25.1.2013 Tampereen Pyrintö kärsi perjantaina toisen perättäisen kotitappionsa, kun Nilan Bisons nousi Korisliigan kärkipelin myötä yksin kärkeen jyräämällä tamperelaiset lukemin 90–100 (38–49). Joensuussa Kataja tiputti puolestaan Kauhajoen Karhun kyydistä matkallaan 102–82 (49–48)-voittoon.

Martin Zenon Bisons heitti löylyä Pyynikillä.

Sami Lehtoranta johdatti Katajan kotivoittoon Karhusta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Bisons johti kärkikamppailua Tampereella lähes koko ottelun leikitellen Pyrinnön puolustuksen kustannuksella.
Loimaalaiset olivat aivan alusta loppuun asti askeleen edellä ja onnistuivat mukautumaan erinomaisesti Pyrinnön taktisiin muutoksiin. Viimeisellä neljänneksellä Pyrintö käväisi viiden pisteen päässä tilanteessa 73–78, mutta Bisons vei seuraavan kaksiminuuttisen 6-0 päättäen kotijoukkueen pyristelyt viimein Ville Mäkäläisen kolmosella.
– Tämä oli kauden parhaita pelejämme. Pallon liike oli varmasti parasta ja pystyimme luomaan hyviä ratkaisuja. Kontrolloimme pelin tempoa ja olen todella ylpeä joukkueestani, hehkutti Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Tasaisesti tehoja koko miehistöstään hakeneesta Bisonsista Martin Zeno (21/6/4 syöttöä/2 blokkia) ja Jeb Ivey (21/2) keräsivät parhaat teholukemat.
Pyrinnön LaMonte Ulmer (42/13/3 riistoa) oli ilmiömäinen, mutta hänen lisäkseen lähinnä Antero Lehto (15/1) oli tamperelaismiehistöstä tasollaan.
Joensuun Kataja joutui kotipelissään paikoin vaikeuksiin Kauhajoen Karhun kanssa, mutta lopulta joensuulaiset taltuttivat pohjanmaalaisvieraansa 102–82 (49–48)-tuloksella.
Tasaisen avauspuoliskon jälkeen Karhu oli tauolta palatessaan tulta ja tappuraa ja siirtyi kolmannen jakson alussa Eldar Skamon kolmosella yhdeksän pisteen johtoon. Kataja sai kuitenkin pelinsä takaisin raiteilleen ja vei jakson neljä viimeistä minuuttia 15-1. Neljännellä jaksolla Kataja repäisi johtonsa 20 pisteeseen.
Katajan parhaat olivat Dan Coleman (19/4) ja Johnell Smith (18/5/4 syöttöä/6 riistoa/2 blokkia). Lokakuussa kätensä loukannut Sami Lehtoranta (14/3) oli pelipäällä kolmen kuukauden huilin jälkeen.
Katajan sentteriosaston huono uutinen on Jerald Fieldsin syksyisen polvivaivan uusiutuminen. Fieldsin vaiva vaatii ehkä uusintaleikkauksen.
Karhusta Eldar Skamo (15/5/3 syöttöä) ja Jussi Eskola (14/0/3 syöttöä) elättelivät pisimpään vierasvoittoa.
(STT)
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.