BC Nokian ja Lahti Basketballin ottelun jälkipyykistä sakkorangaistuksia ja varoitus

21.3.2023 16:00 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt BC Nokian Johnathan Stovelle 300 €:n ja Lahti Basketballin Chris Clarkelle 700 €:n sakkorangaistukset.

Lisäksi seuroja rankaistiin: BC Nokia sai varoituksen ja Lahti Basketball sai 500 €:n sakkorangaistuksen.

Erotuomari raportoi 17.3. pelatun Korisliigan ottelun BC Nokia – Lahti Basketball jälkeisistä tapahtumista, jossa ottelun jälkeen Stove ja Clarke sanailivat toisilleen, mikä lopulta johti fyysisen koskemattomuuden loukkaamiseen. Seurat jättivät noudattamatta erotuomarin ohjeita tilanteen hallintaan ottamiseksi.  

Chris Clarken on näytetty loukanneen Johnathan Stoven fyysistä koskemattomuutta ottelun jälkeen läpsäisemällä kevyesti Stovea kasvoihin vasemmalla kädellään. Fyysisen koskemattomuuden rikkomisena teko on lievä. Tämän jälkeen Clarke on kokonaisuutena arvostellen käyttäytynyt ilmeisen epäurheilijamaisesti ja pitkittänyt provosoivalla käytöksellään konfliktia. Kurinpitopäällikkö määräsi Chris Clarkelle 700 euron sakon.

Johnathan Stoven on näytetty loukanneen Chris Clarken fyysistä koskemattomuutta tönäisemällä vasemmalla kädellään Clarkea rintaan. Fyysisen koskemattomuuden rikkomisena teko on lievä. Rangaistuksen mittaamisessa on otettu huomioon, että Clarke on rikkonut ensin Stoven fyysistä koskemattomuutta. Kurinpitopäällikkö määräsi Johnathan Stovelle 300 euron sakon.

Lahti Basketball on jättänyt noudattamatta päätuomarin nimenomaisen ohjeen ja toiminnallaan siten pitkittänyt konfliktia. Kokonaisuutena heidän joukkueensa käytöstä pukuhuonekäytävällä on arvioitu ilmeisen epäurheilijamaisena. Kurinpitopäällikkö määräsi Lahti Basketballille 500 euron sakon.

BC Nokia jäsenet ovat laajasti osallistuneet pukuhuonekäytävän konfliktiin. Kokonaisuutena heidän joukkueensa käytöstä pukuhuonekäytävällä on arvioitu ilmeisen epäurheilijamaisena, mutta heidän rikkomuksensa edellä kuvattua Lahti Bastetballin rikkomusta lievemmäksi. Kurinpitopäällikkö määräsi BC Nokialle varoituksen.

Asiat

 
3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia