Dettmannin voittotili auki Bundesliigassa

3.1.2005 Äskettäin Saksan Bundesliiga –joukkue Braunschweigin peräsimeen kiinnitetty Henrik Dettmann käskytti joukkonsa sunnuntaina voittoon Würzburgista. Lukemin 75-66 saavutettu voitto katkaisi Braunschweigin kuuden ottelun tappiokierteen ja nosti joukkueen pois putoajan paikalta. Seuraavassa suomalaissähkeitä Euroopasta.

Braunschweigin ja Würzburgin kohtaamisessa vastakkain oli kaksi Suomen maajoukkuetta käskyttänyttä valmentajaa. Dettmann on maajoukkueen nykyinen päävalmentaja ja ohjasi Suomi-koriksen lippulaivaa myös vuosina 1992-97. Würzburgin penkin päässä työskentelee Aaron McCarthy, joka puolestaan valmensi maajoukkuetta vuosina 1997-2001.  

- Joukkue näytti tänään kahdet kasvot. Alussa meille sattui liikaa pallonmenetyksiä ja olimme passiivisia. Onneksi pelaajamme ymmärsi, että meidän on pelattava aggressiivista puolustusta, joka aiheutti ottelun loppupuolella Würzburgille puolestaan menetyksiä. Johdonmukaisemmilla otteilla pystymme voittamaan parempiakin joukkueita, kertoi Dettmann ottelun jälkeen Braunschweigin nettisivuilla.  

Yksi Braunschweigin puolustuspään sytyttäjistä oli suomalaislaituri Mikko Noopila. Hän pelasi ottelussa vain 11 minuuttia, mutta ehti oikeaan aikaan riistää pallon kolme kertaa. Lisäksi hän teki kaksi pistettä ja otti yhden levypallon. 

Ennen Würzburg-taistoa Braunschweig oli hävinnyt kahdeksan yhdeksästä viime ottelustaan. Dettmannille ottelu oli neljäs Bundesliigassa.  

Voitto Würzburgista nosti Braunschweigin sarjasijoitusta pykälällä 14:nneksi. Würzburg putosi sijalle 15, joka loppusijoituksista tarkoittaa putoamista Bundesliigasta.  

Bundesliigan toisessa ”suomalaisottelussa” Jukka Matisen Frankfurt Skyliners päihitti vieraissa Bonnin 79-68. Matinen pelasi puolustusroolissaan 27 minuuttia, jonka jälkeen virhetili täyttyi. Pisteitä aloituksessa ollut Matinen teki kaksi. 

Möttölä heitti 21 pistettä Italian mestareita vastaan

Scavolini Pesaron Hanno Möttölä jäi pisteen päähän Italian liigan ennätyksestään, kun hän pussitti 21 pistettä maan hallitsevaa mestaria Montepaschi Sienaa vastaan. Pesaro piti Möttölän ja Charles Smithin (22 pistettä) johdolla Sienaa tiukoilla kolmen jakson ajan, mutta joutui taipumaan kotonaan lopulta lukemin 79-92.  

209-senttinen pelasi peräti 39 minuuttia, eniten joukkueestaan. Hän säkitti kakkosistaan puolet (5/10), mutta oli erityisen tarkkana kolmen pisteen heitoissaan – neljästä yrityksestä sisään kolme. Möttölän näppeihin tarttui myös kahdeksan levypalloa, jonka lisäksi hän antoi kaksi koriinjohtanutta syöttöä.  

Pesaro esitteli Siena-ottelussa uuden pelintekijänsä James ”Scoonie” Pennin. Amerikkalainen Penn sai joukkueen valmentaja Marco Crespiltä heti avauspelissä 30 minuuttia peliaikaa vieden Teemu Rannikon paikan Pesaron aloitusviisikossa. Penn teki vain kolme pistettä, mutta jakeli viisi syöttöä ja riisti neljästi. Rannikko pääsi parketille 17 minuutiksi, jonka aikana hän pussitti niinikään kolme pistettä. Pesaron pelintekijöistä German Scarone ei pelannut minuuttiakaan.  

Tappio pudotti Pesaron Italian liigan sarjataulukossa seitsemänneksi. Se on voittanut kauden 16 ottelustaan kahdeksan, kun sarjakärki Benetton Trevison voittosuhde on 13-3.  

Ranskan liigassa Gordon Herbertin valmentama Paris Racing aloitti vuotensa voitokkaasti, kun se haki sarjapisteet Cholet’sta lukemin 71-61. Ruotsissa Pekka Salmisen käskyttämä Solna Vikings puolestaan kärsi kotonaan niukan 87-88 tappion Plannja Basketille. Voittopisteet Plannjalle heitti Suomessakin aikanaan ToPo:a edustanut Eric Taylor vapaaheittoviivalta 16 sekuntia ennen loppua. Taylorin pisteet veivät Plannjan neljän pisteen johtoon (84-88). Loppupisteet viimeisteli kolmosellaan Solnan Martin Ringström.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

9.3.2026 09:32 NCAA

Emil Skyttä juhli konferenssimestaruutta – Viljami Vartiainen sai Big Sky -konferenssin kunniamaininnan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).

4.3.2026 10:58 NCAA

Elina Aarnisalo 22 pistettä Dukea vastaan – Elsa Lemmilä valittiin Big Ten -konferenssin puolustusjoukkueeseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.

4.3.2026 10:22 NCAA

NCAA:n March Madness lähestyy – Vartiainen, Yalaho ja Suutela kaksinumeroisille pistelukemille

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.

2.3.2026 16:37 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tupla-tupla Euroliigassa – Anniina Äijäselle Italiassa

Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:05 NCAA

Viljami Vartiainen upotti 25 pistettä 7 kolmosella – Olavi Suutelalle NCAA-uran ensimmäinen tupla-tupla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.

Näytä lisää vastaavia