Huima jätti FoA:n pisteittä

7.11.2010 21:45 Naisten SM-sarjan sunnuntain kohtaamisessa Äänekosken Huima otti kotivoiton Forssan Alkua vastaan numeroin 56–43 (27–25). Sunnuntain peleistä voittajina selviytyivät myös Catz Lappeenranta, Peli-Karhut sekä kauden avausvoittoon venynyt HoNsU Jyväskylästä.

Michele Jones ja Huima murjoivat voiton FoA:sta.

Kaisa Tuure ja Catz voittivat ToPon.

HoNsU avasi voittotilinsä maajoukkuepeluri Dionne Poundsin johdolla.

Amanda Lassiterin PeKa teki voitokkaan vierailun Espooseen. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä & Kai Kilappa.

Huiman 185-senttinen amerikkalaissentteri Michele Jones oli Forssaa vastaan tehokkain (14/12) Laiturit Sade Morris (13/4) ja Maiju Pekkarinen (12/3) sekä sentteri Kenya Robinson (9/16) pitivät Jonesin rinnalla Huiman virettä yllä.

Äänekoskelaiset karkasivat vierailtaan heti toisen puoliajan alussa, jolloin Huima vei nimiinsä vajaan kolmiminuuttisen lukemin 11-0.

Forssalaisten ahkerin oli kymmenen pistettä heittänyt ja kuusi levypalloa kauhonut 172-senttinen pelintekijä Judy Wright. Kymmeneen pisteeseen ylsivät myös FoA:n sentterit Jutta Jahilo sekä Minna Sten. Keravan Energia Teamista FoA:n riveihin siirtynyt laituri Michaela Moua sai tyytyä neljään pisteeseen, mutta onnistui poimimaan 11 levypalloa ja antamaan kaksi syöttöä.

Kaksi viimeistä otteluaan voittanut Huima mittaa ensi lauantain vierasottelussaan Lappeenrannan Catzin. Catz puolestaan matkaa sunnuntaina vieraskamppailuun Forssan Alkua vastaan.

Catz kynsi ToPon Lappeenrannassa

Torpan Poikien pelimatka Lappeenrannan Catzin vieraaksi ei tuonut lohtua helsinkiläisjoukkueen tilanteeseen, kun kotijoukkue voitti lukemin 64–55. ToPo on jo neljän ottelun tappiokierteessä.

Catz onnistui kotiyleisönsä edessä peittoamaan vierailevan helsinkiläisjoukkueen kolmen pelaajan alivoimasta huolimatta.

Catzin tehokkain oli 20-vuotias laituri Kerttu Jallai (21/8). Catz-pelaajista hyville tehoille ylsivät myös Kaisa Tuure (10/5) sekä Elizaveta Kityzina (7/13.

Ottelun tehokkain oli puolestaan ToPon 190-senttinen Taru Tuukkanen 23 pisteellä ja 13 levypallolla. Anette Juvonen heitti 11 pistettä. ToPon tähtipelaaja Dandra Moss kärsii nilkkavammasta, eikä pelannut sunnuntaina.

ToPo saa ensi torstaina vastaansa Espoo Teamin Tapiolan urheiluhallilla.

HoNsU:lle avausvoitto

Jyväskylän HoNsU otti kauden ensimmäisen voittonsa SM-sarjassa, kun se peittosi jumbosijaa pitävän Keravan Energia Teamin sunnuntaina numeroin 71–59 (43–41.) Kerava on hävinnyt kauden kaikki seitsemän peliään.

HoNsU:n tehokkain oli odotetusti 26-vuotias laituri Dionne Pounds, joka heitti 21 pistettä, poimi yhdeksän levypalloa ja antoi huimat yhdeksän syöttöä.

Keravan uusi, 185-senttinen amerikkalais-kroatialainen vahvistus Lisa Karcic ei huipputehoistaan (22/12/3) huolimatta onnistunut yksin nostamaan joukkuettaan voittoon. Keravalaisista hyvään pelivireeseen ylsi Karcicin lisäksi vain sentteri Silja Paavola (11/9/3.) HoNsU:n onnistujiin lukeutuivat myös pelintekijä Katja Summala (18/5/1) sekä Titta-Riina Lepistö (4/13.)

