiolan Hongan.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.