13.3.2023 09:45 Vilppaan Mikko Koivistosta tuli perjantaina Korisliigan kaikkien aikojen ennätysmies nostaen perättäisten onnistuneiden vapaaheittojensa luvuksi 57. Antto Nikkarinen pelasi puolestaan 500. runkosarjaottelunsa.
Koivisto rikkoi 10 vuotta vanhan ennätyksen. Kuva: Ville Vuorinen
Salon Vilppaan Mikko Koivistosta tuli perjantaina Korisliigan kaikkien aikojen ennätysmies, kun hän pisti Kouvoja vastaan yhdeksän ensimmäistä vapariaan pussiin ja nosti näin perättäisten onnistuneiden vapaaheittojensa luvuksi 57. Onnistuneiden vapareiden putki alkoi viime vuoden pudotuspeleistä.
Koivisto tunnetaan tarkkakätisenä, mitä todistaa sekin, että hän on Korisliigassa yli 600 vaparia heittäneistä pelaajista tarkkuudessa kakkostilalla 85,1 % sihdillä yhdessä Jyri Lehtosen kanssa. Vain Tampereen Pyrinnössä aikanaan pelannut Kenneth Lowe on ollut tarkempi (85,9 %).
57 Mikko Koivisto 2022-23
51 Jeb Ivey 2013
48 Kalevi Pietikäinen 1981-82
48 Hanno Möttölä 2010
47 Jamar Wilson 2021-22
Korisliigaa 15. kauttaan pelaava Antto Nikkarinen sai perjantaina täyteen 500 runkosarjan ottelua. Hän on kautta aikain 18. pelaaja, joka on yltänyt tähän ottelumäärään.
Antto valittiin Korisliigan parhaaksi 2017 ja hän on kahdesti voittanut liigan syöttökuninkuuden. Runkosarjapisteitä on kertynyt uralla 4422 (ka. 8,8) ja syöttömerkintöjä 2235 (ka. 4,4). Yhden ottelun korkeimmat kirjaukset ovat pisteissä 37 ja passeissa 16. Susipaidassa on Nikkarisella 160 edustusta, joista 38 miehissä.
Tällä Pussihukkien kasvatilla ovat liigaseuroina olleet Honka, Kouvot, Bisons, Seagulls, KTP ja Kobrat.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.