25.4.2018 Tervetuloa osallistumaan Lappeenrannan ensimmäiseen viralliseen 3x3-turnaukseen Satamatorille lauantaina ja sunnuntaina 9.-10.6.2018 klo 12 alkaen. Tuu siekin nauttimaan Saimaasta, katukoriksesta, musiikista ja yhdessäolosta!
Turnauksessa pelataan lauantaina FIRMA- ja FUN-sarjat, joissa joukkueet voivat olla sekajoukkueita. Sunnuntaina taas pelataan MIESTEN KILPA- U17-sarjat mitkä ovat osa historian ensimmäistä 3x3 SM-kiertuetta. Tämän lisäksi sunnuntaina pelataan myös JUNIOREIDEN -sarjat. Sarjat pelataan virallisilla 3x3 -säännöillä. Jokaiselle joukkeelle taataan vähintään neljä ottelua ja turnaus huipentuu sarjojen finaalipeleihin. Pelejä vauhdittaa musiikki sekä juontaja.
Palkinnot
MIESTEN KILPA & U17-sarjojen voittajajoukkueet saavat paikan Koripalloliiton järjestämään 3x3 SM-lopputurnaukseen, mikä pelataan Espoossa 24.-25.8. Näin ollen voittajajoukkue pääsee edustamaan Lappeenrantaa ja koko Kaakkois-Suomea! Tämän lisäksi liitto lahjoittaa jokaiselle voittajajoukkueen pelaajalle Adidaksen koripalloengät ja liput Susijengin syksyn peliin.
FIRMA- ja FUN-sarjojen voittajat saavat mainetta, tuotepalkintoja ja kiertopalkinnon
JUNIORI -sarjojen voittajat saavat tuotepalkintoja sekä halutun kiertopalkinnon
Ilmoittautuminen:
Mukaan tapahtumaan voit ilmoittautua itse tai koota oman joukkueen (3-6hlö). MIESTEN KILPA -sarjassa joukkuekoko on 4 hlöä. Ilmoita nimesi / joukkueesi pelaajien nimet ja tieto, mihin sarjaan osallistut.
Osallistumismaksut:
MIESTEN KILPA- & U17-sarja 20€ / hlö
FUN-sarja 25€/hlö (sisältää oheistoiminnat, tuotealennukset ja jatkopelit)
JUNIORI-sarjat 10€/hlö
Älä siis missaa mahdollisuutta osallistua kesän vauhdikkaimpaan viikonloppuun! Haastamme mukaan SINUT, kaverisi, työporukkasi ja yrityksesi!
Säävaraus:
Jos jommallekummalle pelipäivälle on luvattu jatkuvaa sadetta pelataan sen päivän pelit turnauksen toisena päivänä. Sunnuntaina pelataan 3x3 Miesten KILPA-, U17-, sekä JUNIORI -sarjat.
Järjestäjä pidättää oikeudet muutoksiin.
Lisätietoja turnauksesta: http://www.namikalappeenranta.fi/3x3-turnaus/ ja Facebookista Katukoris Goes Satamatori.
Ilmoittautuminen tapahtuu sähköpostilla osoitteeseen: toimisto@lrnmky.fi. Ilmoittaudu viimeistään 4.6.
Torikoris 3X3 -katukoristapahtuma pelataan lauantaina 13. päivänä heinäkuuta Oulun Kauppatorilla. Varapäivänä on 12.7. Torikoriksessa miesten PRO- ja naisten sarja ovat osa 3x3 SM-kiertuetta.
Salo Streetbasket järjestetään 6. kertaa Salon Urheilupuistossa lauantaina 9.6.2018. Turnauksesta löytyy sarjoja jokaiselle ikään, tasoon ja sukupuoleen katsomatta. Tärkeintä on rento ja iloinen meininki.
Jokelassa pelataan 25. katukoris 5.8.2023
Hyvinkään 30. Katukoris lauantaina 12.8.2023 Hotel Sveitsin piha-alueella.
Perinteinen Merefestien katukoristurnaus järjestetään jälleen tänä kesänä Uudessakaupungissa! Lauantaina 10.6. klo 10 korkataan virallisesti Sorvakon uusi katukoriskenttä!
Kaukasten Voima järjestää perinteisen katukoristapahtuman 6.8. Jokelassa
Tapiolan Hongan järjestämä, junioreille suunnattu, HONKA 3X3 pelataan jälleen vuonna 2022. Edellisen kerran pelattiin toukokuussa 2019, jonka jälkeen tapahtumaa ei olla koronaepidemian takia voitu järjestää kahtena edellisenä keväänä. Mutta 21.-22.5.2022 päästään jälleen pelaamaan!
Turnaus järjestetään Hotel Sveitsin piha-alueella. Hyvinkään Katukoriksen kummipelaajina toimivat Pontevan omat kasvatit Naisten Korisliigasta tuttu Anni Jämsä ja Susijengin Edon Maxhuni.
Perinteinen Jokelan katukoris pelataan 23:n kerran la 7.8.2021.
Jokelan 22:ta katukoristapahtumaa vietetään lauantaina 22.08.2020 alkaen klo 10:00, osoitteessa Jyväkuja 13 05400 Jokela.
Tervetuloa aloittamaan koripallokausi Hyvinkäältä. Hyvinkään Pontevan 2009 tyttöjoukkue järjestää hauskan 3X3 turnauksen vuonna 2007-2010 syntyneille junioreille Hyvinkään Martinhallissa lauantaina 14.9.
Perinteinen Jokelan katukoristapahtuman pelataan elokuussa ja ilmoittautuminen on nyt avattu.
Kesä tulee - niin myös Novelle Street Basket ! Kerää kaverit kasaan ja tulkaa nauttimaan aurinkoisesta katukoristapahtumasta Porvooseen !
Katukorista pelataan jälleen Hyvinkään keskustassa lauantaina 15.6.2018 alkaen klo 10:00.
26. Hyvinkään Katukoristapahtuma kerää jälleen korisväen Hyvinkäälle kesäkuussa
Salo Streetbasket pelataan jälleen yhdessä Suomen parhaissa urheilupuistossa 8.6.2019! Turnauksesta löytyy sarjoja jokaiselle ikään, tasoon ja sukupuoleen katsomatta.
OP Street Basket -katukoristurnaus järjestetään Loimaalla 29.6.2019. Varaa aika kalenteristasi kesän hauskimpaan liikuntatapahtumaan jo nyt ja ala kerätä pelikavereita joukkueeseesi.
Hyvän tuulen katukoristapahtuma.
Seitsemännen kerran järjestetty Torikoris 3x3 oli menestys Oulun Kauppatorilla, ja sää suosi tälläkin kertaa. Tapahtumaan oli ilmoittautunut ennätykselliset kolmekymmentä joukkuetta. SM-kiertueen sarjaa pelattiin U17-poikien, naisten ja miesten kategorioissa.