Honka karistaa finaaleissa Lahden herhiläisiä iholtaan

20.4.2007 Espoon Honka ja Namika Lahti käynnistävät Korisliigan fyysisen finaalisarjan lauantaina Tapiolan Urheiluhallissa. Pantteri-patsaan metsästyksen juoni on selvillä jo hyvissä ajoin ennen ensimmäistä ylösheittoa: Namika Lahti pyrkii horjuttamaan Hongan tasapainoa tunnetusti aggressiivisella puolustuksella.

Erityinen paine kohdistuu Hongan taitaviin pelintekijöihin Petteri Koposeen ja Tim Kisneriin, joiden kimppuun Lahden valmentaja Lars Ekström usuttaa ärhäkät “terrierinsä” Ilkka Vuoren ja Tim Bograkosin. 

- Lahti pelaa juuri niillä rajoilla, jotka tuomarit sallivat. Se on hyvän joukkueen merkki, toteaa Hongan kolme kertaa Suomen mestariksi luotsannut Mihailo Pavicevic. 

Finaaleiden arvokkaan kotiedun omaava Honka kuittasi runkosarjan kohtaamiset nimiinsä 3-1. Niistä ensimmäinen ratkesi Hongan hyväksi Lahdessa vasta jatkoajalla. Kaikki ennusmerkit viittaavat tasaiseen vääntöön kirkkaimmista mitaleista. 

- Lahti on joukkueena erittäin hankala vastustaja, jota vastaan on tavallaan myös vaikea valmistautua. Meidän on keskityttävä finaaleissakin ensisijaisesti omaan tekemiseen, korostaa Pavicevic. 

Cummings vs. Mäkäläinen 

Finaalisarjan yhden mielenkiintoisimmista taistelupareista muodostaa Namika Lahden kapteeni Ville Mäkäläinen ja hurjaan kevätvireeseen kohonnut Hongan Monte Cummings. Molemmat pistävät peliin kaikkensa ja vähän enemmänkin voittaakseen mestaruuden. 

- Hävisimme Lahdessa pelatessani finaalit Kouvoille. Tiedän miltä hopea maistuu ja en halua kokea sitä enää uudelleen. Minulle kelpaa vain ja ainoastaan mestaruus. Haluan esitellä kesälomallani ylpeänä ystävilleni SM-kultamitalia, julistaa Hongan kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen solminut Cummings silmät säihkyen. 

- Monte on kaikin puolin mukava mies, mutta senttiäkään ei tulla hänelle periksi antamaan, vastaa Mäkäläinen samalla mitalla takaisin.

Mäkäläinen tietää tarkalleen, että Honkaa vastaan koko joukkueen liikkuvan puolustuksen on toimittava saumattomasti. Yksikin herpaantuminen ja Honka iskee välittömästi nopealla hyökkäyksellä näyttävästi takaisin. Sen sai viimeksi kokea kipeästi KTP viidennessä ja ratkaisevassa välieräottelussa. 

- Tulossa on hyökkäyksen ja puolustuksen kohtaaminen. Honka on materiaaliltaan erittäin laaja. Sitä vastaan ei riitä, että pysäyttää yksi tai kaksi pelaajaa, vaan taustalta voi nousta neljä seuraavaa, jotka mättävät sen 20 pistettä. 

”Tunteet pinnassa” 

Finaaleiden mielenkiintoinen taistelu viritetään äärimmilleen myös kolmen pisteen heittokaaren takana, jossa molemmilla joukkueilla on esittää kokenutta tulivoimaa. 

Hongan kapteeni Jukka Matinen on tunnetusti tasavallan tarkimpia kolmospyssyjä, mutta Lahdesta aina – ja etenkin pudotuspeleissä – vaarallinen Teemu Laine ja liettualaislinko Augenijus Vaskys pystyvät onnistuessaan vastaamaan samalla mitalla takaisin, jos heille tarjoutuu vapaata heittotilaa. 

- Katsotaan nyt, miten Lahti puolustaa minua. KTP pisti Andre Foremanin vartijakseni ja silloin taas muille avautui tilaa, muistuttaa Matinen, joka on toipunut viidennessä välieräottelussa saamistaan kolhuista.

- Otsassa on edelleen kolme tikkiä, mutta ranne on jälleen kunnossa. Minun puolestani finaalisarja saa alkaa. Kaikki on ok, sanoo Matinen. 

Matinen on tottunut aiemmissa pudotuspeleissä kovaan vääntöön juuri Lahden kanssa. 

- Tässä otteluparissa on varmasti paljon tunteita pinnassa, sillä Lahti pelaa tunnetusti kovalla hengellä ja fiiliksellä. Pidän Lahtea tavallaan eräänlaisena arkkivihollisena.  

Lahti perustaa menestyksensä tiukkaan puolustukseen, jota ei Honkakaan suinkaan unohda. 

- Playoff-pelit voitetaan nimenomaan puolustuksen kautta. Mestaruutta on riskialtista ja arpapeliä lähteä hakemaan liian hanakasti hyökkäyksen kautta. Puolustuksen on oltava hyvää pelistä toiseen, vaikka hyökkäys ehkä välillä vähän ontuisikin, painottaa Matinen. 

Ensimmäinen finaali Honka-Namika Lahti Tapiolan Urheiluhallissa lauantaina klo 13.30. Sunnuntaina pelataan Lahdessa ja tiistaina (24.4.) jälleen Espoossa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Tarvittaessa pelataan lauantaina (28.4.) Lahdessa ja sunnuntaina Espoossa (29.4.).

Lue myös



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

Näytä lisää vastaavia