HoNsU kohtaa seuraavan kierroksen ottelussa 21.11 Forssan Alun Jyväskylän monitoimitalolla. Energia Team joutuu Peli-Karhujen kynsiin 13.11. Killan koululla.

Sarjakärki PeKa piti pintansa Espoossa

Naisten SM-sarjan sunnuntain pelikierroksella Kotkan Peli-Karhut nappasi arvokkaan vierasvoiton Espoo Teamista numeroin 92–86 (56–48.) Sarjaa johtava PeKa on ainoana joukkueena hävinnyt vain yhden seitsemästä ottelustaan.

Kotkalaisjoukkueen tähti oli 30 pistettä nakuttanut sentteri Krystal Vaughn. PeKan 31-vuotias laituri Amanda Lassiter teki 23 pistettä ja seitsemän levypalloa.

Koko kentän tehokkain oli 32 pistettä heittänyt Espoo Teamin Laura Wilson.

Ajassa 13:01 jo 19 pisteen karkumatkalla ollut PeKa sai toisen erän lopussa huomata, ettei Espoosta saa pisteitä ilmaiseksi. Pelikellon näyttäessä 25:28, Espoo Teamin Annika Holopainen (13/1/2) onnistui kahden pisteen hyppyheitossa ja tasasi pisteet lukemiin 59–59. Viimeisellä jaksolla Team käväisi neljän pisteen johdossa, muttei lopulta kestänyt PeKan vahvaa hyökkäyspeliä. 

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
18.8.2022 09:46 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas siirtyy EBT:hen, Mäntylä ja Lähde jatkosopimuksiin

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team ja Carmen Tyson-Thomas ovat solmineet sopimuksen tulevalle kaudella. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset omien kasvattien Kiia Mäntylän ja Ruska Lähteen kanssa.

15.8.2022 09:52 Naisten Korisliiga

Cayro Lyza-Toomingas Forssan Alkuun

Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-2023 kattavan sopimuksen 18-vuotiaan Cayro-Lyza Toomingasin kanssa.

11.8.2022 10:59 Naisten Korisliiga

Makeda Nicholas Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvitus - seura kiinnitti 3 suomalaispelaajaa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Makeda Nicholaksen kanssa. Uusina kasvoina riveihin liittyy Claudia Kärnä sekä Essia Hurme. Viime kauden joukkueesta Pinja Leppänen jatkaa Kouvottarissa.

5.8.2022 10:04 Naisten Korisliiga

Meri Kanerva ja ToPo jatkosopimukseen, Aarrejoki uutena mukaan

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva ToPo on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen Meri Kanervan kanssa. Annika Aarrejoki siirtyy joukkueeseen JBA:n riveistä.

5.8.2022 09:37 Naisten Korisliiga

Tuulia Anttonen palaa Vimpelin Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Vimpelin Veto on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen seuran oman kasvatin Tuulia Anttosen, 25, kanssa.

4.8.2022 13:36 Naisten Korisliiga

Tera Reed vahvistamaan Pyrinnön naisten liigajoukkuetta

Yksivuotisella sopimuksella Tampereelle saapuva Akiene Tera Reed, 23, on Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen kaksoiskansalainen, joka on pelannut yliopistourallaan NCAA-sarjaa Virginiassa (VCU) ja Etelä-Kaliforniassa (USC).

4.8.2022 13:35 Naisten Korisliiga

Jemina Airaksinen siirtyy Forssan Alkuun

Lähestyvään naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Forssan Alku on vahvistanut kokoonpanoaan 185-senttisellä ja 4/5-paikoilla viihtyvällä Jemina Airaksisella.

30.7.2022 12:21 Naisten Korisliiga

Susiladies-debyyttinsä tänä kesänä tehnyt Ninni Salmi siirtyy Vimpelin Vetoon

Kesäkuussa debyyttinsä naisten maajoukkueessa tehnyt Ninni Salmi, 25, on tehnyt pelaajasopimuksen naisten Korisliigassa pelaavan Vimpelin Vedon kanssa.

