17.7.2025 21:37 Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.
Stroud saapuu Kouvolaan edustettuaan Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa Kennesaw Statea (2020-23) ja South Floridaa (2023-25). Tilastollisesti Stroudin vahvin kausi oli hänen viimeinen Kennesaw Staten kautensa, jonka aikana hän urakoi 9,1 pistettä, 6,5 levypalloa, 1,6 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Viimeisellä yliopistokaudellaan South Floridassa vastaavat tehot olivat 8,5 pistettä, 5,7 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,6 riistoa ottelussa.
- Tuntuu erittäin hyvältä saapua loppukesästä Kouvolaan ja Kouvoihin. Tämä aloittaa uuden luvun elämässäni ja olen kiitollinen mahdollisuudesta aloittaa ammattilaisurani Suomessa. Kouvoilla on hieno historia ja olen innoissani saadessani olla osa sitä, Stroud kommentoi Kouvojen tiedotteessa.
Brandon Stroud on toisen polven Korisliiga-pelaaja, sillä hänen isänsä Derrick Stroud edusti Salon Vilpasta 2001-03 ja KTP-Basketia 2005-06.
- Isäni on antanut minulle paljon ohjeita tulevaan kauteen: pysy keskittyneenä, omaksu uutta kulttuuria ja työskentele kovasti joka päivä. On todella hienoa aloittaa oma ammattilaisura maassa, jossa isäni pelasi oman uransa aikana, Stroud jatkaa.
- Brandon tuo meille ennen kaikkea korkean tason monipuolista puolustusosaamista ja levypallopeliä. Modernina pelaajatyyppinä hän pystyy erilaisiin asioihin myös hyökkäyspäässä. Kyky työntää palloa puolustuslevypallosta on yksi asia, joka sopii hienosti yhteen pelityylimme kanssa, kiittelee Kouvojen päävalmentaja Kari Kurronen.
Kouvoilla on sopimukset 2025-26-kaudesta Tai Bibbsin, Brandon Stroudin, Joona Heinosen, Aarni Korkiatuvan, Teemu Kristerin, Rasmus Lindbergin, Tuukka Härsilän, Patrik En'in, Joel Toikan, Lauri Liesmalan ja Renne Ikäläisen kanssa.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.