Kotti nosti voittokorin Koiviston syötöstä, Bisons mylvi Spartakin nurin

6.11.2013 23:05 Loimaa Bisons tarjosi keskiviikkona Vantaan Energia Areenan yleisölle vuosikymmenen trillerin. Pietarin Spartak oli noussut päätösminuutilla kolmen pisteen takaa pisteen johtoon, mutta Bisons toteutti viimeisen hyökkäyksensä täysin oppikirjan mukaan. Mikko Koivisto vapautti Tuukka Kotin ratkaisukorin tekoon kaksi sekuntia ennen loppua ja Bisons pääsi juhlimaan 74–73 (32–34)-voittoa.

Tuukka Kotti oli illan sankari, kun Bisons haki Eurocupin alkusarjan toisen voittonsa.

"Pähkinärinteen Mark Price" Mikko Koivisto osui mainiosti Energia Areenan koreihin.

Bisonsin toinen vantaalainen, Antto Nikkarinen, oli myös Energia Areenalla kuin kotonaan.

Biisonifanien "Punainen meri" piti Energia Areenalla korviahuumaavaa meteliä. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Pakkovoitosta ei keskiviikkona voitu Bisonsin tapauksessa vielä puhua, mutta selvää oli, että kotipeli Vantaan Energia Areenalla Spartakia vastaan oli loimaalaisille kuuluisa tuhannen taalan paikka; Bisonsin edellinen kotiottelu päättyi pisteen tappioon ja edessä on kahden vieraspelin sarja.

 

Bisons piteli Spartakia turvavälin päässä lähes koko päätösneljänneksen ajan ja Tuukka Kotti pamautti donkillaan kotijoukkueen 72–69-johtoon Antto Nikkarisen syötöstä vain 56 sekuntia ennen loppua. Kotiyleisön juhlat päättyivät kuitenkin lyhyeen, kun Donnie McGrathin kavennuksen jälkeen Jared Homan tippasi ohiheiton koriin ja siirsi Spartakin edelle pistein 72-73.

 

Bisons-valmentaja Greg Gibsonin piirtämän aikalisän jälkeen pelikelloon jäi 22 sekuntia aikaa, ja Energia Areenan 2,852-päinen kotiyleisö nousi seisaalleen. Sekuntien käydessä vähiin pallo ajautui Billy Keysiltä Mikko Koivistolle, joka käynnisti kolmoskaaren keskeltä ajon kohti koria.

 

Spartak-puolustuksen syöksyessä apuun oivalsi Koivisto vapaaksi jääneen Tuukka Kotin korin alla, ja Kotti pääsi nostamaan vapaasti Bisonsin pisteen johtoon. Spartakille jäi vielä langanlaiha mahdollisuus voittoheittoon, mutta ahdistettu kiskaisu lähes puolesta kentästä ei osunut edes rautoihin.

 

Gibson: ”Vähintäänkin jännittävä peli”

 

Bisons pelasi ottelun avausneljänneksen kuin hurmiossa. Kotikaupungissaan pelannut Mikko Koivisto heitti löylyä kiukaalle kaaren takaa ja loimaalaiset ajoivat sumeilematta korille venäläisten korinalushärkiä vastaan.

 

Toisella jaksolla vastaavasti Spartak hyydytti Bisons-hyökkäyksen täydellisesti ja löysi oman jyvänsä 210-senttisen Jaroslav Korolevin (10 pistettä toisella neljänneksellä) johdolla.

 

Tauon jälkeen Bisons pysyi pelissä lähinnä Billy Keysin kolmosilla, kunnes Antto Nikkarinen otti joukkueen harteilleen ja sai kotiyleisön mylvimään kahdeksalla perättäisellä pisteellään. Neljäs neljännes edettiinkin tasatahtia ennen ikimuistoista loppua.

 

– Vähintäänkin jännittävä peli. Yleisesti ottaen taivuimme, muttemme katkenneet. Olen ylpeä joukkueestani ja esittämästämme taistelusta, päävalmentaja Gibson arvioi omiaan.

 

Energia Areenan täyttänyt "Punainen meri" oli tuttuun tapaan äänekäs ja eli pelin tiimellyksessä joka solullaan mukana. Areenan tunnelma oli käsinkosketeltavissa.