30.7.2022 12:08 Naisten Korisliiga

Heta Äijänen Kouvottarien vahvuuteen – Tierra Hodges aloittaa ammattilaisuransa Kouvolassa

Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen 186-senttisen Tampereen Pyrinnön kasvatin Heta Äijäsen, 25, kanssa. Äijäsen lisäksi 175-senttinen yhdysvaltalaispelaaja Tierra Hodges , 24, on allekirjoittanut ensimmäisen ammattilaissopimuksensa Kouvottarien kanssa.

27.7.2022 15:02 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2022-2023 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 27.4. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 18 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

27.7.2022 13:56 Naisten Korisliiga

Riikka Kujala jatkaa Vimpelin Vedossa

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Vimpelin Veto ja seuran oma kasvatti Riikka Kujala, 27, ovat solmineet jatkosopimuksen.

27.7.2022 08:32 Naisten Korisliiga

Hongan naiset jatkosopimukseen Peppi Tyynilän kanssa – Ella Väätänen ja Maddi Utti uusina kasvoina

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Tapiolan Honka on tehnyt jatkosopimuksen Peppi Tyynilän, 19, kanssa. Uusina kasvoina joukkueessa nähdään NCAA-kentiltä takaisin Suomeen palannut Ella Väätänen, 25, ja yhdysvaltalainen Maddi Utti, 23.

25.7.2022 08:16 Naisten Korisliiga

Anni Kujala jatkaa Vimpelin Vedossa

Naisten Korisliigassa pelaava Vimpelin Veto on tehnyt jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Anni Kujalan, 29, kanssa. Kujalalle tuleva kausi tulee olemaan jo hänen kymmenes naisten Korisliigassa.

22.7.2022 10:08 Naisten Korisliiga

Iina Keski-Saari jatkaa Tampereen Pyrinnössä

Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt jatkosopimuksen jo kahdeksanteen liigakauteensa valmistautuvan Iina Keski-Saaren, 24, kanssa.

22.7.2022 09:47 Naisten Korisliiga

Kouvottarille tukku jatkosopimuksia ja uutena pelaajan Timperi – Frimodig jatkaa valmennuksessa

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Kouvottaret on tehnyt tukun jatkosopimuksia, kun Saara Sandell, Roosa Frimodig, Yasmine Blomfelt sekä päävalmentaja Joonas Frimodig ovat tehneet jatkosopimukset. Uutena pelaajana Kouvottarissa nähdään Johanna Timperi.

21.7.2022 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Lotta Vesiluoma siirtyy Ruotsin pääsarjan Alvik Basketiin

Espoo Basket Teamin kantaviin voimiin jo yli puoli vuosikymmentä kuulunut Lotta Vesiluoma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun Vesiluoma on tehnyt sopimuksen Ruotsin pääsarjassa pelaavan Alvik Basketin kanssa.

21.7.2022 08:33 Naisten Korisliiga

Breon Gunnels täydentää Forssan Alun ulkomaalaiskolmikon

Naisten Korisliigassa pelaava Forssan Alku on tehnyt pelaajasopimuksen kolmannen ulkomaalaisvahvistuksensa kanssa, kun Breon ”Bre” Gunnels, 23, käynnistää ammattilaisuransa Forssassa.

20.7.2022 12:07 Naisten Korisliiga

Cierra Walker Gonzagan yliopistosta vahvistamaan Hongan naisten joukkuetta

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Cierra Walkersin, 24, kanssa. Walker päätti seniorikautensa keväällä Gonzagan yliopistossa.

18.7.2022 10:03 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksi jatkosopimusta, kun Magdalene Agyei, 23, ja Meri Damoiseaux, 21, jatkavat joukkueessa myös ensi kauden.

15.7.2022 16:51 Naisten Korisliiga

Kaulo, Pirttinen ja Monk sopimuksiin Forssan Alun kanssa

Naisten Korisliigaan valmistautuva Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-23 kattavat pelaajasopimukset Mimmi Kaulon, Kaisa Pirttisen ja LaShonda Monkin kanssa.

Näytä lisää vastaavia