12.5.2022 15:57 Vähäisen osallistujamäärän takia 3x3 SM-kiertueen aloitus siirtyy, ja kiertue lähtee käyntiin Kisakalliossa 28.5. Kisakallion Urheiluopistolle rakennetaan kaksi täysin uutta kenttää, jotka otetaan käyttöön SM-kiertueen avausturnauksessa.
Vähäisen osallistujamäärän takia 3x3 SM-kiertueen aloitus siirtyy, ja kiertue lähtee käyntiin Kisakalliossa 28.5. Kisakallion Urheiluopistolle rakennetaan kaksi täysin uutta kenttää, jotka otetaan käyttöön SM-kiertueen avausturnauksessa.
Pelejä päästään pelaamaan lauantaina 28.5 kahdessa sarjassa. Naisten ja miesten PRO -sarjojen voittajat lunastavat paikkansa elokuun lopussa Mall of Triplassa Helsingissä pelattavaan finaaliturnaukseen.
3x3-koriksen Suomen mestaruudesta pelataan jo neljättä kertaa. Uuden olympialajin vahvuus on sen soveltuvuus kaikille. Joukkueet voivat olla koottuna kaveriporukasta, samasta seurajoukkueesta tai vaikkapa vanhoista joukkuekavereista. 3x3-koriksen monipuolisuus tarjoaa pelaajille upeita hetkiä koriksen parissa!
Ilmoita joukkueesi Kisakallion turnaukseen tästä.
Kesän aikana pelatut SM-turnaukset Helsingissä, Tampereella ja Vantaalla ovat tarjonneet vauhdikkaita matseja ja upeaa koristunnelmaa, ja hienoissa puitteissa pelattavalta finaaliturnaukselta on lupa odottaa samaa.
Kesän toinen 3x3 SM Tour järjestetään Tampereella 26.7.2025 Koulukadun legendaarisella kentällä. Turnauksessa on naisten ja miesten Pro-sarjojen lisäksi amatöörisarjat naisille ja miehille. U14 tytöt ja pojat saavat myös huikean mahdollisuuden päästä mukaan turnausmeininkiin, kun heille on tarjolla omat sarjat.
Kahdeksas 3x3-koriksen SM-kiertue polkaistaan käyntiin Helsingissä kahden viikon päästä, ja ilmoittautuminen on käynnissä. Kiertue koostuu kolmesta osakilpailusta ja finaaleista.
FIRMAKORIS pelataan 22.5.2025 Namika Areenalla. Kuka nostaa pokaalin ilmaan tällä kertaa? Tuo yrityksesi kevään hauskimpaan koristurnaukseen!
Vappubrunssit saavat odottaa vuoroaan, koska ensin pelataan korista! Kokoa oma joukkue ja tule pitämään hauskaa Vappu 3x3 Slam Jam -turnaukseen vapunpäivänä!
Honkahallilla Espoossa järjestetään ei yksi vaan kaksi 3x3-koristurnausta keväällä 2025. Honka3x3 Yrityskoris pelataan Honkahallilla Espoossa perjantaina 11.4. ja perinteinen junioreille suunnattu 3×3-junioriturnaus pelataan lauantaina 17.5.
Kesän aikana pelatut SM-turnaukset Helsingissä, Heinolassa ja Tampereella ovat tarjonneet vauhdikkaita matseja ja upeaa koristunnelmaa, ja hienoissa puitteissa pelattavalta finaaliturnaukselta on lupa odottaa samaa.
Kesän 3x3 SM-kiertueen ensimmäinen osakilpailu pelataan tulevana lauantaina 15.6. Helsingin ydinkeskustassa Helsingin keskuskirjasto Oodin edustalla alkaen klo 10.00. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
3x3-kesä lähestyy. Kauden aikana pelataan kolme turnausta sekä finaaliturnaus. Ilmoittautuminen kesän turnauksiin on nyt avattu.
Tapiolan Honka järjestää kahdeksannen kerran junioreille suunnatun 3x3-turnauksen Honkahallilla lauantaina 25.5.2024.