3x3 SM-kiertueen turnausennakko 9/9- Kesän 3x3 SM-kiertue huipentuu kovatasoiseen lopputurnaukseen

2.9.2021 16:10 Lauantaina 4.syyskuuta Malmin lentokentällä pelattavassa lopputurnauksessa selvitetään vuoden 2021 3x3 Suomen mestarit. Entisiä 3x3 SM-mitalisteja haastamassa ovat uudet fyysiset ja taitavat 3x3- tulokkaat.

kuva: Ville Vuorinen

MITÄ? Kauan odotettu 3x3 SM-kiertueen lopputurnaus. Kesän 2021 kiertueeseen kuului kahdeksan osaturnausta, joista kustakin PRO-sarjan voittajat ansaitsivat paikan tulevana lauantaina pelattavaan SM-lopputurnaukseen.

MISSÄ JA MILLOIN? Malmin lentokentän hangaarissa lauantaina 4.9. Pelit starttaavat kello 10. Joukkueiden kokoonpanot sekä aikataulun löydät tästä.

PANOS? Vuoden 2021 3x3 Suomen mestaruus!

KETÄ SEURATA? Naisten PRO-sarja pelataan kuuden joukkueen voimin, kahdessa kolmen joukkueen lohkossa, joista lohkovoittajat etenevät finaaliin. Miesten PRO-sarjassa muodostetaan kahdeksan joukkueen pudotuspeli kaavio, tarkoittaen sitä, että ensin pelataan puolivälierät, välierät ja lopuksi finaali. Jokaisella pelillä on tällöin äärettömän suuri merkitys. Miesten kahdeksasta joukkueesta Trash Game United joutui viime hetkellä vetäytymään lopputurnauksesta, antaen tällöin luovutusvoiton arvotulle puolivälierän vastustajalleen Jywelle, joka näin ollen etenee suoraan välieriin.

Miesten sarja on tänä vuonna hyvin tasainen ja täynnä uusia tulokkaita. Seitsemästä joukkueesta vain kolme ovat aiemmilta vuosilta tuttuja. Yksi tutuista joukkueista on viime vuonna 3x3-kentillä SM-pronssia voittanut joukkue Yökoris Helsinki, jotka tänäkin kesänä kiersivät useamman osaturnauksen. Joukkueessa pelaavat Bashkim Grepi, Sasu Johansson, Edgard Mombilo sekä Onni Peltola. Kovan haasteen Yökoris Helsingille antaa Yökoris Tampere, joka ansaitsi Tampereen osaturnauksesta ylivoimaisella turnausvoitolla paikan lopputurnaukseen. Fyysisessä ja kovan heittotaidon omaavassa joukkueessa pelaavat Cory Abercrombie, Gani Sarumi, Toni Savino ja Serge Caroll Tcheuffa.

Kokenut 3x3-joukkue GTP on myös tuttu aiemmilta vuosilta. Fyysinen ja taitava joukkue täyttyy lahjakkaista nuorista, kokoonpanossa ovat Cristian Ahokas, Niki Juntunen, Joni Salmi sekä Santeri Makkonen, joka kirjoitti kesällä sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa. Toinen nuori ja lahjakas joukkue on Lahdesta tuleva Kispi, kokoonpanossaan Arttu Nykänen, Xavier Richards, Nuutti Vesanen sekä yli kaksimetrinen Eemi luukkonen. Näitä nuoria tulevaisuuden lupauksia kannattaa pitää silmällä.

Naisten sarjassa joukkueet täyttyvät useista liigapelaajista sekä aiempien vuosien 3x3 SM-mitalisteista. Hallitseva kaksin kertainen 3x3 Suomen mestari Bebes on kiertänyt tänä kesänä jälleen useamman osaturnauksen ja runsaan 3x3-kokemuksen lisäksi tältä kokoonpanolta löytyy useampi naisten Suomen mestaruus sekä kokemusta niin maajoukkuetasolta kuin ulkomaan ammattilaiskentiltäkin. Halu kolmanteen peräkkäiseen 3x3 Suomen mestaruuteen on varmasti kova. Lopputurnauksessa Bebesin kokoonpanossa ovat Lotta Aaltonen, Vilma Kesänen, Petra Noponen sekä Ella Salminen.

