17.10.2018 09:00 Suomen Koripalloliitto ja suomalaisomisteinen liikuntapaikkarakentamisen Pohjoismainen markkinajohtaja Unisport ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen.
Muun muassa Kotkan Steveco Areenalla pelataan Unisportin edustamalla Robbinsin joustoparketilla. Kuva: Ville Vuorinen
Yhteistyön tavoitteena on kehittää ja tarjota koripallon harrastajille ja pelaajille parhaat olosuhteet kaikilla tasoilla. Yhteistyön myötä Unisportista tulee yksi Suomen Koripalloliiton virallisista yhteistyökumppaneista.
– Olemme tyytyväisiä, että pääsemme työskentelemään koripallon olosuhteiden rakentamisessa merkittävän kansainvälisen toimijan kanssa. Koripalloliitolla on hyviä kokemuksia muun muassa Unisportin edustamista Scheldenin koritelineistä sekä Korisliigassa laajalti käytössä olevasta Robbinsin joustoparketista, Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara sanoo.
Laadukas parketti sekä kansainväliset normit täyttävät korit ja kellolaitteet ovat avainasemassa, jotta koripalloa pystytään pelaamaan hyvissä olosuhteissa.
– Visiomme on terveempi yhteiskunta ja saada ihmiset liikkeelle rakentamalla houkuttelevia ja laadukkaita urheilupaikkoja. Koripallo elää vahvassa myötätuulessa Suomessa ja on hienoa aloittaa yhteinen matka, jolla voidaan edistää liikuntaa ja urheilua sekä tämän upean urheilulajin olosuhteita, kertoo Unisportin maajohtaja Pekka Elo.
Suomen Koripalloliitto on kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) jäsen, joka järjestää koripallon kansallista kilpailu-, harrastus- ja koulutustoimintaa. Koripallosarjoissa ”Stadista Sallaan” pelataan vuosittain yli 12 000 ottelua niin nuorten kuin aikuisten sarjoissa. Kotimaista huippukorista tarjoavat naisten ja miesten Korisliigat. Kansainvälisille kentille Koripalloliitto lähettää vuosittain kymmenen ikäluokkamaajoukkuettaan sekä naisten ja miesten maajoukkueet, Susiladiesin ja Susijengin, jättämään maailmalle sinivalkoisia tassunjälkiä.
Unisport on urheilu- ja liikuntapaikkojen toimittaja ja markkinajohtaja Pohjoismaissa. Unisport tarjoaa asiakkailleen kokonaisvaltaista palvelua sisä- ja ulkoliikuntapaikkojen suunnittelusta avaimet käteen -toimituksiin ja välineisiin sekä huolto- ja ylläpitopalveluihin. Yhtiö työllistää noin 400 henkilöä seitsemässä maassa ja pääkonttori sijaitsee Helsingissä.
Nokian Koripalloakatemia on Koripalloliiton, Olympiakomitean, BC Nokian, Nokian kaupungin ja Tampereen Seudun ammattiopisto Tredun yhteishanke, joka käynnistyy 2023. Vastuuvalmentajana akatemiassa aloittaa maajoukkuevalmentaja, liikuntatieteiden maisteri Juha-Pekka Männistö.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö julkisti tehostamistukijärjestelmänsä mukaiset tukipäätökset kesäolympialajien ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille maanantaina.
Nuorten maajoukkueiden ja HBA-Märskyn I divisioona A:n valmentaja Juha Sten, 38, on valittu Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluvastaavaksi. Sten aloittaa uudessa tehtävässään alkuvuodesta.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli lauantaina liiton edellistä tilikautta. Kokouksen avauspuheenvuorossaan Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kiitteli toimitusjohtajan pestistä EM-kotikisojen pääsihteeriksi siirtyvää Ari Tammivaaraa.
Suomen Koripalloliiton hallitus on valinnut liiton uudeksi toimitusjohtajaksi Kati Packalénin. Vankan kokemuksen organisaatiojohtamisesta omaava Packalén aloittaa tehtävässä heti lokakuun 2022 alussa.
Webinaarissa käydään läpi kauden 2021–2022 loppuun saakka kerättyä lisenssidataa ja siitä johdettua analyysia. Uutena ominaisuutena lisenssityökaluun on saatu päivitetty kunta- ja postinumero selvitys, joka auttaa seuroja tunnistamaan omaan alueensa potentiaalin tarkemmin.
Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 27.4. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 18 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.
Pitkäaikaisen toimitusjohtajamme siirtyessä johtamaan Suomelle myönnetyn vuoden 2025 koripallon EM-kisojen alkulohkon järjestämistä, Suomen Koripalloliitto hakee uutta toimitusjohtajaa mahdollistamaan ja kasvattamaan koripallon menestystä myös jatkossa.
Suomen Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara siirtyy EM-kotikisat 2025 -hankkeen pääsihteeriksi. Tammivaara on luotsannut Koripalloliittoa vuodesta 2018. Pääsihteerin tehtävään hän siirtyy 1.1.2023 alkaen.
Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on kokouksissaan päättänyt jatkaa Venäjän ja Valko-Venäjän sulkuja maa- ja seurajoukkueiden kansainvälisistä kilpailuista ainakin kauden 2022–23 loppuun asti. Samalla päätettiin ko. maiden korvaajista eri kilpailuissa.
Koripalloliiton laajassa lisenssiselvityksessä tutkittiin taustoja uuden lisenssiennätyksen takana. Junioripelaajien ennätysmäärä luo loistavat edellytykset pelaajamäärän kasvattamiselle tulevaisuudessa edellyttäen, että uudet harrastajat saadaan pidettyä kiinni hyvin lajin parissa.
Koripalloliiton liittohallitus sai kaksi uutta jäsentä, kun seurojen kevätliittokokous valitsi Jaakko Hietalan ja Kari Mattilan hallituksen uusiksi jäseniksi. Timo Elo puolestaan jatkaa Koripalloliiton puheenjohtajana seuraavalle kolmivuotiskaudelle, kuten myös Elisa Hakanen hallituksen jäsenenä. Tenho Ulmanen palkittiin Heikki Tuomala -palkinnolla.
Koripalloliitto on mukana Suomen urheilun eettisen keskuksen SUEK ry:n toteuttamassa laajassa tutkimushankkeessa, jossa selvitetään urheilijoiden kokemuksia suomalaisessa kilpaurheilussa. Tutkimuksen aineisto kerätään huhtikuussa lähetettävällä kyselyllä ja tutkimuksen tulokset julkaistaan syksyllä. Koripalloliiton lisäksi tutkimuksessa on mukana noin 50 muuta urheilujärjestöä.
Susijengin rakastetun hengenluojan Sasu Salinin, 30, tarinan kertova kirja ”Sasu – Kolmen pisteen heittoja” ilmestyy syyskuussa 2022. Taneli Tuokon kirjoittaman kirjan julkaisee Johnny Kniga.
Suomen Koripalloliiton kevätliittokokous järjestetään pitkän tauon jälkeen lähikokouksena, kun se järjestetään Hotelli Arthurissa, Helsingissä lauantaina 23.4. klo 10.30.
Koripalloliitto on yhdessä seurojen kanssa koonnut iltapäiväkerhotoiminnan käynnistämisen oppaan, jonka avulla seura voi halutessaan osallistua Harrastamisen Suomen malliin ja tarjota kerhoja alueensa lapsille ja nuorille.
Suomen Koripalloliitto tuomitsee Venäjän toimenpiteet Ukrainassa. Koripalloliitto vetoaa samalla, että kansainvälinen Koripalloliitto FIBA sulkee Venäjän kaikesta kilpailutoiminnasta.
Suomalaisessa koripallossa on tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun uusi ennätyslukema kirjataan nyt 20 813.
Suomen Koripalloliiton kilpailutoiminta on jaettu huippu- ja kilpakoripalloon, nuorten valtakunnallisiin sarjoihin sekä alueellisiin sarjoihin. Koripalloliiton nykyisen huippuerotuomarivalmentajan lopettaessa liiton palveluksessa pelikauden 2021-22 jälkeen, etsii Koripalloliitto erotuomaritoiminnan ammattilaista vastaamaan huippu- ja kilpakoripallosarjojen erotuomaritoiminnasta. Huippuerotuomarivalmentaja vastaa liiton erotuomaritasojen 5-6 toiminnasta yhteistyössä liiton erotuomaripäällikön kanssa.