12.4.2021 10:42 Kouvot on kiinnittänyt riveihinsä tutut pelimiehet, kun sopimukseen nimensä ovat rustanneet Oscar Storgård, Henri Permanto, Ilmari Toikkanen ja Joel Mäntynen.
Kaikkien pelaajien sopimukset kattavat kaksi seuraavaa kautta. Koko nelikko on pelannut Kouvojen organisaatiossa entuudestaan useamman kauden ajan.
Oscar Storgård,19, aloittaa Kouvoissa kolmannen kautensa. Porvoon Tarmon kasvatti tilastoi viime kaudella 18 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 4,9 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. 193-senttinen takamies pelasi päättyneellä kaudella myös Korikouvojen riveissä.
- Jatkan Kouvoissa hyvillä tunnelmilla. Koen, että täällä on minulle parhaat mahdollisuudet kehittyä pelaajana. Odotan myös sitä, että saan pelata Jyrin valmentamassa joukkueessa. Tavoitteena on kehittyä edelleen pelaajana, ansaita isompi pelillinen rooli ja tietysti voittaa mahdollisimman paljon pelejä. Treenataan kovaa koko kesä ja nähdään (toivottavasti) syksyllä hallilla, Storgård sanoo seuran tiedotteessa.
Henri Permanto, 20, on pelannut Korikouvoissa jo neljän kauden ajan. Tuona aikana otteluja kertyi 53 joissa 197-senttinen takamies iski tehot 12,6/3,8/2,0/1,1r. Kouvojen edustusjoukkueessa Peli-Karhujen kasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana. Jälkimmäisellä kaudella Permanto tilastoi 4,8 pistettä, 1,0 levypalloa ja 1,1 riistoa ottelua kohden.
- Halusin jatkaa Kouvoissa, koska täällä olen mennyt urallani eteenpäin. Täällä on myös helppo jatkaa, kun tunnen valmentajat ja tiedän, että he tekevät kaikkensa pelaajan kehittämiseksi. Coach Jyrin paluu Kouvoihin oli myös yksi iso tekijä jatkolleni täällä. Seuraavalle kahdelle kaudelle tärkein tavoite on pysyä ehjänä ja pystyä pelaamaan kaikki pelit, siten koko potentiaali tulee toivottavasti näkymään.
Ilmari Toikkanen, 24, aloittaa Kouvoissa jo viidennen kautensa. Päättyneellä kaudella 207-senttinen sisäpelaaja sai runsaasti vastuuta ja se näkyi otteissa positiivisesti. Sykin kasvatti tilastoi 22 ottelussa keskimäärin 5,3 pistettä ja 3,6 levypalloa 21 minuutin peliajalla.
- Olen erittäin iloinen ja kiitollinen Kouvoille kun saan jatkaa pelaamista juuri täällä Kouvolassa. Jyri Lehtosen paluu penkin päähän sekä tutut valmentajat ja staffi helpotti päätöstä jatkaa Kouvoissa. Otetaan tästä kaudesta ne hyvät asiat mukaan ja lähdetään kehittämään vahvuuksia ja heikkouksia kovalla kesätreenillä jotta ollaan valmiina uuden kauden alkaessa.
Joel Mäntynen, 19, toi päättyneellä kaudella, edellisten pelaajien tavoin, nimeään vahvasti korisliigaa seuraavien tietoisuuteen. 199-senttinen takamies iski 12 ottelussa tulostaululle keskimäärin 6,3 pistettä ja 2,5 levypalloa. KTP:n kasvatti on pelannut Korikouvoissa viimeiset kolme kautta. Tällä kaudella Mäntynen teki sarjassa (M1DA) kovaa jälkeä: 21,6 pistettä, 9,8 levypalloa ja 4,2 syöttöä.
- Jatkan Kouvoissa erinomaisin mielin. Kouvot on ollut hyvä yhteisö kasvaa ja kehittyä pelaajana. Jokainen uusi kausi on ollut henkilökohtaisella tasolla paras mitä olen pelannut. Olen motivoitunut harjoittelemaan kovaa ja haluan jatkaa samaa kehitystä. Kausi kerrallaan katsotaan kuinka pitkälle se johtaa.
Kouvot 2021-2022: Henri Permanto, Oscar Storgård, Joel Mäntynen ja Ilmari Toikkanen. Päävalmentajana toimii Jyri Lehtonen.
Tulevalla Korisliiga-kaudella 2023–24 nähdään muutamia muutoksia. Alapuolelle on koottu merkittävimmät. Korisliiga käynnistyy viidellä ottelulla tänään lauantaina 30.9.
