Kataja yllätti Pyrinnön Pyynikillä

13.12.2014 Korisliigan nelospaikalla majaileva Tampereen Pyrintö kärsi lauantaina kauden toisen kotitappionsa. Sarjassa seitsemäntenä oleva Joensuun Kataja haki vierasvoiton pistein 87–78 (40–37). Katajan päävalmentaja Pekka Salmiselle ottelu oli hänen 400. Korisliigan runkosarjassa ja samalla 200. voitto.

Robert Arnold ja Kataja yllättivät Pyrinnön Pyynikillä.

Bisonsin Aaron Johnson naulasi 14 pistettä, kun loimaalaiset veivät Honkaa vieraissa.

Jermont Horton johdatti 23 pisteellä Karhun voittoon Vilppaasta.

Carl Lindbom ja Seagulls nappasivat ensimmäisen vierasvoittonsa Korisliigassa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Tytti Nuoramo, Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.

Kataja ansaitsi voittonsa ennen kaikkea paremman hyökkäyspelinsä ansiosta. Joensuulaiset upottivat kahden pisteen heitot sisään 62 prosentin varmuudella, kun Pyrinnön onnistusprosentti jäi 43:een. Myös kolmosissa ja vapaaheitoissa Kataja oli hivenen tarkempi.

– Pelasimme tänään täydet 40 minuuttia ja saimme sekoitettua Pyrinnön hyökkäyksen hyvin. Paikkapuolustukseemme on sotkeutunut maailmalla kovempiakin joukkueita kuin Pyrintö, Korisliigan ohella EuroChallenge-sarjaa pelaavan Katajan päävalmentaja Pekka Salminen tuumasi.

Kolmannen perättäisen tappionsa kärsineen Pyrinnön luotsi Pieti Poikola myönsi hyökkäyspelin vaikeudet.

– Vaikka pääsemme hyviin heittopaikkoihin, viimeistely on huonoa. Pelaajat eivät löydä tällä hetkellä toisiaan.

Koko Korisliigan pistekärkenä häärivä Katajan Robert Arnold oli iskussa myös lauantaina. 26-vuotias amerikkalaislaituri haali 30 pistettä ja 8 levypalloa. Ken Hortonin saldo oli 17/13 ja Teemu Rannikon 12/4/6 syöttöä.

Pyrinnön ykkönen oli jälleen Damon Williams (23/19). Will Harris keräsi saldon 21/6.

 Bisons murskasi Hongan Espoossa

Loimaan Bisons haki lauantaina murskavoiton Tapiolan Hongasta. Espoolaisten seitsemäs perättäinen tappio kirjattiin lukemin 57–91 (29–46).

Honka putosi Bisonsin kyydistä heti kättelyssä. Vierailija rykäisi kymmenen pisteen karkumatkalle jo vajaassa viidessä minuutissa. Bisons heitti kauttaaltaan huomattavasti vastustajaansa tarkemmin ja selvisi myös selvästi vähemmillä pallonmenetyksillä.

Kentän kovimmasta pistemäärästä vastasi Bisonsin Anthony Hilliard (27/3). Ian Hummer keräsi saldon 15/6 ja Aaron Johnson 14/6.

Pudotuspeliviivan alle tappioputkensa myötä romahtaneen Hongan selkeä ykkönen oli Anton Odabasi (19/5).

Karhu ratkaisi päätösneljänneksellä

Kauhajoen Karhu nousi Korisliigan kakkospaikalle voitettuaan Vilppaan Salossa pistein 79–74 (32–30).

Karhu lähti päätösneljännekselle kolmen pisteen tappioasemassa (56–59), mutta pelasi vahvan viimeisen kymmenminuuttisen.

Vilpas nousi tasoihin vielä puoltatoista minuuttia ennen loppua, kunnes Bojan Sarcevic (17/5) johdatti vierailijan kolmosellaan johtoasemaan, joka lopulta kesti.

Levypallot selkeästi 41–32 voittaneen Karhun tehokkain oli Jermont Horton (23/7).

Vilppaan parhaita olivat Darren Duncan (19/6) ja William Walker (15/8).

