7.2.2022 20:50 Tapiolan Honka voitti Pyrinnön runkosarjan viimeisessä ottelussa. Molemmat joukkueet jatkavat pelejään alemmassa jatkosarjassa.
Elsa Lemmilä ja Honka kaatoivat Pyrinnön. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Espoolaisjoukkue otti ottelussa komennon heti ylösheitosta alkaen. Se esitti avausjaksolla ajoittain loistavaa hyökkäyspelaamista ja pääsi ensimmäiselle tauolle johdossa 28-19.
Kotijohto kasvoi vielä ennen puoliaikaa. Puoliajalle mentiin tilanteessa 51-38.
Kolmannella jaksolla nähtiin ottelun ratkaisu, kun Pyrintö ei saanut espoolaisten hyökkäyspelaamista kuriin. Honka vei jakson 34-13 ja pääsi päätösjaksolle 34 pisteen karkumatkalta.
Pyrintö piristyi vielä päätösjaksolle hieman. Se onnistuikin jakson aikana kaventamaan loppulukemiksi 99-74.
Hongan Carmen Tyson-Thomas teki 27 pistettä ja keräsi 15 levypalloa. Myös Elsa Lemmilä ylsi tupla-tuplaan. Hänelle merkittiin 20 pistettä ja 11 levypalloa. Whisper Fisher teki 15 pistettä ja napsi seitsemän levypalloa.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin lauantaina. Ylemmässä jatkosarjassa pelaavat PeKa, ToPo, Kouvottaret, HBA ja ViVe.
Alemmassa jatkosarjassa pelaavat Honka, EBT, FoA, Catz ja Pyrintö.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.