7.7.2023 09:26 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Kalle Peltonen, 24, ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen.
Kalle Peltonen jatkaa BC Nokiass myös ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.
201-senttinen Peltonen saapui kaudeksi 2022-23 BC Nokialle Kauhajoelta ja lunasti heti paikkansa Näätien luottorotaatiopelaajana. Peltonen tilastoi reilun 15 minuutin peliajalla 3,2 pistettä ja 2,5 levypalloa ottelua kohden.
– Aina löytyy paikka jätkille, jotka työskentelevät kovaa, ovat hyvällä asenteella liikenteessä ja luotettavia. Se on Kalle, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.
– Loistava homma, että saan jatkaa tutussa ympäristössä, hyvien valmentajien alaisuudessa. Omalta osalta odotan, että hyvän treenikesän jälkeen olen parempi kuin edellisellä kaudella ja pystyn auttamaan joukkuetta monipuolisesti molemmissa päissä kenttää. Nähdään hallilla, Peltonen kommentoi.
Jyväskyläläislähtöinen Peltonen edusti ennen Nokiaa kaksi kautta Kauhajokea, josta hänelle kertyi palkintokaappiin SM-hopea (2021) ja SM-kulta (2022).
Peltonen on HoNsU-kasvatti, joka pelasi ennen Korisliigaa miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academyssä neljä kautta (2016-2020) ja sitä ennen kolme ottelua kaudella 2015-16 kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa, JBA:n edeltäjässä.
Suomen nuorisomaajoukkueissa Peltonen on pelannut seitsemän ottelua.
BC Nokialla on julkaistut pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn ja Kalle Peltosen kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.