KTP:lle taas kova vierasvoitto

6.1.2012 KTP haki Korisliigan loppiaiskierrokselta toisen peräkkäisen vierasvoittonsa kärkipään joukkueesta. Viikon takaisen Loimaa-voiton jatkeeksi KTP kaatoi ToPon pistein 67–82 (43–45). Kierroksen muut voittajat olivat Karhu, Pyrintö ja Namika Lahti.

Antonio Crockerin KTP on kovassa vireessä.

Clevin Hannahin Karhu hoiteli nousukuntoisen Vilppaan.

Damon Williams jäi Korihaita vastaan syötön päähän tripla-tuplasta.

Sami Pekkolan Namika Lahti voitti kolmannen perättäisottelunsa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Tasainen peli kallistui kotkalaisille viimeisellä neljänneksellä, jonka ensimmäiset kahdeksan minuuttia KTP vei peräti 17-2-lukemin.

 

– Puolustimme toisella jaksolla hyvin ja jätimme ToPon 24 pisteeseen. Hyökkäsimme myös järkevästi ja ratkaisuhetkillä onnistuimme sekä läheltä että kaukaa, iloitsi edellispäivänä nuorten maajoukkueturneelta Virosta palannut KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

Kotkalaisjoukkueen selkärangan muodostivat amerikkalaispelaajat Timothy Blue (22/8/4 blokkia) ja Antonio Crocker (22/6). ToPon tehokkaimmat olivat Hanno Möttölä (16/5) ja Chase Griffin (13/5/6 syöttöä).

 

Griffin on nyt ToPon ainoa ulkomaalaispelaaja, kun seura ei jatkanut takamies Corey McIntoshin pestiä.

 

Karhu kohti kärkeä

 

Kauhajoen Karhu nousi tasapisteisiin liigataulukon sijoille 2.-4. Bisonsin ja Pyrinnön kanssa otettuaan nousukuntoisesta Salon Vilppaasta 95–73 (53–30)-kotivoiton.

 

Karhu otti jo alussa luulot pois edelliset ottelunsa voittaneelta Vilppaalta ja venytti kolmannen jakson alussa johtonsa 26 pisteeseen. Vilpas sortui ottelussa peräti 25 kertaa pallonmenetykseen.

 

Muhkeat 14 kolmosta 58% tarkkuudella upottaneesta Karhusta parhaassa vireessä olivat Kelly Beidler (24/8/3 blokkia) ja Clevin Hannah (24/2/5 syöttöä). Vahvan panoksen antoi myös viidestä kolmosestaan neljä säkittänyt Jussi Eskola (12/2).

 

Vilppaan tehomieheksi nousi Allen Durham (23/7). Syyskuisesta pohjeluun murtumasta toipunut Vilppaan runkopelaaja Jukka Kataja (5/2) pelasi kauden ensimmäisen pelinsä.

 

Pyrinnölle vaivaton voitto

 

Tampereen Pyrintö kaatoi kotikentällään helposti Uudenkaupungin Korihait. Jo avausjaksolla täysin hallitsevan mestarin jalkoihin jäänyt Korihait hävisi neljännen perättäisottelunsa, tällä kertaa murskalukemin 66–107 (29–50).

 

Hallitsevan mestarin tehot jakautuivat tasaisesti useamman pelaajan kesken, tuotteliaimpina Antwine Williams (21/3/3 riistoa), Antti Nikkilä (15/11) sekä syötön päähän harvinaisesta tripla-tuplasta jäänyt Damon Williams (19/15/9 syöttöä/2 blokkia).

 

Korihaiden valopilkku oli Cory Johnson (28/6/3 riistoa).

 

Namika Lahti voittovireessä

 

Syyskaudella vain kaksi peliä voittanut liigajumbo Namika Lahti otti jo kolmannen perättäisen voittonsa kukistamalla kotipelissään Kouvolan Kouvot 56-42 (25-17).

 

Namika hallitsi peliä paitsi puolustuksellaan, myös Kouvojen korintekovaikeuksien vuoksi. Kouvot upotti toisella jaksolla viisi ja päätösjaksolla kuusi pistettä sekä upotti pelitilanneheittonsa 29,3% tarkkuudella.

 

Kentällä olevista pelaajista vain kolme keräsi yli kymmenen pistettä: Namikasta Ryan Brooks (17/7) ja Sami Pekkola (10/4) sekä Kouvoista Anthony Brown (15/14). Loukkaantumisen johdosta alkukauden sivussa ollut Roope Suonio (8/1) pelasi kauden ensimmäisen ottelunsa.

 

(STT)

 

 
20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

29.4.2022 20:46 Korisliiga

Huffin ja Koposen seurataipaleelle huima päätös – Seagulls pronssille 30 pisteen voitolla

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin Korisliigan pronssiottelussa pistein 84–54.

29.4.2022 09:01 Korisliiga

Shawn Huffin ja Petteri Koposen huimat seurajoukkueurat päätökseen

Kaksi suomalaisen koriksen legendaa päättävät seurajoukkueuransa perjantaina Korisliigan pronssiottelussa Seagulls-Kataja Basket. Susijengin ja Seagullsin luottokaksikon ura ulkomaan ammattilaiskentillä käynnistyi 2008.

Näytä lisää vastaavia