Joukkueet JutiC ja Kisumisut ovat tämän kesän uusia kovia 3x3-tulokkaita. Kisumisut kiersivät useamman osaturnauksen ja keräsivät näin kokemusta 3x3-kentiltä. Kokoonpanossa ovat Anni Kujala, Riikka Kujala, Henna-Riikka Paajanen sekä Ganna Savchuk. JutiC tuo myös osaltaan lopputurnaukseen 3x3-kentille kovaa osaamista ja kokemusta, kun kokoonpanosta löytyy Naisten Korisliigasta tutut Anni Jämsä, Kaisa Kuisma, Veera Pirttinen sekä Taru Tuukkannen, joka voitti vuonna 2018 ensimmäisen naisten 3x3 Suomen mestaruuden joukkueessa ToPo Rookies.

Lappeenrannasta saadaan myös 3x3 SM-mitalisteja ja pitkän korisuran omaavat pelaajat Maria Jokinen sekä Annika Lönnroth joukkuessa Yökoris Helsinki. Kokoonpanossa pelaavat myös Maiju Virtanen sekä Riina Heikura.

Heinolan ja Seinäjoen osaturnauksien voittajat Laba ja Minttubasket tuovat hieman nuoremmilla kokoonpanoillaan lopputurnaukseen vauhtia ja fyysisyyttä.

Lopputurnauksessa 3x3 SM-pelien lisäksi pelataan Unified-joukkueen 3x3-näytösotteluita. Suomen Unified-joukkue on saanut jo kansainvälistä makua 3x3-koriksesta osallistuessaan FIBA:n historialliseen 3x3-turnaukseen Sveitsissä, kun turnauksessa oli ensimmäistä kertaa mukana myös Special Olympics -sarja. 3x3 SM-kiertueen lopputurnauksessa Unified-joukkue pääsee ensimmäistä kertaa Suomessa pelaamaan virallisella 3x3-kentällä. Joukkueet muodostuvat kuuden eri seuran Unified-pelaajista sekä kahden eri seuran partnereista. 3x3-kentällä yhdessä joukkueessa pelaa samanaikaisesti kaksi urheilijaa sekä yksi partneri.

Toisena oheisohjelmana lopputurnauksessa selvitetään tämän kesän Pirkka All-Star joukkue, kun Petteri Koponen ja Shawn Huff juniorivahvistukseineen pääsevät mittelemään voitosta 3x3-pelien ja erilaisten kisojen muodossa, jotka juontaa tunnettu tubettaja Jaakko Parkkali.

Koripalloliitto on vallitsevassa tilanteessa päättänyt olla ottamatta yleisöä 3x3- lopputurnaukseen paikan päälle, mutta tapahtumaa pääset seuraamaan Koripalloliiton YouTube-kanavalta, jonne tapahtuma striimataan suorana ja veloituksetta.

Lopputurnausturnaus tarjoaa nopeaa, näyttävää ja viihdyttävää 3x3-korista. Tervetuloa seuraamaan striimin välityksellä!

Asiat

 
18.8.2023 16:32 3x3

3x3 SM-kiertueen lopputurnaus lauantaina Triplassa

3x3 SM-kiertueen loppuhuipennus nähdään lauantaina Helsingin Pasilassa, kauppakeskus Triplassa. Ketkä kruunataan suomenmestareiksi?

14.8.2023 10:44 3x3

3x3 SM -kiertueen osakilpailut päätökseen Jyväskylässä

Viimeinen osakilpailu 3X3 SM-kiertueella ennen lopputurnausta pelattiin lauantaina Jyväskylässä.

11.8.2023 09:55 3x3

Kesän 2023 3x3 SM-kiertueen viimeinen osakilpailu lauantaina Jyväskylässä

Jyväskylässä pelataan lauantaina tämän kesän viimeinen 3x3 SM-kiertueen osakilpailu.

7.8.2023 15:30 3x3

3x3 SM-kiertueen viimeinen osakilpailu lauantaina Jyväskylässä

Jyväskylässä järjestetään tulevana lauantaina 3x3 SM-kiertueen viimeinen osakilpailu - mukaan ehtii vielä ilmoittautua!

30.7.2023 21:21 3x3

3x3 SM-kiertueen seitsemäs osakilpailu Kotkassa

3x3 SM-kiertueen toiseksi viimeinen osakilpailu pelattiin lauantaina Kotkassa meripäiväkoriksen yhteydessä.

28.7.2023 14:27 3x3

3x3 SM-kiertueen seuraava osakilpailu Kotkassa

Lauantaina 3x3 SM-kiertueen seuraava osakilpailu järjestetään Kotkassa meripäivien yhteydessä.

24.7.2023 09:21 3x3

3x3 SM-kiertueen kuudes osakilpailu järjestettiin lauantaina Klaukkalassa

3x3 SM-kiertueen Klaukkalan osakilpailu oli samalla Suomen NMKY:n Urheiluliiton 100-vuotis Juhlaturnaus.

