25.7.2017 KTP-Basket hankki suoraan Yhdysvaltojen yliopistokentiltä 24-vuotiaan heittävän takamiehen Deon Edwinin. 24-vuotias ja 190-senttinen Edwin on KTP:n ensimmäinen amerikkalaisvahvistus kaudelle 2017–2018.
Deon Edwin pelasi viime kaudella Kent State yliopistossa tehoilla 13.1 pistettä, 5.5 levypalloa ja 2.4 syöttöä (36 ottelua, 28.6 min). Viime kauden heittoprosentit olivat FG 46.2%, 3p 34.6% ja vaparit 71.9%.
Edwin valittiin Mid American -konferenssin parhaaseen puolustusviisikkoon.
– Edwin on hyvä heittäjä ja lisäksi hyvä levypalloissa. Hän osaa myös ajaa korille molemmilla käsillä ja heittää keskimatkan hyppyheittoja. Hän on fyysisesti vahva, ja pystyy tekemään pisteitä myös korin alta, KTP-Basketin päävalmentaja Ray Ailus kertoi Kymen Sanomissa.
KTP-Basketin kotimainen runko on kasassa. Joukkue täydentyy vielä kolmella ulkomaalaisvahvistuksella (pelintekijä, sentteri ja monipuolinen laituri).
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.