 

Kotti loisti, takamiehillä heittopäivä

 

Bisonsin Eurocup-pelien murheenkryyni, levypallopelaaminen, oli Spartakia vastaan terävää – Spartak vei levypallot täpärästi 32–31. Erityisesti Frank Robinson (3/10/4 riistoa) laittoi itsensä likoon irtopallotaistelussa.

 

– Harjoituksissa keskityimme pääasiassa levypallopelaamiseen, ja onnistuimme sillä saralla tänään hyvin. Tuukka Kotti loisti, hän pelasi todella aggressiivisesti. Antto Nikkarinen ja Ralph Sampson pelasivat hienot minuutit, Gibson kiitteli.

 

Bisonsin taistelun henkilöitymä oli hurjin tarkkuuksin kakkosensa (11/15) Tuukka Kotti (22/6), joka raatoi väsymättä Spartakin härkäkaksikkoa Jared Homan-Artem Jakovenko vastaan. 210-senttinen Sampson (1/3) ei myöskään antanut venäläisvieraille mitään ilmaiseksi.

 

Loimaalaisheittäjillä oli mainio ilta – punapaitojen kolmoset upposivat 52% tarkkuudella. Mikko Koivisto (14/2) onnistui kaaren takaa neljästi ja Billy Keys (17/5/3 syöttöä) viidesti. Antto Nikkarinen (12/0/4 syöttöä) viimeisteli monipuolisesti läheltä ja kaukaa sekä jakoi tukun oivaltavia syöttöjä.

 

– Joukkueemme on täynnä heittäjiä. Jos he ovat vapaana, heillä on lupa heittää, Gibson kuittasi kysymykset erinomaisesta heittoillasta.

 

Bisons nousi voitollaan Eurocupin H-lohkossa tasapisteisiin kreikkalaisen Panioniosin kanssa. Panionios isännöi Bisonsia kotonaan Ateenassa ensi viikolla.

 

Besiktas Istanbul ja KK Radnicki Kragujevac johtavat lohkoa voitettuaan neljästä pelaamastaan ottelusta kolme.

 

Loimaa Bisons – Pietarin Spartak 74–73 (27–15, 32–34, 47–48), Eurocupin alkusarjaa, Vantaa 6.11.2013

 

Bisons: Tuukka Kotti 22/6, Billy Keys 17/5/3 syöttöä, Mikko Koivisto 14/2, Antto Nikkarinen 12/0/4 syöttöä, Frank Robinson 3/10/4 riistoa, Carl Lindbom 3/1, Matti Nuutinen 2/4, Ralph Sampson 1/3, Ville Mäkäläinen 0/0, Ilpo Pehkonen.

Spartak:
Jaroslav Korolev 19/4, Jared Homan 16/9.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
23.9.2022 20:32 Mestarien liiga

Vaisu heittopäivä vesitti Kauhajoen haaveet Mestarien liigan karsinnassa

Slovakian mestari Levice kaatoi Kauhajoen toisella karsintakierroksella 57-81 (25-37). Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden koki tappion Bakken Bearsille 65-83 (28-45).

23.9.2022 20:18 Susijengi

Edon Maxhunin ura jatkuu Saksan Bundesliigassa

Päättyneenä kesänä Susijengin paidassa MM-karsinnoissa ja EM-kisoissa säväyttänyt Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 24, jatkaa uraansa Saksan korkeimmalla sarjatasolla. Viime kaudella Hollannin mestarina palkitun Maxhunin on kiinnittänyt riveihinsä Crailsheim Merlins, joka ylsi viime kaudella Saksan cupin hopeasijalle.

23.9.2022 08:38 Mestarien liiga

Kauhajoki aloittaa Mestarien liigan karsinnan perjantaina

Hallitseva Suomen mestari Kauhajoki aloittaa oman Mestarien liigan urakkansa perjantaina, kun se kohtaa toisella karsintakierroksella Slovakian mestarin Patrioti Levicen. Kauhajoki tarvitsee kaksi voittoa selvitäkseen lohkovaiheeseen. Ottelut ovat katsottavissa suorana Mestarien liigan YouTube-kanavalta.

22.9.2022 14:16 Erotuomarit

Erotuomareiden kausikoulutus kokosi pääsarjaerotuomarit Kisakallioon

Lohjan Kisakalliossa viritettiin viikonloppuna erotuomareiden osalta tulevan kauden askelmerkkejä, kun Korisliigojen sekä miesten I divisioonan erotuomarit kokoontuivat yhteen.

