19.5.2016 Suomalainen valmentajaosaaminen sai kunnianosoituksen Saksassa, kun Danny Jansson, 36, valittiin Saksan NBBL:n (U19) vuoden valmentajaksi. Suomen nuorisomaajoukkueistakin tuttu Jansson on valmentanut kaksi kautta ratiopharm Ulmin akatemiajoukkuetta, joka pelaa tulevana viikonloppuna NBBL:n Final Fourissa.

Danny Jansson valittiin Saksan NBBL:n (U19) vuoden valmentajaksi. Kuva: BBU ‘01
Jansson siirtyi kesällä 2014 Saksaan valmentamaan Bundesliigaa ja Eurocupia pelaavan ratiopharm Ulmin akatemiajoukkuetta. Ennen siirtymistään Saksaan Jansson tunnettiin sekä PuHun junioritoiminnasta että Suomen nuorisomaajoukkueiden valmennuksesta.
- Hieno palkinto erityisesti sen vuoksi, että se on muiden valmentajien äänestämä. Takana on pitkä kausi ja pudotuspelit. Viikonlopun Final Fourin ensimmäinen ottelu on Bambergia vastaan, joka ei ole sieltä helpoimmasta päästä, Jansson kertoo.
Ulmin akatemiajoukkue on ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana NBBL:n Final Fourissa. Tänä viikonloppuna Ulmissa pelattava Final Four -tapahtuma on Saksassa merkittävän iso koripallotapahtuma, johon on myyty ennakkoon jo 2000 lippua.
- Ensisijainen tavoite meidän junioriakatemialla on kasvattaa Bundesliiga-pelaajia. NBBL ja kakkosjoukkueemme ProB:ssä ovat osa tätä yhtälöä. Tällä kaudella kolme pelaajaa on tehnyt debyyttinsä Bundesliigassa. Se on tämän projektin mittari, vaikka haluamme tietenkin menestyä myös NBBL:ssä ja ProB:ssä.
Jansson on aikaisemmin tällä kaudella valittu NBBL:n All Star -valmentajaksi sekä Jordan Brand Classic -leirille Zagrebiin.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.