Erotuomariorganisaatio

Alueelliset Erotuomarikoordinaattorit

  • järjestävät alueillaan tapahtuvat erotuomarikoulutukset: perus- ja jatkokurssit sekä alueelliset kausikoulutukset

  • ohjeistavat erotuomareita FIBA Organizerin käytössä ja erotuomarina toimimisessa

ETELÄINEN ALUE                                                        

Nella Kuosmanen, nella.kuosmanen@basket.fi

Leevi Lindsted, leevi.lindstedt@basket.fi

Seppo Viljanen, seppo.viljanen@basket.fi

 

ITÄINEN ALUE                                                              

Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

 

KAAKKOINEN ALUE                                                    

Markku Siira, markku.siira@basket.fi              

Jukka Kankaanpää, jukka.kankaanpaa@basket.fi

 

KESKINEN ALUE                                                           

Olli-Pekka Hallikainen, olli-pekka.hallikainen@basket.fi

Juho Mård

Paavo Pitkänen

Ari-Markku Rautakorpi

 

LÄNTINEN ALUE                                                            

Kimmo Jakobsson, kimmo.jakobsson@basket.fi

Sami Lehtisaari, sami.lehtisaari@basket.fi

Jussi Räty, jussi.raty@basket.fi

 

POHJOINEN ALUE                                                        

Jukka Sorro, jukka.sorro@basket.fi

 

Koulutuskoordinaattorit

Johanna Tilli, johanna.tilli@basket.fi

  • koulutusilmoitukset
  • koulutusmateriaalien toimitus
  • erotuomareiden rekisteröinnit

Oona Panula, oona.panula@basket.fi

  • koulutusklinikat
  • TALENTTI-klinikka

 

Erotuomariyksikkö 2018-2019

Erotuomariyksikkö vastaa erotuomaritoiminnan järjestelyistä, valvonnasta ja koulutuksesta koko maassa. Yksikkö vastaa myös suomalaisten erotuomarien kansainvälisestä toiminnasta sekä kansainvälisestä yhteydenpidosta erotuomareita ja pelisääntöjä koskevissa asioissa.

Puheenjohtaja Jyrki Auvinen

  • Toimii erotuomariyksikön puheenjohtajana ja linjaa erotuomaritoiminnan kehittämistä yhdessä yksikön kanssa   
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä erotuomaritoiminnan päällikön kanssa
  • Erotuomariyksikön edustaja valituissa luottamuselimissä ja/tai -tehtävissä

Erotuomaripäällikkö Kati Nynäs

  • Vastaa erotuomariyksikön päätösten ja käytännön operatiivisesta toteuttamisesta 
  • Vastaa toiminnan viestinnästä

Vesa Tyysteri

  • Vastaa Korisliigan erotuomarinimeämisestä
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä Pääsarjojen nimeäjän kanssa ja tarvittaessa tukee alueellista nimeämist

Kari Niemelä

  • Vastaa M1D:n, N1D:n ja nuorten SM-sarjojen pudotuspelien sekä kesän maaotteluiden tuomaritehtävien nimeämisestä
  • Toimii tiiviissä yhteistyössä Korisliigan nimeäjän kanssa

Raimo Erkkilä

  • Koulutusten suunnittelu
  • Kansallisen Erotuomariklinikan (KEK) pääkouluttaja

Seppo Viljanen 

  • Erotuomariyksikön sihteeri
  • Alueellinen erotuomarikoordinaattori
  • Pyörätuolikoripallon asiantuntija ja erotuomaritehtävien nimeäjä