6.7.2023 16:00 Korisliiga-pronssia juhlinut joensuulainen Kataja Basket on tehnyt ensimmäisen ulkomaalaispelaajakiinnityksensä syksyllä käynnistyvälle pelikaudelle 2023-24. Joukkuetta täydentämään saapuu 22-vuotias Grant Singleton, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomessa.

183-senttinen takamies valmistui viime vuonna NCAA:n kakkosdivisioonan St. Thomas Aquinas Collegesta ja käytti sen jälkeen NCAA-sääntöjen hänelle mahdollistaneen lisävuoden ykkösdivisioonan Fairleigh Dickinson -yliopistossa. Singletonin sopimus kattaa tulevan kauden.
Viime kaudella Fairleigh Dickinson eteni Northeast-konferenssin finaaliin, mikä toi paikan NCAA:n lopputurnauksen kasintaan ja sitä kautta lopputurnaukseen ja 32 parhaan joukkoon asti.
Singleton tilastoi keskimäärin 13,9 pistettä, 3,7 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 1,9 riistoa. Hänet valittiin kolmesti konferenssin viikon pelaajaksi. Myöhemmin häntä kunnioitettiin valinnalla konferenssin kakkostähdistöön (All-NEC Second Team) sekä alueensa ykköstähdistöön (NABC Division 1 All-District 15 First Team).
– Pelaajatyyppinä Singleton on juuri sellainen jota lähdimme hakemaan. Hänen myötään meillä tulee olemaan vikkeläkinttuinen takakenttä, jolta löytyy jalkoja molempiin suuntiin. Varsinkin puolustuspäässä meidän on tarkoitus asettaa pallolle kunnon paine, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.
– Ymmärrämme, että kun on ensimmäistä kertaa Euroopassa, saattaa eteen tulla yhtä jos toista haastetta. Toisaalta näemme, että voimme tarjota niin hänelle kuin tulevalle joukkueellemmekin ison mahdollisuuden.
Singletonin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimuksetHenri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa. Virtasen apuvalmentajana jatkaa Teemu Turunen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.