16.8.2023 16:38 JBA:n taustaorganisaatio ottaa ison harppauksen eteenpäin kun JBA:n hallituksen puheenjohtajana seuran perustamisesta lähtien toiminut Kimmo Juvonen aloitti työnsä toiminnanjohtajana eilen 15.8.2023.
JBA:n hallituksen jäsen Jaakko Kemilä:
– Toiminnanjohtajan hakuprosessi aloitettiin loppukeväästä ja hakemuksia saapui niin urheilun kuin myös liike-elämän ammattilaisilta ympäri maan, oli ilo huomata että toimintamme on herättänyt kiinnostusta myös Keski-Suomen ulkopuolella! Prosessin edetessä teetimme hakijoilla ennakkotehtäviä, haastatteluissa sekä lopullisessa valinnassa käytimme apunamme rekrytointikonsulttia varmistaaksemme juuri meidän yhteisöömme sopivan henkilön löytymisen.
Kimmon valinnassa vaikutti pitkä kokemus lajin parissa niin seuratoimijana kuin myös pelaajana ja valmentajana ja tätä kautta olemassa oleva todella laaja kontaktiverkosto koripalloperheessä. Tätäkin suurempi merkitys oli yli 20 vuoden myyntikokemuksella sijoitusalalta, iso osa toiminnanjohtajamme tehtävää on laajentaa kumppaniverkostoamme ja resurssien kasvaessa mahdollistaa seuramme kehittyminen ja koko lajin kasvu Keski-Suomessa.
Kun perustimme seuran 7 vuotta sitten, meillä oli selvä suunnitelma kohdentaa kaikki panokset ensin valmennukseen ja näin mahdollistaa nuorille urheilijoille parhaat mahdolliset olosuhteet. Tällä hetkellä seuran palkkalistoilla toimii 4 täysipäiväistä ja 3 osa-aikaista valmentajaa. Ammattilaisen palkkaaminen myös seuran taustoille on suoraa jatkumoa seuran kehittämiselle, tämä vauhdittaa myös seuraavaa tavoitettamme maamme ensimmäisistä korkeakoulujoukkueista. Toiminnanjohtaja tulee osaltaan vastaamaan myös täysin maksuttoman Lauri Markkasen Koriskoulun kehittämisestä yhdessä alueen muiden seurojen kanssa, Koriskouluun osallistuu joka vuosi yli 500 tyttöä ja poikaa ja tämä antaa lajille kivijalan jonka päälle on hyvä rakentaa.
Millä mietteillä Kimmo hyppää puheenjohtajan paikalta päätoimiseksi toiminnanjohtajaksi?
– Aika on nyt! Koripallo on hienossa nosteessa sekä paikallisesti että valtakunnallisesti, nyt täytyy olla rohkea jotta voimme saavuttaa jotain uutta ja vielä isompaa. Tämä rohkeus oli myös keskiössä tehdessäni päätöstä hakea JBA:n toiminnanjohtajan paikkaa pitkän yksityispankkiiriurani jälkeen. Tunnen seuran, tekijät, arvot ja tavan toimia ja tunnen sydämessäni että tämä on se yhteisö jonka eteen haluan töitä tehdä.
Suuri kiitos JBA:n hallitukselle luottamuksesta! Toivon että pystyn kehittämään JBA:ta myös organisaationa samaan suuntaan joilla joukkueemmekin esiintyvät parketin puolella, tiivistettynä haluamme olla seurana dynaaminen, aktiivinen ja kollektiivinen. Teemme asioita omalla tavallamme ja muutamme suuntaa ketterästi jos huomaamme että jokin ei toimi.
Ja tärkeimpänä haluan sanoa terveiset koko koripalloyhteisölle: Uusia hienoja asioita tehdään yhdessä! Koripallo on joukkuelaji, kehittyminen ja kasvu on mahdollista vain yhteistyön avulla. Soudetaan venettä myös jatkossa samaan suuntaan, sillä olen varma että kaikilla meillä on isossa kuvassa sama päämäärä: Lajin kehittyminen ja pelaajien auttaminen heidän matkallaan kohti oman potentiaalinsa saavuttamista!
Nähdään kentillä, kenttien laidoilla ja katsomoissa!
JBA saa riveihinsä todella kovan luokan vahvistuksen kun tapahtuma-alan ammattilainen ja intohimoinen koripallomies Marko Kainulainen aloittaa seuran tapahtumapäällikkönä.
Edellytämme laaja-alaista tuntemusta urheiluseuratoiminnasta, myyntikokemusta sekä ennenkaikkea intohimoa ja uskallusta lähteä kehittämään kanssamme aivan uudenlaista urheiluseuraa!
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2023–2024.
Kevään 2023 yhteishaku käynnistyi tiistaina 21.2. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.
Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.
Tytöt & Pojat 2006-2014. Yli 50% paikoista jo varattu, ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi kesän kuumimmalla korisleirillä!
Kevään 2022 yhteishaku käynnistyy tiistaina 22.2. ja Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.
HoNsU haluaa kehittyä edelleen - Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi!
Laadukkaan toiminnan ja seuran kehittymisen takaamiseksi etsimme seuraamme valmennuspäällikköä. Olemme saaneet valmennuspäällikön palkkaukseen seuratoiminnan kehittämistuen Opetus- ja kulttuuriministeriöltä kaudelle 2021-2022.
Korikobrat tarjoaa mielenkiintoisen tehtävän, jossa pääset kehittämään seuraan aivan uudenlaista toimintaa sekä pääset kehittämään nykyisiä toimintoja yhä laadukkaammaksi.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura, jonka tulevien koriskausien tavoite on entisestään kehittää omaa junioritoimintaansa.
Kesän kuumin korisleiri 2005-2013 syntyneille tytöille ja pojille!
Kolmatta kertaa Jyväskylässä järjestettävä Lauri Markkanen Tournament siirtyy keväältä syksyyn, uudet turnauspäivät 3-5.9.2021.
Vaasan Salama, 70-vuotias koripalloilun erikoisseura etsii junioritoimintaan valmentajia, apuvalmentajia, sekä apuja taustajoukkoihin. Olemme Vaasan seudun ainut koripalloseura ja lisenssimäärissä laskettuna Keskisen alueen toiseksi suurin.
Jyväskylän Basketball Academy järjestää yhteistyössä Kuortaneen kanssa kesän kuumimman korisleirin 2004-2012 syntyneille tytöille ja pojille!
Tervetuloa mukaan elo-syyskuun Biddy Basket 1-tason leireille. Leirit ovat avoimia kaikille 1.9.2006 jälkeen syntyneille tytöille ja pojille. Nyt myös uusi oma leiri Biddy Eurooppa joukkueelle marraskuussa (1.9.2005 jälkeen syntyneet).
Äänekosken Huiman juniorikoripallo järjestää koripalloleirin Kannonkosken Piispalassa 14.-16.6.2019.
Jyväskylä Basketball Academyn ja Gradia Jyväskylän yhteistyö syvenee, kun toisen asteen opiskelijoiden (lukio & ammattioppilaitos) koulupäivän aikana tapahtuvassa lajiharjoittelussa otetaan iso harppaus entistä parempaan suuntaan.
Kevään kuumin koristurnaus Lauri Markkanen Tournament pelataan Jyväskylässä 11-12.5.2019. Turnauksen kummina Susijengin ja Chicago Bullsin NBA-tähti Lauri Markkanen!