Seagulls jatkoi Korikobrien alamäkeä

Lapuan Korikobrien ahdinko Korisliigan hännillä syveni lauantaina entisestään. Joukkue taipui kotonaan sarjan jumbofinaalissa Helsinki Seagullsille selkein lukemin 71–92 (33–43).

Kuudennen perättäisen tappionsa kärsinyt Korikobrat heitti huomattavasti vastustajaansa heikommin. Seagulls voitti myös levypallot 39–30.

Kauden ensimmäisen vierasvoittonsa saalistaneiden helsinkiläisten parhaita olivat Deremy Geiger (23/2), Melsahn Basabe (18/10) ja Carl Lindbom (19/2).

Korikobrien ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Paul Carter (18/7). KTP:stä Lapualle siirtynyt Cory Johnson debytoi uudessa seurassaan saldolla 12/5.Salmiselle, Toiviaiselle ja Pekkolalle merkkipaaluja


Miesten Korisliigassa Katajan päävalmentaja Pekka Salminen johti joukkuettaan tänään 400. kerran liigan runkosarjassa. Voittoja on tullut tasan 200, joten voittosuhde on 50 %. Kotimaassa Salminen on valmentanut Pussihukkia, ToPoa, Honkaa ja Katajaa. Ruotsin liigassa hän on ollut Solnan päävalmentajana ja sieltä on tullut kaksi Ruotsin mestaruutta.

Salminen on kautta aikain viides valmentaja, joka on saavuttanut 400 runkosarjapelin rajan. Ykkösenä on Kari Liimo, 763 ottelua. Erikoisuutena voidaan mainita, että Salminen valmensi jo 16-vuotiaana joukkueensa ensi kertaa Suomen mestaruuteen, jolloin kyseessä oli Pussihukkien minipojat.

Tänään Sami Toiviaiselle puolestaan tuli liigassa 300 runkosarjaottelua täyteen, voittoja niistä on 168 joten voittosuhde kirjataan 56%. Pääsarjatasolla on Sami valmentanut Namika Lahtea, KTP:tä ja nyt Kauhajokea. Hänen johdollaan Lahti voitti kaksi Suomen mestaruutta ja viime vuonna hänet valittiin vuoden valmentajaksi.

Tampereen Pyrinnön Ville Pekkola pelasi tänään Pyynikillä uransa 200. liigapelin runkosarjassa. Hän aloitti pääsarjassa tammikuussa 2009 Namika Lahden riveissä ja on urallaan lisäksi pelannut Lappeenrannan NMKY:ssä ja Pyrinnössä. Pekkola on voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja on pussittanut runkosarjassa 547 pistettä. Yhden ottelun piste-ennätys hänellä on 17 pistettä.

Ville Pekkola liittyy myös liigan historiaan sillä lailla, että Pekkolan veljessarja Pasi, Sami ja Ville on kautta aikain ainoa veljestrio, joka on ollut pääsarjaottelussa samassa joukkueessa sekä myös kentällä yhtäaikaa ja jokainen heistä tehnyt samassa pelissä myös pisteitä. Tämä ottelu oli huhtikuussa 2009, kun lahtelaiset kohtasivat Katajan.

 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

20.6.2022 10:41 Korisliiga

Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

15.6.2022 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Johannes Sarekoski Koripalloliiton huippuerotuomarivalmentajaksi

Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.

14.6.2022 19:36 Susijengi

Hannes Pöllälle jatkosopimus Kouvoihin

Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.

14.6.2022 18:57 Korisliiga

Mubashar Ali KTP-Basketin korien alle

Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.

10.6.2022 16:57 Korisliiga

Tuukka Kotti vahvistamaan Tapiolan Honkaa

Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.

6.6.2022 15:31 Korisliiga

Okko Järvi Seagullsin takalinjoille kaksivuotisella sopimuksella

Korisliigan kevään 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) palkittu Tapiolan Hongan kasvatti Okko Järvi, 26, palaa Suomeen. Susijengi-debyyttinsä viime kesänä tehnyt ja päättyneellä kaudella belgialaista Phoenix Brusselsia edustanut 193-senttinen Järvi on solminut kaksivuotisen sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

31.5.2022 15:03 Susijengi

Max Besselink pitkällä sopimuksella Würzbürgiin

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.

26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia