Keravan Energia Team valmis naisten SM-sarjakauteen

19.9.2012 Uudistunut Keravan Energia Team on valmis lokakuussa alkavaan naisten SM-sarjakauteen 2012/13. Joukkueen uutena päävalmentajana debytoi Esa Mäki-Tulokas, 30. Uudet ulkomaalaisvahvistukset Rosetta Adzasu ja Shantale Bramble-Donaldson ovat liittyneet joukkueeseen vastikään.

Ghanalainen Rosetta Adzasu (165cm, 22v) pelasi kahdella aiemmalla kaudella USA:n yliopistosarja NCAA:n I divisioonaa Washington State Universityn joukkueessa. Shantale Bramble-Donaldson (185 cm, 22 v) pelasi vastaavasti Louisiana Techin joukkueessa.

 

Adzasu oli toisen yliopistokautensa aikana joukkueensa paras syöttäjä (2,9/ottelu) sekä toiseksi paras pallonriistäjä (2,1/ottelu). Bramble-Donaldson puolestaan nakutti viime kaudella Louisiana Techille 11,1 pistettä ja 8,1 levypalloa ottelua kohden.

 

– Rosetta on energinen ja nopealiikkeinen takamies, jonka tilastot muodostunevat SM-sarjassa vieläkin kovemmiksi kuin USA:n yliopistopeleissä. Riistoja ja syöttöjä enemmän odotan häneltä kuitenkin varmaotteista pelinrakentelua ja joukkuepelin ohjausta. Shantale on puolestaan urheilullinen ja vahvaotteinen yleispelaaja, joka pystyy pelaamaan myös lähellä koria, kuvailee uusi päävalmentaja Esa Mäki-Tulokas vahvistuksiaan.

 

Rosetta Adzasun ja Shantale Bramble-Donaldsonin lisäksi Keravan Energia Teamin paidassa pelaavat kaudella 2012/13 Minja Vainio, Elisa Räikkönen, Roosa Lukkarinen, Hilma Ala-Vähälä, Rosa Pakarinen, Minna Valtonen, Essi Punkkinen, Henrika Suhonen, Paula Tattari sekä Mia Pönnelin.

 

Lisätietoja: Keravan Energia Team


 
15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

1.4.2026 10:58 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan välierien otteluohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.

Näytä lisää vastaavia