13.5.2015 KTP-Basketia viimeiset neljä kautta Korisliigassa edustanut Korisliiga-ikoni, nelinkertainen Suomen mestari Jukka Matinen, 36, lopettaa pelaajauransa, kertoo Kymen Sanomat. Erinomaisena heittäjänä tunnettu Matinen voitti KTP:n paidassa tiistaina SM-pronssia ja kertoi päätöksestään joukkuekavereille kotimatkalla Kotkaan.
Jukka Matinen pääsi nostamaan "Pantteria" ilmaan yhteensä neljän kauden päätteeksi.
Vuonna 1995 Matinen (keskellä) oli 17-vuotiaana untuvikkona Panttereiden juhlittu cup-sankari.
Konkari päätti 16 kautta kestäneen Korisliiga-uransa SM-pronssiin. Kuvat: Tomi Kaminen, Kai Kilappa.
Matisella olisi ollut vielä vuosi sopimusta jäljellä kotkalaisseuran kanssa, mutta loukkaantumisesta tällä kaudella kärsinyt konkari päätti ripustaa tossut naulaan.
- Olemme sopineet, että katsotaan aina vuosi kerrallaan. Tämä on meille menetys, mutta kunnioitamme tietysti Jukan ratkaisua, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoi Kymen Sanomille.
Keravan Kori-80:n kasvatti Matinen debytoi Korisliigassa Panttereissa kaudella 1995-96, jonka jälkeen hän urakoi yhteensä 611 ottelua ja upotti niissä tasan 1100 onnistunutta kolmosta. Pelaamistaan otteluista Matinen uurasti huimat 113 pudotuspeleissä. Vain Sami Lehtoranta (126. ), Kari-Pekka Klinga (126), Sakari Pehkonen (124), Roope Mäkelä (115) ja Petri Virtanen (114) ovat pelanneet Korisliiga-historian aikana enemmän playoff-otteluita.
Uransa aikana Matinen ennätti edustaa KTP:n sekä Panttereiden lisäksi Espoon Honkaa, ToPoa ja Helsingin NMKY:tä.
Suuren yleisön tietoisuuteen Matinen nousi vuonna 1995, jolloin hän 17-vuotiaana tulokkaana ratkaisi vapaaheittoviivalta Cup-mestaruuden Panttereille finaalin loppuhetkillä.
42,2 prosentin tarkkuudella urallaan kolmoset upottaneelta Matiselta löytyy tililtään neljä SM-kultaa (2001, 2002, 2007, 2008), joka on eniten Korisliigan aktiivipelaajien keskuudessa. Lisäksi Matinen voitti urallaan kaksi hopeaa (2000, 2013), yhden pronssin juuri päättyneeltä kaudelta sekä kolme Suomen Cup -mestaruutta.
203-senttinen laituri pelasi kotoisen Korisliigan lisäksi myös Saksan Bundesliigassa. Frankfurt Skylinersin paidassa hän pelasi myös Euroliigaa ja voitti Saksan mestaruuden keväällä 2004 valmentaja Gordon Herbertin luottomiehenä.
Maaotteluita Matiselle kertyi kaiken kaikkiaan 135, joista miesten maaotteluita on 91. Miehissä pistekeskiarvoksi muodostui 8,7 ja yhden ottelun ennätykseksi kirjattiin 23 pistettä. Hän oli panoksellaan rakentamassa Susijengiä-identiteettiä kuuluen maajoukkueeseen, joka vuonna 2007 nousi Euroopan A-divisioonaan voitettuaan ratkaisevassa pudotuspeliottelussa Romanian 111-61.
Miesten Korisliigassa Kouvot kärsi roiman kotitappion Salon Vilppaan käsittelyssä.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.
