6.3.2009 Suomen Koripalloliitto on langettanut rangaistuksia Espoon Hongan valmennusjohdolle keskiviikkona 4.3. pelatun Korisliigan ottelun tapahtumista. Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevic sai varoituksen ja apuvalmentaja Jyrki Suhonen asetettiin yhden ottelun mittaiseen kilpailukieltoon.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Mikko Koiranen antoi päätöksessään Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevicille varoituksen hänen ulosajonsa jälkeen tapahtuneesta epäurheilijamaisesta käyttäytymisestä ottelun erotuomareita kohtaan. Pavicevic sai Kouvoja vastaan pelatussa ottelussa kaksi teknillistä virhettä, joka johtaa automaattisesti ulosajoon.
Pavicevic on edustuskelpoinen, kun Honka kohtaa lauantain (7.3.) liigakierroksella Lappeenrannan NMKY:n.
LrNMKY-ottelusta on sen sijaan sivussa Hongan apuvalmentaja Jyrki Suhonen, jonka kurinpitopäällikkö määräsi yhden ottelun kilpailukieltoon pelin jälkeen tapahtuneesta loukkaavasta ja uhkaavasta käyttäytymisestä ottelutapahtuman järjestysmiestä kohtaan. Suhonen on edustuskelpoinen 8.3.2009 lukien.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.