6.8.2007 Korisliigassa pelaava KTP Basket on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen 23-vuotiaan amerikkalaislaituri Brandon Polkin kanssa. Polk oli jo viime vuonna KTP:n kiikarissa, mutta amerikkalainen teki ensimmäisen ammattilaissopimuksensa kaudeksi 2006–07 Sveitsin pääsarjan Olympic Fribourgin kanssa.
198-senttinen Brandon Polk oli viime vuonna Sveitsin liiga- ja cup-mestarin toiseksi tehokkain pelaaja. Kauden keskiarvot Sveitsissä olivat 13,6 pistettä ja 5,4 levypalloa 25,9 minuutissa. Merkillepantavaa on Polkin osumatarkkuus kahden pisteen heitoissa, joka oli peräti 66 prosenttia.
Ison laiturin tontilla viihtyvä Polk pelasi yliopistouransa kaksi viimeistä vuotta Butlerin yliopistossa. Seniorivuoden tehot (2005-06) päätteeksi olivat komeat 18,0 pistettä, 4,7 levypalloa ja 1,5 torjuntaa.
Polkin agentti Chris Pearson on, KTP:n riveissä jatkavan, Jouni Ehon joukkuetoveri Davidson Collegen ajoilta ja tänä kesänä aloitettu yhteistyö vanhojen pelikaverien kesken edesauttoi sopimusneuvotteluissa.
Valmentaja Ray Ailus oli iloinen saatuaan Polkin joukkueeseensa.
– Brandon Polk tulee voittavasta joukkueesta. Hänen joukkueensa voitti Sveitsissä kaiken mahdollisen viime kaudella. Hänen viime kauden tilastonsa eivät ole häikäisevät, mutta pitää ottaa huomioon, että joukkueessa on ollut lukuisia muitakin huippupelaajia. Tilastot ovat syntyneet 26 minuutin peliajalla, kertoo Ailus taustoista.
- Polk on ollut yliopistossaan kova korintekijä, juuri sellaista tarvitsemme. Hän on erittäin urheilullinen pelaaja, joka tekee pisteensä pääasiassa korin läheisyydestä, Ailus jatkaa.
KTP on aiemmin tehnyt sopimukset Milos Dobrasin, Jouni Ehon, Toni Ilmosen, Pasi Heinosen, Juho Lehtorannan, Markus Myllylän, Michael Poundsin, Jermaine Spiveyn sekä Jari Vekkilän kanssa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.