Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

4.6.2025 11:00 Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

Aamos Nikula tekee paluun kasvattajaseuraansa. Kuva: Ville Vuorinen

– Tänne on aina kiva palata ja hyvillä mielin tulen takaisin. Hyvät ja tutut joukkuekaverit jo entuudestaan ja organisaatio on mennyt monella mittarilla eteenpäin, joten mukava tulla, Nikula sanoo.

22-vuotias Nikula on pelannut aiemmin kasvattajaseurassaan Korisliigaa 51 ottelun verran. Numeroiden valossa suurin vastuu kertyi kaudella 2020–21, jolloin Nikula pelasi keskimäärin 16 minuuttia ottelua kohden.

Viime kaudeksi Nikula siirtyi Nokialle, jossa takamies pelasi 17-vuotiaiden SM-sarjaa jo kaudella 2019–20. Korisliigassa Nikula esiintyi yhdeksässä ottelussa ja divisioona B:ssä pelanneen BC Nokian kakkosjoukkueen paidassa otteluita kertyi 15.

Valitettavasti jo edellisinä kausina Nikulaa vaivannut loukkaantumiskierre näytteli menneellä kaudella myös roolia.

– Syksyllä tuntui, että kausi lähti hyvin liikkeelle ja kehityin monella osa-alueella. Kokonaisuudessaan silti aika vaihteleva ja jopa vaikea kausi, hän myöntää.

Divisioona B:n hopeasijalle selvinneessä joukkueessa Nikula sai vastuuta keskimäärin 27 minuuttia ja teki siinä ajassa 10 pistettä, 5,4 levypalloa ja 3,8 syöttöä ottelua kohden. Vaikka pelimäärä jäi vähäiseksi, lähes puolen tunnin vastuu teki hyvää pelituntuman kannalta.

– Pitkien loukkaantumisten jälkeen tuntui hyvältä saada tuntumaa ylle, ja minuutit olivat varmasti hyväksi minulle. Vähän jäi silti hampaankoloon, ettei päässyt sille tasolle, mihin uskon pystyväni, Nikula pohtii.

Nyt Nikula on terveenä kaikista vammoista ja valmistautuminen tulevaan kauteen on jo käynnissä. Loukkaantumiset kuuluvat toki urheiluun, mutta yksi kirkas tavoite ensi kaudelle Nikulalla on pelata ehjä kausi ja ottaa seuraava askel koripallourallaan.

– Kyllä noita loukkaantumisia on ehtinyt olla jo sen verran, että tavoite on olla kunnossa ja päästä pelaamaan, Nikula toivoo.

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2025–2026

  • Mikael Aalto
  • Roni Ahvenjärvi
  • Joni Herrala
  • Jalen Jackson
  • Mikael Laihonen
  • Aamos Nikula
  • Bojan Sarcevic

Korihaiden päävalmentajana toimii Ivan Ivanovic, valmentajana Valtteri Pihlajamäki ja fysiikkavalmentajana Jyrki Sairanen.

Asiat

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia