9.1.2022 23:21 Awak Kuier aloitti vuoden vahvasti tupla-tuplalla ja Helmi Tulonen merkkautti jo neljännen peräkkäisen tupla-tuplansa Italiassa. Anissa Poundsin käsi oli lämpöisenä Saksassa.
Awak Kuier aloitti vuoden vahvasti. (Kuva: Ville Vuorinen)
Italian Serie A1:ssä Awak Kuier johdatti Ragusan 66-53 (30-34)-voittoon San Giovannista. Kuier heitti komeasti 18 pistettä ja keräsi lisäksi 10 levypalloa, yhden syötön ja yhden torjunnan. Ragusa on sarjassa neljäntenä.
Ottelutilastot
Italian Serie A2:ssa Helmi Tulonen tilastoi 13 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan, mutta Carugate hävisi Mantovalle 53-65 (25-41). Tulonen sai yhdet merkinnät vielä syöttö-, riisto- ja torjuntatilastoihin. Tupla-tupla oli Tuloselle neljäs peräkkäinen ja viides kuudessa edellisottelussa. Carugate on sarjassa yhdeksäntenä.
Ottelutilastot
Elina Koskimies ja Anissa Pounds olivat viikolla kahdesti tositoimissa. Alkuviikosta Angels Nördlingen hävisi Saksan cupin ottelussa Kelternille selvästi 53-91 (31-49). Pounds tykitti ottelussa 21 pistettä ja otti viisi levypalloa. Koskimiehelle merkittiin kaksi pistettä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Viikonloppuna Angels palasi voittojen tielle kaatamalla Bundesliigassa Lions Hallen 78-69 (40-33). Pounds oli jälleen pelipäällä 12 pisteen, kahden levypallon, kolmen syötön ja riiston tilastoilla. Koskimies keräsi 10 pistettä, kuusi levypalloa ja kolme riistoa. Voitolla Angels nousi kahdeksanneksi.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Slovakian liigassa Veera Pirttisen Piestanske Cajky hävisi niukasti Young Angels Kosicelle 74-75. Pirttinen heitti kahdeksan pistettä, kahmi kolme levypalloa ja riisti kertaalleen. Cajky on sarjassa toisena.
Ottelutilastot
Uutista ja otsikkoa muokattu 10.1.2022 kello 9.50: Awak Kuierin ottelu ja tilastot lisätty.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladies-pelaaja Lotta-Maj Lahtinen liittyy Espanjan pääsarjajoukkue Kutxabank Araskiin. Takapelaaja pelasi viime kaudella samassa liigassa Ardoissa.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Anniina Äijäsen kausi Italian Serie A2:ssa päättyi. Äijäsen Treviso hävisi lohkonsa finaalissa ja näin sarjanousu jäi haaveeksi.
Awak Kuierin haaveet toisesta peräkkäisestä Italian mestaruudesta kaatuivat ratkaisevan viidennen pelin 61-73-tappioon.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.