21.7.2023 13:24 3x3

3x3 SM-kiertueen seuraava osakilpailu Klaukkalassa

Huomenna lauantaina Klaukkalassa pelataan 3x3 SM-kiertueen kuudes osakilpailu.

17.7.2023 11:35 3x3

3x3 SM-kiertue jatkui lauantaina Heinolassa

3x3 SM-kiertueen viides osakilpailu järjestettiin lauantaina Heinolan satamassa - kaksi uutta joukkuetta lunasti paikkansa elokuun lopputurnauksessa.

14.7.2023 12:37 3x3

3x3 SM-kiertue jatkaa Heinolaan

3x3 SM-kiertueen viides osakilpailu järjestetään lauantaina Heinolassa.

11.7.2023 12:33 3x3

3x3 SM-kiertueen tuplaviikonloppuna pelattiin Tampereella ja Vimpelissä

Viikonloppuna oli tarjolla rutkasti paikkoja elokuun lopputurnaukseen, kun 3x3 SM-kiertueen osakilpailuja pelattiin kaksin kappalein.

7.7.2023 11:27 3x3

3x3 SM-kiertue jatkuu viikonloppuna Tampereella sekä Vimpelissä

Tulevana viikonloppuna pelataan taas, kun 3x3 SM-kiertue saapuu lauantaina Tampereen Kauppi Sport Centeriin ja sunnuntaina Vimpelin Saarikentälle.

16.6.2023 14:50 3x3

3x3 SM-kiertue jatkuu Lahdessa

Lahdessa pelataan lauantaina 3x3 SM-kiertueen toinen osakilpailu. Paikasta elokuun lopputurnaukseen taistelee tällä kertaa kahdeksan naisten joukkuetta.

12.6.2023 15:36 3x3

3x3 SM-kiertueen ensimmäinen osakilpailu valloitti Helsingin Narinkkatorin

Helsingin Narinkkatorilla päästiin taas nauttimaan koriksesta, musiikista ja hyvästä fiiliksestä - 3x3 SM-kiertueen ensimmäisestä osakilpailusta paikkansa miesten PRO -sarjan finaaliin lunasti Tarmo no Porvoo.

9.6.2023 17:00 3x3

3x3 -koriksen SM-kiertue lähtee käyntiin Helsingin Narinkkatorilta

Kesän 3x3 SM-kiertueen ensimmäinen osakilpailu pelataan sunnuntaina Helsingin Narinkkatorilla.

9.6.2023 13:05 Susijengi

FIBA World Cup Trophy Tour rantautuu viikonloppuna Suomeen

Alkukesästä Eurooppaa kiertänyt Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n järjestämä MM-pokaalikiertue pysähtyy sunnuntaina 11.6. Helsinkiin. Tule katsomaan MM-pokaalia ja tapaamaan Susijengin pelaajia.

21.4.2023 10:00 3x3

3x3-koriksen SM-kiertue käynnistyy kesäkuussa, kiertueaikataulu nyt julkaistu

Taistelu 3x3-koriksen Suomen mestaruudesta käynnistyy tänä kesänä jo kuudetta kertaa. 3x3-kiertue huipentuu jälleen tänä vuonna Mall of Tripla -kauppakeskuksessa järjestettävään finaaliin Helsingissä.

24.1.2023 10:00 3x3

PostNordin ja Koripalloliiton mittava yhteistyö laajenee, PostNord mukaan 3x3 SM-kiertueelle

Susijengin ja Susiladiesin pääyhteistyökumppanina toimiva PostNord on jatkossa olympialaji 3x3-koripallon SM-kiertueen yhteistyökumppani. PostNord on merkittävä toimija We deliver -rahastossa, jonka avulla autetaan vähävaraisten perheiden pysymistä koripalloharrastuksessa.

27.8.2022 17:54 3x3

3x3 Suomen Mestareiksi JutiC ja Tarmo no Porvoo

Naisten ja miesten 3x3-koripallon Suomen mestaruudet ratkottiin lauantaina kauppakeskus Triplan Kulttuuriaukiolla. Naisten sarjassa voiton vei toisena vuonna peräkkäin JutiC, miehissä mestariksi kruunattiin Tarmo no Porvoo.

24.8.2022 19:52 3x3

3x3 SM-kiertue huipentuu lauantaina lopputurnaukseen kauppakeskus Triplassa Helsingissä

SM-kiertueen kahdeksan osakilpailua on pelattu kesän aikana ympäri Suomea, ja lauantaina ratkotaan Suomen Mestarit niin miesten, kuin naisten sarjoissa.

Näytä lisää vastaavia