10.5.2012 Helsinki Basketball Academyn alaisuudessa toimiva HBA PHYK Cadetsien tyttöjen u16-joukkue sijoittui viime viikonlopun Itä-Euroopan tyttöjen koripalloliigan (EEGBL) superfinaalissa viidenneksi 17-vuotiaiden tyttöjen sarjassa. Ensimmäinen kausi HBA-toimintaa on nyt takana, ja joukkueen päävalmentaja Antti Koskelainen on mielissään kokemastaan ja näkemästään.


Finaaliturnauksessa HBA PHYK Cadets hävisi kolme ensimmäistä otteluaan, mutta käänsi kauden lopulta voitolliseksi päihittämällä sijoitusotteluissaan valkovenäläisen Smorgonin 63-54 ja puolalaisen Pomeranian 66-46.
– Yhden pelin verran meni totuttelemiseen ja emme olleet samalla kentällä vastustajan kanssa. Toisessa ja kolmannessa ottelussa olimme jo lähempänä omaa tämän hetkistä tasoamme ja ajoittain veimme vastustajaa molemmissa kenttäpäädyissä, Koskelainen summaa Puolan Czluchovissa pelatun superfinaalin tapahtumia.
– Kansainvälisessä kilpailukalenterissa superfinaalin ajankohta heti tyttöjen SM-finaaleita seuraavana viikonloppuna ei ollut ehkä meidän kannaltamme kaikkein parhain mahdollinen, mutta toisaalta monet pelaajat saivat jatkaa suoraan nuorten maajoukkueleirityksiin ja sieltä PM-kisoihin, Koskelainen jatkaa.
HBA PHYK Cadets on Pohjois-Haagan Yhteiskoulun yläkoulun oppilaista koottu joukkue, jonka pelaajat pelaavat sarjakauden aikana myös omissa seurajoukkueissaan. PHYK:n ryhmä aloitti harjoittelun ensimmäistä kertaa yhdessä syksyllä 2011 Helsinki Basketball Academyn alaisuudessa.
- On ollut upeaa toimia kasvatusalan ammattilaisten kanssa ympäristössä, joka perustuu kasvatustyön periaatteille, Koskelainen kehuu päättynyttä kautta.
Helsinki Basketball Academyn pyrkimyksenä on tarjota kotimaisille lupaaville pelaajille mahdollisuus harjoitella ja kehittyä yksilötasolla mahdollisimman ammattimaisessa ympäristössä.
– Lähtökohtana on ollut laadukkaiden harjoitusolosuhteiden luominen lahjakkaille pelaajille, ja monet asiat osoittavat, että olemme hyvällä tiellä hankkeessamme. Parantamisen varaa tietenkin on esimerkiksi kommunikoinnissa seuravalmentajien kanssa, mutta takana on vasta ensimmäinen vuosi, Koskelainen pohtii.
– Laadukkaat harjoitteluolosuhteet syntyvät monen tekijän summasta; tärkeimpänä ovat ihmiset, jotka pelaajien kanssa työskentelevät. Valmentajan lisäksi kaikissa harjoituksissamme on paikalla fysioterapeutti Krista Puhakka, joka on myös pelaajien käytettävissä koulussa harjoitusaikojen ulkopuolella, jatkaa Koskelainen.
– Se, että pelaajat opiskelevat koripalloa omalla koulullaan kahdesti päivässä ennen ja jälkeen muiden oppituntien vähentää harjoituksiin matkustamisen kuormaa sekä pidentää oleellisesti palautumisaikaa päivän viimeisen ja seuraavan päivän ensimmäisen harjoituksen välillä. Tämä myös antaa enemmän aikaa koulutehtäviin paneutumiselle iltaisin.
Ammattimaisuus on vahvasti läsnä myös turnaustapahtumien aikana.
– Turnauksissa joukkueen mukana kulkee aina nelihenkinen valmentajastaffi, jonka jäsenillä on tehtäväänsä oikeuttava koulutus sekä riittävä kokemus.
Koskelaisen mukaan Helsinki Basketball Academyn kausi 2011/12 merkitään historiankirjoihin onnistuneena pilottina.
– Reilu vuosi sitten meillä oli kova tahtotila käynnistää hanke, mutta kysymysmerkkejä oli valtavasti. Toiminnan käynnistämistä ja nousukiitovaihetta on helpottanut OKM:n merkittävä kiinnostus hankettamme kohtaan. Isona asiana on ollut myös asiaansa vihkiytyneen PHYK:n rehtori Tuomas Raja, joka omalla innostuneisuudellaan on auttanut asioiden etenemistä tavoitteellisessa urheilussa vaadittavalla dynaamisuudella, viitoittaa Koskelainen.
– Ensimmäinen askel on nyt otettu ja suunta näyttää erittäin hyvältä.
Koskelainen mieltää Helsinki Basketball Academyn yhdeksi suomalaisen urheilun merkittävistä uusista toiminnoista, jonka menestyspolku on vasta alussa.
– Tämä on ollut askel, joka suomalaisen tavoitteellisen, kansainväliseen menestykseen tähtäävän urheilun on ennen pitkää otettava. Koulumaailma suomalaisen kasvatustyön kivijalkana on mielestäni erinomainen, jopa välttämätön kotipesä myös tavoitteelliselle urheilukasvatukselle, Koskelainen linjaa.
– HBA:sta on kiinnostuttu muun muassa Humun (Huippu-urheilun muutos) taholta, ja teemme mielellämme yhteistyötä heidän kanssaan tulevaisuuden suomalaisen urheilun suuntaviittojen pystyttämisessä.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.
Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.