Juha Sten Lappeenrannan uusin hankinta

29.4.2007 Maajoukkuetakamies ja Saksassa viime kaudet kakkosbundesliigassa Mitteldeutcher BC:tä edustanut Juha Sten on solminut ensi kautta koskevan sopimuksen EuroCupiin suuntaavan Lappeenrannan NMKY:n kanssa.

Sten pelasi viimeisen ottelunsa Mitteldeutcherin paidassa lauantai-iltana.Mitteldeutscherille ottelu oli merkityksetön, sillä joukkueen toinen sija sarjassa on varmistunut jo aiemmin.

- Mennyt kausi oli osaltani kaksijakoinen. Syksy meni hyvin, mutta joulun jälkeen loukkaantumisten takia ensimmäinen "ehjä" peli tuli pelattua vasta huhtikuun alussa.

Joukkueen tavoite oli nousta ykkösbundesliigaan, mutta suureksi pettymykseksi jäimme toistamiseen sarjassa toiseksi. Omakin tavoitteeni oli pelata ensi kaudella 1. bundesliigaa, mutta tämän vuoden näytöillä se on vaikeaa, kommentoi Saksasta tavoitettu Sten mennyttä kauttaan.

Viimeksi Sten viiletti Suomen parketeilla Aura Basketin riveissä kaudella 2005-2006 kirjauttaen runkosarjan 33 ottelussaan 15,6 pisteen ja 2,7 levypallon tehot. Tulokaskaudellaan 2004-2005 191-senttisen takamiehen syöttö- ja riistokeskiarvonsa oli täsmälleen sama 3,73 ja Sten valittiinkin debyyttikautensa päätteeksi vuoden tulokkaaksi sekä vuoden puolustuspelaajaksi.

Tulevan kauden osalta Stenin suurin toive on lähinnä terveenä säilyminen, mutta myös kansainväliset ottelut.

- Olen erittäin motivoitunut kesän ja ensi kauden suhteen. Haluan tulla paremmaksi pelaajaksi. Ajatuksissa on paluu Suomen ulkopuolelle jollakin aikavälillä. Europelit olivat suurin syy, miksi tässä nyt ollaan, myöskin LrNMKY:n koko paketti näyttää juuri nyt olevan mallillaan. Europelit antavat niin minulle, Lappeenrannalle kuin koko Suomenkin korikselle mahdollisuuden näyttää osaamistaan, toteaa Sten, jonka sopimuksessa on vielä mahdollisuus heinäkuuhun asti lähteä ulkomaiseen seuraan pelaamaan.

Lappeenrannan NMKY:n päävalmentaja Mika Turunen on erittäin tyytyväinen saadessaan kokoonpanoon toisen maajoukkuepelaajan Aki Ulanderin lisäksi.

- On erittäin hieno asia saada toinen paluumuuttaja Euroopan kentiltä Suomeen sekä Lappeenrannan NMKY:lle kotimainen pelinjohtaja. Juha on iso piristysruiske Namikalle, kommentoi Turunen.

Kesäkuun alussa Lappeenrantaan muuttava Sten on pelannut yhteensä 15 miesten maaottelua. Turusen mukaan Lappeenrannan NMKY:n päätös lähteä kansainvälisille kentille on lisännyt pelaajien kiinnostusta joukkuetta kohtaan.

- Viimeisimmät sopimukset kertovat siitä, että pelaajat arvostavat kansainvälistä mahdollisuutta päästä näytille, toteaa Turunen.

Maajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann näkee Stenin paluun hyvänä asiana koko Korisliigalle.

- Kaikki kotimaiset paluumuuttajat ovat tervetulleita Korisliigaan. Sarjan taso nousee ja kovenee. Maajoukkuepelaajien pelaaminen Suomessa on erittäin hyvä asia kotimaiselle sarjalle.

Mika Turunen uskoo Stenin kehittyvät vielä paremmaksi Lappeenrannassa.

- Sten on jo todella kova, mutta meidän fyysisten valmentajien avulla hänestä saadaan varmasti vielä enemmän irti, uskoo Turunen.

 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

Näytä lisää vastaavia