Naisten Korisliiga käynnistyy perjantaina 29.9. ja Korisliiga päivää myöhemmin lauantaina 30.9. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Kotkalainen KTP-Basket lähtee kauteen mitalipelejä tavoitellen. Seura on saanut riveihinsä tervetulleen paluumuuttajan, sillä oma kasvatti Tomi Lommi pukee vihervalkoisen paidan ensi kertaa sitten juniorivuosien.
Kobrat valui viime kauden lopussa pudotuspelien ulkopuolelle, mutta uutena joukkoon liittyvä takamies Lassi Kilpinen vakuuttaa, että joukkuepeliä teroittamalla seura pystyy vaikka mihin.
Muualla Euroopassa kolme viimeisintä pelivuottaan viettänyt laituri Aapeli Alanen on liittynyt Jyri Lehtosen valmentamaan Kouvoihin, ja luvassa on pelaajan mukaan nopeaa toimintaa, joka aiheuttaa vastustajille varmasti valmistautumisvaikeuksia.
Bisons Loimaa lähtee jälleen yrittämään paikkansa vakiinnuttamista Korisliigassa. Operaatiota luotsaamaan on palkattu Juri Heinämäki, joka hakee etuja kaikella muulla kuin muita matkimalla.
BC Nokia kamppailee jälleen noustakseen ensimmäisen kerran mitaleille sitten vuoden 2016. Tänä syksynä joukkue on saanut riveihinsä paluumuuton Suomeen tehneen Harold ”Fiifi” Aidoon.
Kauhajoki lähtee viimekeväisten hopeamitalien jälkeen metsästämään jälleen mestaruutta niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin. Takakentälleen joukkue on saanut rajujen kokemusten kouliman korintekoekspertin Topias Palmin.
Salon Vilpas nappasi Saksasta itselleen sentteri Luukas Vaaran, joka ei ole koskaan aiemmin pelannut miesten Korisliigaa. Sekä joukkueella että pelaajalla nälkä on viime kausien jäljiltä kova.
Kataja Basket ylsi viime keväänä Korisliigan pronssimitaleille ja voitti Suomen cupin. Yksi nousukiidon avainpelaajista oli laituri Thomas Tumba.
39-vuotias Korisliiga-veteraani palaa kasvattajaseuraansa ja alkaa johtaa nuorentunutta joukkuetta. Hän kokee silti oppivansa työssään yhä itsekin uusia asioita.
Kauhajokiset kohtaavat karsinnan avauskierroksella israelilaisen Ironi Ness Zionan. Ottelu käynnistyy tiistaina 26.9. klo 16:30 ja se on katsottavissa suorana FIBA:n Courtside 1891 -palvelussa.
Korihait on kokenut kovia vuosia ja kamppailut enemmän sarjapaikasta kuin Korisliigan kärkisijoista. Veteraanipelinjohtaja Bojan Sarcevic pyysi joukkuetta asettamaan tavoitteen korkealle, jotta hän sai kesän harjoittelukauteen motivaatiota.
Lahti Basketballin nuoret suomalaispelaajat ovat jälleen valmiita kovaan työhön. Kotimaisen rungon kovin pisteidentekijä oli viime kaudella Erik Sajantila, joka tahtoo nyt kehittää pallollisia taitoja ja fysiikkaa.
Helsinki Seagulls lähtee uuteen kauteen halukkaana toistamaan viimekautisen mestaruutensa. Joukkoja kentällä johtaa Suomeen juurtunut veteraanipelaaja René Rougeau.
Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.
Viime kaudella Kouvoissa ammattilaisuransa aloittanut Quan Jackson, 25, palaa Kouvolaan ja Kouvojen riveihin.
Kahdesti Susijengiä EM-kisoissa (2013, 2015) edustanut Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 33, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. 187-senttisen Ahosen ansioluetteloon kuuluvat mm. Espanjan kakkosliigan ja Espanjan kakkoscupin mestaruudet, kahdeksan kautta Korisliigaa ja kahdeksan kautta ammattilaisena ulkomailla.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Kobrat on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 23-vuotiaan ja 203-senttisen Kenyon "KJ" Buffenin kanssa. Joukkue solmi aiemmin sopimukset Anthony Robersonin ja Taz Shermanin kanssa.
Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen valmennukseen, päävalmentaja Darko Mihajlovicin avuksi, liittyy pitkän pelaajauran pelannut 42-vuotias serbialaismontenegrolainen Ivan Ivanovic.