Vimpelille seurahistorian ensimmäinen välieräpaikka

29.3.2023 20:34 ViVe nappasi paikan välieriin, kun joukkue haki voiton Espoosta 79-76. Joukkue vei ottelusarjan 2-1.

Tuulia Anttonen ja Vimpeli etenivät mitalipeleihin. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Vimpeli oli joukkueista paremmalla jalalla liikkeellä kahden ensimmäisen jakson aikana. Se sai toteutettua pelisuunnitelmaansa paremmin ja pääsi puoliajalle johdossa 44-33.

EBT heräsi kolmannella jaksolla ja tiivisti puolustustaan. Puolustuksen onnistumiset näkyivät myös hyökkäyspäässä ja joukkue lähti päätösjaksolle pisteen johdossa.

Päätösjaksolla edettiin piste pisteestä aina viimeiselle minuutille asti. Kristina King ja Anni Kujala nostivat vieraat kolmen pisteen johtoon päätösminuutilla ja kun kotijoukkueen kolmoset kolisivat rautoihin, pääsi ViVe juhlimaan jatkopaikkaa.

- Äärimmäisen kova peli tänään. Fyysinen kamppailu, jossa mentiin korista koriin. EBT vei tänään levypallot, mutta saimme heiltä nopeat hyökkäykset pois. Löysimme oikean puolustusmuodon, jolla pystyimme pitämään EBT:n kurissa, Vimpelin päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala sanoi.

Anni Kujala oli vieraiden pistekärki 19 pisteellä. Tuulia Anttonen toi penkiltä korintekovoimaa ja kasasi 18 pistettä. Sierra Mooren tripla-tupla 11/11/10 koriin johtanutta syöttöä ei riittänyt vieraille.

ViVe saa välierissä vastaansa ToPo:n. Toisessa välierässä kohtaavat Peli-Karhut ja Forssan Alku. Finaalipaikka irtoaa kolmella voitolla.

Ottelutilasto

 
18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

Näytä lisää vastaavia