2.10.2025 12:24 19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

Kuva: Ella Jalava
19-vuotias helsinkiläinen Leo Eklund on kesän aikana saanut uuden kodin uudesta kaupungista, tarkkaan ottaen Uudestakaupungista. NMKY:n kasvattama juniorilupaus treenaa tyytyväisenä pian alkavaan kauteen Korihaiden kanssa eikä säästele sanojaan kertoessaan tunnelmistaan mahdollisuuden äärellä.
– Pienestä lapsesta asti tavoitteeni on ollut päästä pelaamaan ammattilaisena, joten näin nuorena Suomen pääsarjaan nouseminen on totta kai valtava asia itselleni. Tällainen merkkipaalu tuo entisestään lisämotivaatiota jatkaa treenaamista ja vielä korkeampien tasojen tavoittelua.
Eklund kertoo seuranneensa läpi elämänsä monen suomalaisen koripalloammattilaisen uraa ja löytäneensä lajin parista monia esikuvia. Lajilegendat kuten Sasu Salin ja Petteri Koponen nousevat esille keskustelussa nopeasti mutta myös yhä kenttiä kuluttavat huippupelaajat kuten Lassi Nikkarinen.
Mainittu Nikkarinen, Korisliigan hallitseva Vuoden pelaaja, siirtyi tulevaksi kaudeksi ulkomaille, mutta Eklund herkuttelee silti ajatuksella, että voi joskus vielä kohdata kentällä jonkun idoleistaan.
– Lassilla oli omina junioriaikoinaan sama valmentaja kuin minulla, HNMKY:n Juuso Milén, joten silläkin on ollut osansa esikuvaroolin kannalta. Ylipäätään on hauska tiedostaa, että pääsee nyt mittaamaan taitojaan paljon kokeneempia tekijöitä vastaan. Kentällä en tietenkään tällaisia mieti, mutta sen ulkopuolella voi näitä hymyillen pohtia, Eklund sanoo.
Eklundilla on ollut vuoden mittaan muutakin asialistallaan, kun hän on suorittanut asepalvelustaan. Urheilujoukkoihin pääsy takasi hänelle kuitenkin poikkeuksellisen mahdollisuuden keskittyä enemmän uraansa.
– Alkukesästä olin aika paljon vielä kasarmilla, mutta sen jälkeen sain jo paljon harjoitteluvapaata. Nyt olen päässyt keskittymään pääosin pelaajana kehittymiseen. Syksyn aikana on vielä yksi lyhyt paluu kasarmille, jonka jälkeen kotiudutaan.
Harjoitusten ohessa aika kuluu tyypilliseen tapaan: sarjoja katsellen ja videopelejä pelaillen, mutta samalla nuorimies on myös ahkera ja innokas keittiössä.
– Ei tarvitse onneksi nuorena urheilijana liikaa tuijotella kaloreita, koska energiaa tarvitaan reilusti. Voi aika vapaasti käyttää luovuutta kokkaillessa, hän naurahtaa.
Monelle nuorelle pelaajalle nouseminen pääsarjatasolle voi aiheuttaa myös vaikeuksia asennoitumiseen ja tilanteen käsittelyyn. Muutos aiempaan on merkittävä: kun pelaaja on tottunut jokaisella ikätasolla, jokaisessa joukkueessa olemaan porukan paras, miten sitten toimitaan, kun ei enää olekaan? Miten kohdataan paine ja epävarmuus, kun minuuteistaan joutuu kirjaimellisesti kilpailemaan?
Eklund itse uskoo vakaasti, että hänelle muutos ei aiheuta dilemmaa.
– Olen tottunut taistelemaan minuuteistani, koska olen nuoresta asti ollut todella kovassa juniorijoukkueessa. U16-tasolla esimerkiksi pelasimme kauden 22–0, ja kokoonpano vilisi rinnallani maajoukkuetason pelaajia. Oikeastaan ikinä ei ole ollut sellaista tilannetta, että voisi ottaa rennosti ja luottaa siihen, että kyllä ne minuutit sieltä tulevat.
Tavallaan tilanne on silti Eklundille uusi, koska ympäröivien pelaajien taso on aivan eri kuin junioriaikoina ja aika penkillä kasvaa edellisistä vuosista väistämättäkin. Takakentällä hänen kanssaan työskentelee veteraaneja kuten Bojan Sarcevic ja Joni Herrala, ja vastaan asettuu ammattilaisia Amerikoista asti.
Siitä huolimatta tulokas pysyy kannassaan eikä hätkähdä.
– Jokainen minuutti on mahdollisuus näyttöihin. Minkä roolin valmennus minulle päättääkin antaa, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan, hän toteaa.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.