Bisons murskasi Korihait

2.11.2011 Korisliigan nousijajoukkue Nilan Bisons Loimaalta jatkoi keskiviikkokierroksella pirteitä pelejään murskaamalla kotiottelussaan Uudenkaupungin Korihait 86–62 (46–30)-lukemin. Voittoihin ylsivät myös Vilpas, Pyrintö, Kataja ja Karhu.

Matti Nuutisen Bisons jatkaa hurjaa syyskauttaan.

Roope Ahosen Vilpas shokeerasi ToPoa Helsingissä.

Antti Nikkilä ja Pyrintö pitivät Kouvot kurissa.

Jared Newson hääri tehomiehenä Lahdessa. Kuvat: Eveliina Toivola, Kai Kilappa ja Tytti Nuoramo.

Bisons nykäisi heti Korihaita vastaan 12-2-kirin, jota Korihait ei saanut missään vaiheessa kiinni. Loimaalaiset kasvattivat johtoaan tasaisesti suurimmillaan peräti 31 pisteeseen.

 

– Olimme tänään valmiita taistelemaan etenkin puolustuspäässä, jossa meillä on aiemmin ollut ongelmia. Nyt saimme peliin sen aggressiivisuuden ja puolustustehon, jota olemme harjoitelleet, iloitsi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Voittajien tehokkaimmat olivat Martin Zeno (22/4) ja Korisliigan lokakuun pelaajana palkittu Jeb Ivey (18/7/5 syöttöä). Vaisuista Korihaista yli kymmenen pisteen pääsivät Cory Johnson (16/3) ja Nigel Moore (12/7).

 

Vilpas vierasvoittoon Helsingissä

 

Kierroksen yllätyksestä vastasi Salon Vilpas, joka haki kauden ensimmäisen vierasvoittonsa lyömällä Torpan Pojat Helsingissä 66–70 (35–43). ToPolle tappio oli kauden ensimmäinen kotipeleissä.

 

ToPo ei päässyt ottelussa johtoon missään vaiheessa. Vilppaan johto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 15 pisteeseen. ToPon kiri kantoi parhaimmillaan viimeisellä minuutilla kahden pisteen päähän, mutta Vilpas pääsi tekemään viimeiset pisteet vapaaheitoilla.

 

– Onnistuimme ottamaan ToPolta heidän vahvuuksiaan pois ja pelasimme varsinkin ensimmäisen puoliskon hienosti. Loppua kohden alkoi kyllä näkyä se, että olemme hävinneet tiukkoja matseja, kun pelurit alkoivat niin sanotusti puristaa mailaa. Voitto toi meille varmasti henkistäkin helpotusta, onhan ToPon kaataminen vieraissa aina kova juttu, korosti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

 

Vilppaan tehoparin muodostivat Emmanuel Holloway (17/4) ja John Fields (17/9/4 blokkia), joita säesti Junior Hairston (11/14).

 

Vaisusta ToPosta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Chase Griffin (21/3) ja Eero Lehtinen (13/2). Levypalloissa kunnostautui Kimmo Muurinen (6/14/3 syöttöä/2 blokkia).

 

Kouvot ahdisteli Pyrintöä

 

Myös Tampereella muhi yllätys, kun Kouvot ahdisteli Pyrintöä Pyynikillä. Hallitseva mestari nousi kuitenkin täpärään 67–66 (37–29)-voittoon.

 

Peliä alusta asti hallinnut Pyrintö näytti palloilevan vakuuttavaan voittoon, kun se kasvatti kolmannen jakson puolivälissä johtonsa 16 pisteeseen. Kouvot oli kuitenkin toista mielestä ja vieraat kirivät kolmisen minuuttia ennen loppua ainoan kerran johtoon 62–64-tilanteessa.

 

Peli oli vielä viime sekunneilla 66–66-lukemissa, kunnes Pyrinnön Damon Williams upotti ratkaisevan vapaaheiton kuusi sekuntia ennen loppua.

 

Pyrinnön tehokkaimpia olivat omat kasvatit Antti Nikkilä (15/8) ja Antero Lehto (14/1). Tasaisista Kouvoista esiin nousi Josh Gonner (12/5/3 riistoa).

 

Kataja jatkoi Namikan alamäkeä

 

Liigan jumboksi jäänyt Namika Lahti kärsi jo kahdeksannen peräkkäisen tappionsa, kun Joensuun Kataja haki vierasvoiton 76-95 (45-52)-tuloksella.

 

Kataja johti peliä koko ajan, mutta lahtelaiset vaanivat vielä kolmannen jakson alussa seitsemän pisteen päässä. Peli ratkesi kuitenkin saman jakson aikana vierasjohdon revettyä 22 pisteeseen.

 

Katajan sankariksi nousi luottolaituri Jared Newson (29/8/5 riistoa), jota säestivät Sami Lehtoranta (16/5) ja Jeremy Price (16/3). Kahdeksalla miehellä liikkeellä olleen Katajan sairaslistalle kuuluvat Juho Nenonen ja Petri Virtanen.

 

Kotijoukkueesta pirteimmät olivat Ryan Brooks (20/4), Aleksi Alanen (20/2) ja Ville Mäkäläinen (19/8/4 syöttöä).

 

Karhu jälleen kotivoittoon


Kauhajoen Karhu sai kotipelissään odotettua tiukemman vastuksen Lappeenrannan NMKY:stä. Voitto jäi kuitenkin Pohjanmaalle 90–83 (43–31)-tuloksella.

 

Karhu johti peliä koko ajan, mutta ei onnistunut karkaamaan lopullisesti edes 68–52-johdossa kuutisen minuuttia ennen loppua. LrNMKY nousi kolme minuuttia ennen loppua viiden pisteen päähän, muttei enää lähemmäs.

 

Joukkueet hukkasivat sekaisessa pelissä palloa urakalla. Karhulle merkittiin 22 ja LrNMKY:lle 20 pallonmenetystä.

 

Kentän hahmot olivat Karhulta Clevin Hannah (24/7/5 syöttöä), Aleksi Huuskonen (18/4) ja Kelly Beidler (16/14) sekä LrNMKY:ltä Lawrence Hamm (31/0) ja Tyler Tiedeman (16/5).

 

(STT)

 

 

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia