13.8.2006 Bobby Brown, 27, täydentää Tampereen Pyrinnön tulevan kauden ulkomaalaiskaluston Korisliigassa. Brown on Pyrinnön neljäs amerikkalaispeluri. 198-senttinen ja satakiloinen Brown valmistui pienestä Kennesaw State –yliopistosta vuonna 2003 ja on sen jälkeen pelannut Yhdysvalloissa pienissä ammattilaissarjoissa.
Muutaman lyhyen visiitin myös Meksikon sarjoihin tehnyt Brown on pelannut kolmena kesänä WBA-kesäliigaa ja ollut kahtena viimeisenä kautenaan sarjan parhaita pelaajia merkkauttaen molempina kausina yli 20 pisteen ja yli kahdeksan levypallon keskiarvot. Parhaimmillaan mies on kuitenkin puolustuspäässä, sillä hänet on palkittu WBA-kesäliigan parhaana puolustajana sekä kaudella 2005 että 2006. Tilastoissa puolustusteho on näkynyt mm. yli kolmena riistona ottelua kohti.
- Brown on aivan erinomainen puolustuspelaaja, joka pystyy painostamaan pallollista pelaajaa sekä tulemaan voimakkaasti syöttölinjoille. Hän tekee paljon pisteitä riistoista ja nopeista hyökkäyksistä sekä hyökkäyslevypalloista. Bobby pelaa jatkuvasti kovalla intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Bobby on myös erittäin monipuolinen; hän pystyy pelaamaan hyökkäyspäässä paikkoja 2-3-4 ja puolustuspäässä tarvittaessa myös ykköspaikkaa, Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen luonnehtii joukkueen nettisivuilla.
Brown pelasi kesäliigaa yhdessä Delvin Thomasin kanssa. Thomas on yksi Pyrinnön aiemmin joukkueeseensa kiinnittämistä pelureista.
Pyrinnön neljästä ulkomaalaispelaajasta kolme on pelannut kauden Euroopassa. Vain Bobby Brown on ensimmäistä kertaa ison veden itäpuolella, mutta hänkin on pelannut jo kolme vuotta erilaisia Yhdysvaltojen alasarjoja. Vahvistuksista nuorin, Caleb Gervin on hänkin 26-vuotias ja pelannut kaksi kautta yliopistouransa jälkeen ammattilaisena. Pyrinnön neljäs vahvistus on Dennis Harrison.
Tällä hetkellä joukkueen harjoitusrinkiin kuuluvat jo viime kaudella joukkueessa pelanneet Joni Harjula, Petri Heinonen, Sami Kajander, Mikko Laanniemi, Riku Liljeberg, Eero Pitkänen, Jari Pulkkinen ja Jukka-Pekka Väänänen. Uutena pelaajana harjoitusrinkiin on liittynyt viime kaudella Rekolan Urheilijoissa pelannut Mikko Pehkonen, joka suorittaa varusmiespalveluaan Pirkkalassa. Nuorten maajoukkueturnausten päättyessä ryhmään liittyy myös muutama Pyrinnön lupaava A-junioripelaaja.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.