30.11.2025 10:43 Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

Maajoukkueuransa maanantaihin päättävä Andrew Albicy on Ranskan pelin aivot. Kuva: FIBA Europe.
Susijengin valmennusjohdossa tässä MM-karsintaikkunassa debytoiva Joonas Iisalo toteaa heti kättelyssä, että nyt karsintaotteluissa pelaavan Ranskan miehistö on merkittävän erilainen maan arvokisamiehistöihin verrattuna. Pelaajien vaihtuvuus näkyy myös joukkueen identiteetissä.
- Ranskalla ei ole nyt mukana yhtään pelaajaa viime kesän EM-kisajoukkueesta ja vain kaksi Pariisin olympialaisten hopeajoukkueesta. Suurimpien tähtien ollessa sivussa Ranska esiintyy erittäin kovaa pelaavalla, atleettisella, taitavalla ja ranskalaisittain epätyypillisesti hyvin kollektiivisella joukkueella, Iisalo summaa.
Ranska kohtasi perjantai-iltana kotonaan Rouenissa Belgian, joka pysyi isäntien kyydissä kaksi ja puoli jaksoa ennen romahtamistaan. Ranska esitteli Belgiaa vastaan parasta asettaan eli fyysistä joukkuepuolustamista, joka pakotti Belgian neljääntoista pallonmenetykseen. Ranska teki tuhojaan myös hyökkäyslevypalloista, joita se noukki 15 kappaletta.
- Ranska painostaa koko kentällä ja painostaa vastustajansa fyysisyydellä ulos omasta pelistään. Hyökkäyksessä Ranskan pääasialliset edunluojat ovat heidän takamiehensä Matthew Strazel ja Andrew Albicy, jotka johtavat palloskriiniorientoitunutta hyökkäystä hyvällä spacingilla.
Ranska vahvistuu Belgia-otteluun kahdella Euroliiga-pelaajalla, AS Monacon Matthew Strazelilla ja ASVELin Bodian Massalla, jotka Iisalon mukaan sopivat saumattomasti nyt koossa olevaan MM-karsintaryhmään.
- Strazel on tämän joukkueen monipuolisin korintekijä ja Massa on tämän Ranskan selkeästi fyysisin ja isoin vitospaikan pelaaja. Sinänsä mielenkiintoinen kysymys, että ketkä kaksi pelaajaa Ranska tiputtaa perjantaiksi rotaatiosta, Iisalo miettii.
- Meidän kannaltamme on tärkeintä palata omaan identiteettiimme. Meidän on oltava aktiivinen, epäitsekäs joukkue, pelattava toisillemme ja annettava taas maksimaalinen läsnäolo ja panos. Niillä resepteillä pystyy voittamaan kenet vaan.
Susijengi isännöi olympiahopeamitalisti Ranskaa loppuunmyydyllä Espoo Metro Areenalla maanantaina 1.12. klo 18.30 alkaen. Susijengin MM-karsintaottelut ovat vapaasti katsottavissa YLE TV2:ssa ja YLE Areenassa. Ottelut näkyvät myös maksullisessa Ruutu-palvelussa.
Suomi ja Ranska ovat historian saatossa kohdanneet 29 kertaa miesten maaottelussa, joista Suomi on voittanut seitsemän ottelua. 2000-luvulla Suomi ja Ranska ovat pelanneet kymmenen keskinäistä miesten maaottelua, joista Suomi on voittanut viisi.
|
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
|
5 |
Adam MOKOKA |
193 |
1998 |
JL Bourg (FRA) |
|
6 |
Andrew ALBICY |
178 |
1990 |
CB Gran Canaria (ESP) |
|
13 |
Bodian MASSA |
210 |
1997 |
ASVEL (FRA) |
|
15 |
Nicolas LANG |
196 |
1990 |
Limoges (FRA) |
|
33 |
Killian TILLIE |
206 |
1998 |
Unicaja Malaga (ESP) |
|
35 |
Yves PONS |
198 |
1999 |
Andorra (ESP) |
|
36 |
Mathis DOSSOU-YOVO |
204 |
2000 |
Nanterre (FRA) |
|
44 |
Benjamin SENE |
184 |
1998 |
Nanterre (FRA) |
|
45 |
Louis LABEYRIE |
209 |
1992 |
Gran Canaria (ESP) |
|
55 |
Gerald AYAYI |
188 |
2001 |
Cholet (FRA) |
|
66 |
Hugo BENITEZ |
192 |
2001 |
BAXI Manresa (ESP) |
|
85 |
Matthew STRAZEL |
184 |
2002 |
AS Monaco (FRA) |
|
95 |
Axel BOUTEILLE |
201 |
1995 |
Buducnost Podgorica (MNG) |
|
97 |
Lionel GAUDOUX |
198 |
1995 |
Elan Chalon (FRA) |
Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.
Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.