Ikäpolvensa ansiokkaimpiin suomalaisiin koripalloilijoihin lukeutuva Keravan Kori-80:n kasvatti Samuel Haanpää, 34, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. Haanpää ehti pitkän uransa aikana edustaa Suomea EM-kisoissa, rikkoa yliopistonsa kolmen pisteen heittoennätyksen ja pelata ammattilaisena mm. Espanjassa, Kyproksella ja Argentiinassa.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajiksi kruunattiin Kataja Basket, Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Tampereen Pyrintö otti tiukan ja tärkeän kotivoiton Salon Vilppaasta ja säilytti samalla kakkossijansa Korisliigan runkosarjassa.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros tarjoili toinen toistaan tiukempia vääntöjä, joissa voittajiksi selvisivät KTP-Basket, Salon Vilpas, Kouvot, Tampereen Pyrintö ja kauden ensimmäisen kerran myös Korihait.
Salon Vilpas puolusti kotikenttäänsä KTP:tä vastaan konkari Jeremiah Woodin ja ensimmäistä Korisliiga-otteluaan pelanneen Deondre Parks Jr:n johdolla.
Helsinki Seagulls venytti voittoputkensa 11:een ja Korihait tappioputkensa 12:een, kun miesten Korisliiga palasi ottelutauolta. Korihaiden havittelemat sarjapisteet vei KTP-Basket.
Sarjajohtaja Helsinki Seagulls on marssinut alkukaudella voitosta voittoon. Korisliigassa on nähty paljon uusia piristysruiskeita, mutta poikkeustilanne ja sen tuomat vaikutukset etenkin harrastustoimintaan vetävät Laakson mielen kuitenkin mietteliääksi.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020–21 kilpailujärjestelmää muutetaan luopumalla jatkosarjoista. 22 ottelun runkosarjan jälkeen käynnistyy kahdeksan joukkueen pudotuspelivaihe.
Lahti Basketball pelasi ennen ottelutaukoa itsensä miesten Korisliigan neljännelle sijalle. Joukkueen kotimainen sentteri Henri Ventoniemi viettää uransa parasta kautta.
KTP-Basketin päävalmentaja Tomi Kaminen on sitä mieltä, että joukkueen suunta on ottelutauolla kääntynyt selkeästi ylöspäin. Loukkaantuneiden pelaajien paluu kokoonpanoon näkyy harjoituksissa uutena intona.
Korisliigan kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket kertoi torstaina tiedotustilaisuudessaan uudesta monitoimiareenasta.
Miesten Korisliiga on päätetty asettaa pelitauolle 4.-23.12 väliseksi ajaksi Aluehallintovirastojen asettamien rajoituksien johdosta. Korisliiga-seurat päättivät asiasta perjantaina pitämässään seurakokouksessa.
"Kerrassaan mahtavaa, että meillä oli mahdollisuus tämän kaiken synkkyyden keskellä kiinnittää koko valmennustiimimme pitkäksi aikaa eteenpäin", Helsinki Seagullsin toimitusjohtaja iloitsee valmennusjohdon jatkosopimuksista.
Tuhoisaa jälkeä tehnyt Tampereen Pyrinnön Marcus Lewis on nimetty miesten Korisliigassa marraskuun pelaajaksi. Palkinto kantaa vastaisuudessa nimeä Kuukauden Valopilkku.
Korisliigan ja Taksi Helsingin solmiman markkinointiyhteistyön myötä Korisliigan kuukauden pelaaja on jatkossa Kuukauden Valopilkku. Valopilkku on Taksi Helsingin omistama taksintilaussovellus, millä kuluttajat voivat tilata taksin vuorokauden ympäri, lähes koko maassa.
Miesten Korisliiga-illan voittajat olivat Kataja Basket ja Kauhajoki. EM-karsinnoista palanneet Aapeli Alanen ja Jamar Wilson esittivät vakuuttavia otteita.
Illan ainoassa miesten Korisliigan ottelussa Tampereen Pyrintö taivutti Korihait 128–67.
Miesten Korisliigan otteluohjelmaan on tulossa pikaisia muutoksia. Neljä ottelua on peruttu toistaiseksi. Jatkosta tiedotetaan perjantain seurakokouksen jälkeen.