10.4.2016 Loimaan Bisonsin taival VTB-Liigassa on yhtä ottelua vaille valmis. Sunnuntaina sarjataulukon kuudentena majaileva Avtodor haki sarjapisteet Loimaalta hiljentävän 135-86 (67-44) -vierasvoiton turvin.

Ronnie Clark oli Bisonsin ylivoimaisin valopilkku kotitappiossa Avtodorille. Kuva: Matti Koskinen.
Loimaan Bisonsin raskas matka Itä-Euroopan VTB-Liigassa näki toiseksi viimeisen näytöksensä sunnuntaina Loimaan liikuntahallissa. Sarjataulukon kuudetta paikkaa hallussaan pitävä Avtodor kävi juoksemassa liikuntahallin taululle VTB-Liigan ennätyspisteet, karaten kotimatkalle 135-86 (67-44) -vierasvoiton saattelemana.
Vajaamiehisenä ja Korisliigan pudotuspelien väsyttämänä kamppailuun lähtenyt Bisons ei onnistunut koko iltana pysäyttämään Avtodorin nyt yhdeksän ottelun voittoputkessa kulkevaa ryhmää. Avausjaksolla jo 38 pistettä taululle tulittanut vierasjoukkue oli askeleen edellä Bisonsia koko 40 minuuttia, eikä hellittänyt otettaan edes toisella puoliajalla eron kasvaessa kasvamistaan.
Puoliajalle joukkueet lähtivät Avtodorin 67-44 -johtotilanteesta, eikä kumpikaan joukkue nähnyt tarpeelliseksi liiemmin muuttaa korintekotahtiaan. Avtodor löysi reikiä Bisons-puolustuksesta ja onnistui ensimmäisestä penetraatiostaan jakamaan palloa joko suoraan isoille miehilleen, tai syöttämään pallon ulos ja jauhamaan loimaalaispuolustuksen hajalle toisista ja kolmansista ajoistaan.
Ottelun päätösjakso kulki leppoisan pelailun merkeissä, molempien joukkueiden tarjotessa koko rotaatiolleen mahdollisuuden näyttää kykyjään kansainvälisellä näyttämöllä. Avtodor juoksi kuitenkin reilun kymmenen pisteen jaksovoittoon ja paukutti loppunumeroiksi liikuntahallin tulostaululle 135-66 -lukemat vierasvoiton merkiksi.
Bisonsin Ronnie Clark onnistui näyttämään parasta osaamistaan sunnuntaina, pussittaen peräti 10 kolmosta ja heittäen yhteensä 33 pistettä. Sähäkkä jenkkitakamies Tayloe Taylor pussitti 10 pistettä, kahmi 5 levypalloa, jakoi 4 koriin johtanutta syöttöä ja riisti pelivälineen joukkueelleen kahdesti.
Avtodorin riveistä kovinta jälkeä tekivät 31 pistettä ja 6 koriin johtanuta syöttöä kirjauttanut Reggie Williams sekä tupla-tuplan urakoinut Travis Peterson (13/14/6 syöttöä). Vakuuttavimmasta tilastorivistä vastasi kuitenkin jenkkitakuri Paul Stoll, joka jäi vain yhden levypallon päähän tripla-tuplasta (13/9/11 syöttöä).
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.