6.7.2023 16:00 Korisliiga-pronssia juhlinut joensuulainen Kataja Basket on tehnyt ensimmäisen ulkomaalaispelaajakiinnityksensä syksyllä käynnistyvälle pelikaudelle 2023-24. Joukkuetta täydentämään saapuu 22-vuotias Grant Singleton, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomessa.

183-senttinen takamies valmistui viime vuonna NCAA:n kakkosdivisioonan St. Thomas Aquinas Collegesta ja käytti sen jälkeen NCAA-sääntöjen hänelle mahdollistaneen lisävuoden ykkösdivisioonan Fairleigh Dickinson -yliopistossa. Singletonin sopimus kattaa tulevan kauden.
Viime kaudella Fairleigh Dickinson eteni Northeast-konferenssin finaaliin, mikä toi paikan NCAA:n lopputurnauksen kasintaan ja sitä kautta lopputurnaukseen ja 32 parhaan joukkoon asti.
Singleton tilastoi keskimäärin 13,9 pistettä, 3,7 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 1,9 riistoa. Hänet valittiin kolmesti konferenssin viikon pelaajaksi. Myöhemmin häntä kunnioitettiin valinnalla konferenssin kakkostähdistöön (All-NEC Second Team) sekä alueensa ykköstähdistöön (NABC Division 1 All-District 15 First Team).
– Pelaajatyyppinä Singleton on juuri sellainen jota lähdimme hakemaan. Hänen myötään meillä tulee olemaan vikkeläkinttuinen takakenttä, jolta löytyy jalkoja molempiin suuntiin. Varsinkin puolustuspäässä meidän on tarkoitus asettaa pallolle kunnon paine, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.
– Ymmärrämme, että kun on ensimmäistä kertaa Euroopassa, saattaa eteen tulla yhtä jos toista haastetta. Toisaalta näemme, että voimme tarjota niin hänelle kuin tulevalle joukkueellemmekin ison mahdollisuuden.
Singletonin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimuksetHenri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa. Virtasen apuvalmentajana jatkaa Teemu Turunen.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.