8.10.2012 Korisliigan viime kevään hopeajoukkue Joensuun Kataja aloitti uuden liigakauden kotivoitolla. Kataja kukisti maanantain ainoassa ottelussa Korihait pistein 95–78 (49–32). Ottelu oli Korihaiden päävalmentajan Jarmo Laitisen 600. runkosarjaottelu valmentajana.
Pirteä Juho Nenonen kuului Katajan tehokkaimpiin Korihaita vastaan. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kataja pohjusti voittonsa toisella neljänneksellä, jonka se voitti 27–15 venyttäen taukojohtonsa 17 pisteeseen.
– Olihan se vähän kissa ja hiiri -leikkiä, eli selvisimme aika helpolla. Pääsimme peluuttamaan miehiä tasaisesti ja säästämään voimia viikon seuraaviin peleihin, totesi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Katajan tehoista vastasi kotimainen kolmikko Petri Virtanen (18/1/5 syöttöä)-Juho Nenonen (16/7)-Sami Lehtoranta (14/7/5 syöttöä). Isojen miesten Jerald Fieldsin ja Vesa Mäkäläisen tuuraajaksi pestattu Matthew Morgan (6/4) pelasi avausottelussaan runsaat 17 minuuttia.
Vain seitsemällä miehellä matkassa olleesta Korihaista parhaat olivat Daniel Horton (21/2) ja Mikko Jalonen (16/1/3 syöttöä). Korihaiden amerikkalaispelureista Chris Taftin (0/3/3 syöttöä) ja Ramon Dyerin (2/12/2 blokkia) tehot jäivät minimiin.
Korihaiden Jarmo Laitiselle maanantain ottelu oli jo 600. päävalmentajana pääsarjassa. Laitinen aloitti valmentajauransa kaudella 1985/86 Tampereen Pyrinnön SM-sarjajoukkueessa.
(STT-Basket.fi)
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.