22.9.2022 10:37 Susijengi

Topias Palmi Romaniaan Shawn Hopkinsin joukkuetoveriksi

Romanian liigassa ja FIBA Europe Cupissa nähdään tulevalla kaudella ”suomalaisjoukkue”, kun Tampereen Pyrinnön kasvatti ja historiallisissa Prahan ja Berliinin EM-kisoissa pelannut Topias Palmi, 196 cm ja 28 vuotta, siirtyy SCMU Craiovaan jo aiemmin seuraan sopimuksen tehneen Shawn Hopkinsin joukkuetoveriksi.

22.9.2022 08:36 Korisliiga

Max Besselink vahvistaa nousija-Honkaa

Viime kaudella vahvaa näyttöä osaamisestaan BC Nokian paidassa antanut Helsingin NMKY:n kasvatti Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, on solminut yksivuotisen sopimuksen Korisliigan nousijajoukkueen Tapiolan Hongan kanssa. Besselinkin lisäksi Honkaan saapuu 21-vuotias Samppa Mäki.

21.9.2022 10:14 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybovin valmentama Swans Gmunden taistelee paikasta Mestarien liigaan

Mestarien liigan karsintaturnaukset pelataan tällä viikolla. Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden jahtaa paikkaa lohkovaiheessa Belgradissa pelattavasta karsintalohkosta.

20.9.2022 20:33 Seurauutinen

Seurauutisia #73: Pikkusudet-rieha liikutti 350 lasta Tikkurilan Urheilutalolla

Tikkurila-Seuran jo perinteiseksi muodostunut lähialueen alakoululaisille tarkoitettu Pirkka Pikkusudet-rieha oli jälleen menestys, kun viskarit, eskarit ja ekaluokkaiset opettelivat koriksen saloja.

19.9.2022 08:10 Susijengi

Susijengin päihittänyt Espanja juhlii Euroopan mestaruutta, Susijengi EM-kisojen 7. sijalle

Susijengin EM-puolivälierissä kukistanut Espanja seppelöitiin Euroopan mestarina myöhään sunnuntai-iltana, kun joukkue päihitti EM-finaalissa Ranskan 88–76 (47–37). Pronssiottelussa Saksa nujersi Puolan, joka jäi puolestaan alkulohkossa Susijengin jalkoihin. Susijengi sijoittui EM-kisoissa lopulta seitsemänneksi, joka on kaikkien aikojen toiseksi korkein suomalaissijoitus.

18.9.2022 14:24 Susijengi

Puola nimetty vuoden 2025 EM-kisojen neljänneksi isännäksi

Suomen, Kyproksen ja Latvian kumppani vuoden 2025 koripallon EM-kisojen neljäntenä isäntämaana on valittu. FIBA Euroopan hallitus vahvisti lauantaina, että kisojen neljännen alkulohkon isäntämaaksi on nimetty Puola, jonka maajoukkue pelaa paraikaa EM-mitalipeleissä ensimmäistä kertaa 51 vuoteen.

16.9.2022 09:33 Susijengi

Elä uudelleen ikimuistoinen susikesä 2022!

Lauri Markkasen paluu maajoukkuepaitaan, Shawn Huffin ja Petteri Koposen viimeinen susikesä, Miro Littlen debyytti. Lassi Tuovin paikka uutena päävalmentajana. Neljä perättäistä MM-karsintavoittoa, ikimuistoinen EM-alkulohko Prahassa ja riemukas neljännesvälierävoitto Berliinissä. Elä ikimuistoinen susikesä 2022 kuvin, tekstein ja videopätkin uudelleen!

15.9.2022 12:57 Susijengi

Päävalmentaja Lassi Tuovi: ”Joukkue kasvoi ja oppi läpi kesän”

Vuoden 2022 EM-kisat huipentuvat tulevana viikonloppuna, kun Saksa, Ranska, Espanja ja yllätysjoukkue Puola jakavat himoitut EM-mitalit keskenään. Suomi-koriksen historiaa puolivälieräpaikallaan tehnyt Susijengi sai tuoreen päävalmentajansa Lassi Tuovin mukaan merkittävää pääomaa pitkästä, yhtenäisestä ja monivaiheisesta maajoukkuekesästä.

