Kataja ylivoimainen, finaalit tasan 1-1

2.4.2003 Joensuulainen Kataja ei jättänyt pienintäkään epäselvyyttä siitä, kumpi finalisteista oli kovempi keskiviikkona. Kataja nöyryytti Honkaa 3.627-päisen espoolaisyleisön edessä lukemin 82-57 ollen parempi pelin jokaisella osa-alueella. Finaalisarja on nyt tasan 1-1 ja paljon on liossa lauantaina, jolloin joukkueet kohtaavat kolmannen kerran.

Ottelun alku oli Hongan. Dan Crossin, Maurizio Pratesin ja Marcus Grantin kolmosten turvin espoolaisen pääsivät 20-11-johtoon. Kamppailun kulku sai kuitenkin oleellisen suunnanmuutoksen, kun ensimmäisessä finaalissa varpaansa muljauttanut Pratesi joutui jättämään leikin kesken. Ilman Pratesia Hongan hyökkäyspeli oli puuroa. Hongan hyökkäykset kuluivat kolmen pisteen viivan takana palloa ”pläräillessä”, kunnes joku honkalaisista päätti yrittää ratkaisua – yleisimmin väkinäistä sellaista.

Avausminuutteja lukuunottamatta Kataja oli aivan omaa luokkaansa. Se halusi jokaista irtopalloa enemmän. Se jaksoi pelata hyökkäyksiään ja otti myös parempia hyökkäyspään ratkaisuja. Sen puolustus oli tiiviimpää ja yritteliäämpää. Lisäksi Kataja-luotsi Timo Heinonen oli tehnyt erinomaisesti kotiläksynsä. Honka yritti puolustaa pääasiassa Jukka Toijalan moottoroimaa kuuluisaa pick and roll –peliä tuplaamalla, mutta tästä virheestä Kataja rankaisi armotta. Muutamalla pakitusaskeleella ja roikkusyötöllä Clifton Jones löytyi kerta toisensa jälkeen vapaana korintekoon.

- Lähdimme hakemaan peliin rentoutta. Ensimmäisten viiden minuutin aikana sitä ei ollut, mutta kun pääsimme vaiheen yli, rentous löytyi ja aloimme toteuttaa pelisuunnitelmaa, analysoi Heinonen.

Hongan valmentaja Mihajlo Pavicevic yritti vastata Katajan rynnistykseen hurjalla vaihtoruletilla. Kun pelipaikaa oli kulunut vasta reilut 12 minuuttia, oli Hongalta käynyt kentällä jo yhdeksän miestä. Sekään ei auttanut.

Kataja meni ohi Hongasta aivan avausjakson lopussa, kun Janne Valtonen nakkasi kolmosen sisään. Sen jälkeen Kataja ei enää johtoasemastaan luopunutkaan. Toisen neljänneksen alkupuoli oli Hongalle täyttä myrkkyä. Se teki kuudessa ja puolessa minuutissa vaivaiset neljä pistettä. Puoliajalle mentiin Katajan 44-36-johdossa.

Katajan asenne näkyi 17 hyökkäyslevypallona

Kolmannella jaksolla Hongan toiveet heräsivät hetkeksi. Katajan Jones sai 24 minuutin kohdalla neljännen virheensä ja marssi vaihtoon. Espoolaisten puolikentän ”trap-puolustus” toi hetkellisesti tulosta ja Kataja menetti pallon muutaman kerran peräkkäin. Samanaikaisesti Jukka Hemdahl onnistui hyökkäyspäässä ja nosti kolmosellaan Hongan kuuden pisteen päähän (47-53). Heinonen käytti aikalisänsä hyvään aikaan, Katajan peli rauhoittui ja ottelun lopulliset ratkaisut alkoivat muotoutua. Sami Laaksonen teki Katajalle viisi pistettä peräkkäin ja Juho Terho lisäsi Hongan tuskaa napauttamalla kaksi hyppyheittoa sisään. Kataja vei kolmannen jakson viisi viimeistä minuuttia 14-1.

