Erotuomariorganisaatio

Alueellinen erotuomaritoiminta 

  • Erotuomarikoulutukset
  • Erotuomaritarkkailu
  • Erotuomareiden ohjaus

 

PÄÄKOORDINAATTORI, ETELÄINEN ALUE

Seppo Viljanen, seppo.viljanen@basket.fi

                                       

ITÄINEN ALUE                                                              

Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

 

KAAKKOINEN ALUE                                                    

Markku Siira, markku.siira@basket.fi              

Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

 

KESKINEN ALUE                                                           

Olli-Pekka Hallikainen, olli-pekka.hallikainen@basket.fi

Juho Mård, juho.mard@basket.fi

Paavo Pitkänen, paavo.pitkanen@basket.fi

Joonas Sihto, joonas.sihto@basket.fi

 

LÄNTINEN ALUE                                                            

Kimmo Jakobsson, kimmo.jakobsson@basket.fi

Sami Lehtisaari, sami.lehtisaari@basket.fi

Jussi Räty, jussi.raty@basket.fi

 

POHJOINEN ALUE                                                        

Jukka Sorro, jukka.sorro@basket.fi

 

Koulutuskoordinaattori

Oona Panula, oona.panula@basket.fi

  • Koulutusklinikat
  • TALENTTI-klinikka

 

Erotuomariyksikkö 2019-2020

Erotuomariyksikkö vastaa erotuomaritoiminnan järjestelyistä, valvonnasta ja koulutuksesta koko maassa. Yksikkö vastaa myös suomalaisten erotuomarien kansainvälisestä toiminnasta sekä kansainvälisestä yhteydenpidosta erotuomareita ja pelisääntöjä koskevissa asioissa.

Puheenjohtaja Jyrki Auvinen

  • Toimii erotuomariyksikön puheenjohtajana ja linjaa erotuomaritoiminnan kehittämistä yhdessä yksikön kanssa   
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä erotuomaritoiminnan päällikön kanssa
  • Erotuomariyksikön edustaja valituissa luottamuselimissä ja/tai -tehtävissä

Erotuomaripäällikkö Kati Nynäs

  • Vastaa erotuomariyksikön päätösten ja käytännön operatiivisesta toteuttamisesta 
  • Vastaa toiminnan viestinnästä
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä Pääsarjojen nimeäjän kanssa ja tarvittaessa tukee alueellista nimeämist

Kari Niemelä

  • Vastaa Koriliigan ja M1D A:n otteluiden nimeämisestä
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä Naisten Korisliigan ja M1D B:n otteluden nimeäjän kanssa

Raimo Erkkilä

  • Kansallisen Erotuomariklinikan (KEK) pääkouluttaja

Seppo Viljanen 

  • Erotuomariyksikön sihteeri
  • Alueellinen erotuomaritoiminnan pääkoordinaattori
  • Pyörätuolikoripallon asiantuntija ja erotuomaritehtävien nimeäjä