14.8.2025 11:11 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

Yliopistovuotensa 24-vuotias ja 200-senttinen Freeman pelasi New Orleansin yliopistossa (NCAA1) sekä viimeiset kaksi vuotta UT Rio Grande Valleyn yliopistossa Texasissa. Viimeisellä kaudellaan Texasissa hän tilastoi 11,1/5,7 ottelua kohden.
Freeman pelasi Australiassa NBL1-sarjassa kevään ja kesän 2025 Albury-Wodongan joukkueessa tehokkaasti 22/9,3.
Hänen vahvuutena on monipuolisuus ja urheilullisuus. Hänen luontainen pelipaikkansa on nelospaikalla. Monipuolisuutensa ansiosta hän voi pelata myös laidassa ja sisällä. Valmennus etsi ns. “linkkuveitsipelaajaa” ja Ahrenista odotetaan juuri tämän roolin täyttäjää.
Floridasta kotoisin olevalla Freemanilla on myös Unkarin passi, koska hänen isoisänsä oli unkarilainen. Näin Ahren kommentoi itseään ja syntynyttä sopimusta:
- Vahvuuteni on viimeistely korin läheisyydessä. Tuon energiaa ja levypallopelaamista joukkueeseen. Teen kaiken joukkueen eteen. Joukkueen menestyminen tuo myös yksilölle menestystä. Olen harjoitellut hyvin koko kesän ja keskittynyt kokonaisvaltaiseen harjoitteluun. Olen erittäin iloinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan Pyrintöön ja Korisliigaan. Odotan innolla millaisia muistoja tulemme tekemään yhdessä niin kentällä kuin kentän ulkopuolella.
- Etsittiin nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka sopii meidän pelitapaamme molemmissa kenttäpäädyissä. Ahrenilla on kyky laittaa palloa koriin, niin kasvot kohti koria kuin selkä koria kohti. Monipuolinen pelaaja, joka täyttää “linkkuveitsi” määritteet hyvin, päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi.
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Topias Jokelan, Joona Hakamaan, Erik Muhosen, Kion Williamsin, Justice Smithin, Jared Billupsin, Otto Räisäsen ja Jaakko Niemisen kanssa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.