Hongan tehoton jakso ulottui pitkälle päätösneljännekselle. Espoolaissikermä taapersi ilman pelitilannekoria lähes kahdeksan minuutin ajan, kun lasketaan yhteen kolmannen jakson loppu- ja neljännen jakson alkuminuutit. Sillä välin Kataja oli jo hankkiutunut kauaksi karkuteille.

Pavicevickin heitti pyyhkeen kehään jo kolmannen jakson loppupuolella. Normaalisti villisti kentän laidalla elämöivä montenegrolaiskäskyttäjä vetäytyi vaihtopenkille ja tyytyi seuraamaan pelin kulkua.

- Mitä tässä voi sanoa. Totesin puoliajalla apuvalmentajilleni, että olemme pulassa. Kentällä olimme ongelmissa joka asiassa. Tämä oli helppo voitto Katajalle. Odotimme irtopalloja, odotimme kaikkea. Odotimme voittoakin, mutta tosiasiassa olimme hyvin kaukana siitä, pudisteli Pavicevic päätään.

Kataja murskasi Hongan levypallokahinoissa vieden ne nimiinsä 44-29. Joensuulaiset hakivat peräti 17 hyökkäyslevypalloa, joka kertaa rautaisesta asenteesta. Ryminällä Kataja tilanteisiin menikin.

- 17 hyökkäyslevyriä eivät kommentteja kaipaa. Jos niin paljon antaa vastustajalle mahdollisuuksia, on peliä itse mahdotonta voittaa, ruoti Hongan Heikki Zitting.

- Tarkoitus oli käyttää kotikenttäetu hyväkseen. Toisin kävi ja pettymys on suuri. Kataja oli parempi kaikilla osa-alueilla ja ansaitsi tänään voittonsa, Zitting jatkoi.

Katajan Jones oli mies paikallaan. Hän teki 23 pistettä ja poimi 14 levyriä, joista kymmenen jo ensimmäisellä puoliajalla. Sami Laaksonen väänsi tärkeitä koreja ratkaisuhetkillä ja kokosi kaikkiaan 16 pistettä. Toijala ja Andre Foreman heittivät 15 pistettä mieheen. Tasainen oli siis esitys joensuulaisleirissä, joka olikin yksi ottelun avainasioita. Hongan luokattoman suorituksen ainoat valopilkut olivat hyvät alkuhetket pelannut Pratesi sekä lopussa peliaikaa saanut Juuso Pöyhönen, joka teki Hongan päätösneljänneksen yhdeksästä pisteestä kuusi.

Loppuottelusarja jatkuu lauantaina 5.4. Katajan ja Hongan välinen ottelu alkaa Joensuun Urheilutalolla jo klo 13. Samoin alkaa sunnuntaina 6.4. Espoon LänsiAuto Areenalla pelattava neljäs finaali, joka varmuudella pelataan. Silloin mestaruus on jo katkolla lauantain voittajalle.

Asiat

 
4.12.2025 12:27 Susijengi

Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun lippukauppa on käynyt kuumana

Susijengin ja Belgian maaliskuun 1. päivä pelattavan ottelun ennakkomyynti käynnistyi tiistaina 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille. Tänään päättyvässä ennakkomyynnissä lippuja on myyty jo yli 5400.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

2.12.2025 22:16 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 48

Oulu kärsi ensimmäisen tappionsa miesten I divisioona A:ssa ja Kipinä Basket oli vahvempi Äänekosken paikallisderbyssä. Pyrintö Akatemia jatkaa tappiottomana naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona B:ssa Pantterit jatkaa vahvaa alkukautta Aaron Ekweren johdolla.

2.12.2025 08:37 Susijengi

Salin ohitti Klingan maaottelupisteissä, hätyyttelee pelattujen maaotteluiden viiden kärkeä

Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:42 Susijengi

MM-unelma elää! Laumana saalistanut Susijengi repi Ranskan riekaleiksi loppuunmyydyssä kotihallissa

Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

1.12.2025 17:39 Susi All Star

Susi All Stars Cupin mestarit 2025 ovat Team Pelander ja Team Huff

Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.

1.12.2025 11:36 Pääjuttu

NVS 2026: Jussi Immonen ja Janne Hänninen esiintyvät seminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.

1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

Näytä lisää vastaavia