20.11.2006 Espoon Honka huojutti Korisliigan maanantaisessa kotipelissään Joensuu Katajaa, mutta ei onnistunut kaatamaan kärkijoukkuetta. Tasainen peli kääntyi lopussa Katajan eduksi 91-95 (49-42) -lukemin.
Honka johti peliä lähes koko ajan, mutta ei pystynyt hankkimaan ratkaisevan suuruista eroa. Voittotaistelu tiivistyi viimeisen neljänneksen puolivälissä, kun Kataja nousi tasatilanteeseen 84-84. Siitä vieraat nykäisivät kolmessa minuutissa kahdeksan pisteen johdon, mutta Honka nousi vielä viimeisen minuutin alussa pisteen päähän 91-92 -lukemiin. Katajan kantti kesti kuitenkin loppuhetkillä ja se pääsi varmistelemaan voittonsa vapaaheitoilla.
Katajan koko aloitusviisikko osallistui vahvasti voiton pohjustamiseen. Sami Lehtoranta oli tehokkain 19 pisteellä. Marc Axton heitti 17, Anssi Kinnaslampi 16, Petri Virtanen 15 ja Luke Lloyd 13 pistettä. Puolustuksessa kunnostautuivat erikoisesti Lloyd levypalloillaan ja heiton torjunnoillaan sekä Kinnaslampi, joka pimitti Hongan ykköstykin Monte Cummingsin.
Cummings jäi vain neljään pisteeseen. Hongalta jäikin uupumaan yksi tehomies vähemmän, kun Jukka Matinen keräsi 25 pistettä, Matthew Williams 21, Petteri Koponen 16 ja Kimmo Muurinen 14 pistettä.
Yhdeksästä viime pelistään kahdeksan voittanut Kataja kasvatti nyt sarjajohtonsa neljään pisteeseen toisena olevaan KTP:hen nähden. Kolmantena ollut Honkakin pysyi kärkituntumassa, kun se jakaa Kouvojen ja ToPon kanssa tasapisteissä sijat 3-5.
(STT)
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.