Erotuomariorganisaatio

Erotuomarikoordinaattorit

Erotuomarikoordinaattoritr vastaavat alueidensa erotuomarikoulutuksista​​​​ja -tarkkailuista sekä erotuomareiden ohjauksesta.

ETELÄINEN ALUE
Seppo Viljanen
, seppo.viljanen@basket.fi
Lauri Salovaara, lauri.salovaara@basket.fi

ITÄINEN ALUE                                                              
Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

KAAKKOINEN ALUE                                                    
Markku Siira, markku.siira@basket.fi              
Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

KESKINEN ALUE                                                           
Olli-Pekka Hallikainen, olli-pekka.hallikainen@basket.fi
Juho Mård, juho.mard@basket.fi
Joonas Sihto, joonas.sihto@basket.fi

LÄNTINEN ALUE                                                            
Kimmo Jakobsson, kimmo.jakobsson@basket.fi
Sami Lehtisaari, sami.lehtisaari@basket.fi
Jussi Räty, jussi.raty@basket.fi

POHJOINEN ALUE                                                        
Jukka Sorro, jukka.sorro@basket.fi

KOULUTUSKOORDINAATTORI (Koulutusklinikat, Talenttierotuomariklinikka)
Oona Panula
, oona.panula@basket.fi

Erotuomariyksikkö 2020-2021

Erotuomariyksikkö vastaa erotuomaritoiminnan järjestelyistä, valvonnasta ja koulutuksesta koko maassa. Yksikkö vastaa myös suomalaisten erotuomarien kansainvälisestä toiminnasta sekä kansainvälisestä yhteydenpidosta erotuomareita ja pelisääntöjä koskevissa asioissa.

Jyrki Auvinen, Puheenjohtaja 
Hannu Kauppinen, Sihteeri
Eero Neva
Timo Nieminen,
Erotuomaripäällikkö
Kati Nynäs, Huippurotuomarivalmentaja 
Oona Panula
Seppo Viljanen,
Varapuheenjohtaja