15.9.2022 12:27 Susijengi

Osallistu Prahan Sudenpesän kyselyyn – voita kaksi lippua Susijengin marraskuun MM-karsintaan

Susijengi sai Prahassa huiman tuen yli 5000-päiseltä fanijoukolta. Koripalloliitto ja Elämysmatkat toteuttivat Prahassa suuren suosion saaneen Sudenpesän, joka toimi fanien ”olohuoneena”. Nyt on sinun vuorosi kertoa, miten onnistuimme siinä.

14.9.2022 11:48 Susijengi

Shawn Huff ja Petteri Koponen: ”Päällimmäinen tunne on kiitollisuus”

Susijengin tiistai-illan EM-puolivälieräottelussa Espanjaa vastaan kirjoitettiin viimeiset lauseet merkittävään lukuun suomalaisen koripallon historiaa, kun kapteeni Shawn Huff, 38, ja kenraali Petteri Koponen, 34, pelasivat uransa viimeiset maaottelut. Pelikentiltä vetäytyvä voimakaksikko näkee suomalaisen koripallon tulevaisuuden valoisana.

14.9.2022 09:49 Lisenssit

Koripalloliitto järjestää seuroille webinaarin lisenssitilastoista – tule kuuntelemaan, miten seurat voivat hyötyä datasta

Webinaarissa käydään läpi kauden 2021–2022 loppuun saakka kerättyä lisenssidataa ja siitä johdettua analyysia. Uutena ominaisuutena lisenssityökaluun on saatu päivitetty kunta- ja postinumero selvitys, joka auttaa seuroja tunnistamaan omaan alueensa potentiaalin tarkemmin.

14.9.2022 08:32 Susijengi

Susijengi palaa EM-kisoista kotiin – lento laskeutuu Helsinki-Vantaalle klo 16.05

Kahdeksan parhaan joukkoon EM-kisoissa selviytynyt Susijengi palaa Suomeen keskiviikkona. Niukasti puolivälieränsä Espanjalle hävinnyt susilauma on niin median kuin fanien tavattavissa Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

13.9.2022 21:28 Susijengi

Susijengi kynnen päässä mitalipelipaikasta, Espanja kiilasi rutiinilla ohi

Susijengin paikka miesten koripallohistorian ensimmäisissä EM-mitalipeleissä oli omissa käsissä. Susijengi vei tiistain puolivälierän avauspuoliskolla Espanjaa mielin määrin, mutta joutui toisella puoliskolla myöntämään Hernangomezin veljesten johtaman ja puolustuksensa intensiteettiä parantaneen Espanjan paremmakseen 100–90 (43–52).

13.9.2022 12:57 Seurauutinen

Seurauutisia #72: Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue liikutti yhteensä 3850 koululaista

Syksyn 2022 Pirkka Street Basket -kiertue kiersi elo-syyskuun vaihteessa ympäri Suomen ja vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin kaikkiaan 15 pelipaikalla. Yhteensä mukana tapahtumissa liikkumassa oli 3850 koululaista.

13.9.2022 11:41 Susijengi

Muistoja Espanjasta: Kotikisavoitto 1967, Koposen crossover ja Laurin voittokori

Susijengi ja Espanja ovat historian saatossa kohdanneet miesten maaotteluissa 17 kertaa, joista kaksi ottelua on päättynyt suomalaisvoittoon – viimeksi Helsingin EM-kotikisoissa 1967. Nykyjengiläisillä on jäänyt ennen kaikkea mieleen EM-jatkosarjakohtaaminen Ljubljanassa 2013 sekä 20-vuotiaiden miesten vuoden 2016 EM-kisojen jatkoaikavoitto Helsingissä.

12.9.2022 19:10 Susijengi

Susijengin puolivälierävastustaja, maailmanmestari Espanja pelaa älykoripalloa

Kolme vuotta sitten pelatuissa Kiinan MM-kisoissa maailmanmestaruutta juhlinut Espanja saapuu tiistain puolivälierässä Susijengiä vastaan miehistöllä, joka on nuorentunut ja uudistunut sitten edellisten arvokisojen, mutta pelaa espanjalaisen koripallokoulukunnan hyveiden mukaan: älykkäästi, tehokkaasti ja joukkueella.

Näytä lisää vastaavia