KTP päätti sarjaneljänneksen vahvasti

3.11.2010 Korisliigaa kuuden pisteen turvin johtava KTP päätti ensimmäisen runkosarjaneljänneksen vahvasti keskiviikkona otettuaan 112-91 (56-32) -kotivoiton Espoon Hongasta. Vain kerran syksyn aikana hävinnyt KTP otti kuudennen peräkkäisen voittonsa helposti johdettuaan peliä alusta loppuun.

Honka sai katsella sivusta, kun Kotka ja Sefton Barrett liitelivät voitokkaasti ensimmäisen sarjaneljänneksen päätökseen.

Juho Nenosen komea tuplatupla (11/14) avitti Katajan voittoon Korihaista.

Vesa Mäkäläinen ja Karhu olivat väkevinä kotiyleisönsä edessä.

Huipputehokkaasti minuuttinsa pelannut Antti Nikkilä ja Pyrintö kurittivat Lahtea.

Eero Lehtinen naulasi ToPolle voiton Kouvoista.

Salossa puolestaan Roope Ahonen sinetöi Vilppaan voiton vapaaheitoillaan. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Kotkalaiset veivät ensimmäisen jakson 31-18 ja ratkaisivat pelin jo ennen puoliväliä karattuaan 24 pisteen taukojohtoon. KTP:n johto kasvoi kolmannella jaksolla jo 36 pisteeseen ennen kuin Honka pääsi viimeisellä jaksolla kaunistelemaan tappiolukemiaan.

Hyvällä prosentilla 15 kolmen pisteen koria upottaneesta KTP:stä Sefton Barrett rohmusi 31 pistettä ja Jerald Fields 19.

Hongasta John Williamson merkkautti 24 ja Corey Belser 17 pistettä.

Kataja käänsi voiton Korihaista

Joensuun Kataja joutui vajaalukuisena tiukoille kotiottelussaan Uudenkaupungin Korihaita vastaan, mutta onnistui lopussa kääntämään pelin voitokseen 72-65 (28-32) -lukemin.

Korihait johti tasaista peliä parhaimmillaan kolmannella jaksolla 11 pisteellä ja oli voitossa kiinni vielä puolisentoista minuuttia ennen loppua 61-65 -tilanteessa. Kataja käänsi kuitenkin Petri Virtasen johdolla voiton itselleen vietyään viime hetket puhtaasti 11-0.

- Emme ansaitse tästä tyylipisteitä, mutta tulos oli tärkein. Meillä oli vaikea paikka avainpelaajien puuttumisen vuoksi, mutta onnistuimme kääntämään sen positiiviseksi kokemukseksi. Tällaisia tilanteita voi tulla vielä kauden aikana ja nyt onnistuimme kääntämään kokemuksen voitoksi, sanaili Katajan valmentaja Jukka Toijala.

Virtanen ja Antti Kanervo heittivät kumpikin Katajalle 19 pistettä. Juho Nenonen kahmi 11 pisteen lisäksi 14 levypalloa.

Kataja pelasi vain kuudella miehellä, kun sivussa olivat jalkavaivaiset Juha Sten ja Jared Newson sekä myös Matias Ojala.

Korihaista Petri Heinonen teki 18 ja Nigel Moore 13 pistettä. James Reaves loukkasi selkänsä toisella jaksolla eikä tullut enää peliin.

Karhu taas vahva kotonaan

Kauhajoen Karhu otti vakuuttavan kotivoiton Porvoon Tarmosta 109-82 (57-35) -numeroin.
Tarmo hävisi ensimmäisen runkosarjaneljänneksen kaikki 11 peliään.

Tarmo roikkui isäntien tahdissa toisen jakson alkupuolelle, jonka jälkeen kotijohto alkoi kasvaa, etenkin kun Karhu vei jakson lopulla viisiminuuttisen 16-0. Suurimmillaan kotijohto käväisi 30 pisteessä.

Vesa Mäkäläinen teki Karhulle 21 pistettä ja Jeremiah Wood kahmi 19 pisteen lisäksi 14 levypalloa.

Tarmosta Jerrah Young päätyi 26:een ja Jonathan Heard 23 pisteeseen.

Pyrinnölle helppo voitto lahtelaisista

Tampereen Pyrintö otti helpon 98-62 (45-28) -kotivoiton Namika Lahdesta.

Pyrintö juoksi voittoa kohti alusta asti ja kasvatti tasaisesti johtoaan, joka kasvoi suurimmillaan 41 pisteeseen.

Pyrinnöltä löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista Antti Nikkilä ja Kenneth Lowe päätyivät 17 pisteeseen.

Lahtelaisista pääsivät yli kymmenen pisteen vain James Mathis 19:llä ja Ryan Ayers 12 pisteellä. Mathis kahmi lisäksi 17 levypalloa. Namikalla oli kokoonpanossa vain kaksi ulkomaalaispelaajaa, kun seura antoi potkut Brian Wethersille eikä ole löytänyt vielä uutta pelaajaa tilalle. 

ToPolle täpärä voitto Kouvoista

Viidessä edellispelissään vain Porvoon Tarmon voittanut Torpan Pojat kohenteli asemiaan otettuaan täpärän 62-60 (33-24) -kotivoiton Kouvolan Kouvoista.

ToPo johti toiselta jaksolta lähtien, mutta Kouvot oli lopussa kääntää pelin voitokseen. Se nousi 60-60 -tilanteeseen toiseksi viimeisellä minuutilla, mutta epäonnistui viimeisissä hyökkäyksissään. ToPon voittokorin heitti viime sekunneilla Eero Lehtinen.

ToPon tehokkaimpia olivat Mikko Koivisto ja Timo Heinonen 13 pisteellä.

ToPon toisena ulkomaalaispelurina hääri 1. divisioonaa seuran kakkosjoukkueessa syksyn pelannut Justice Graham, jonka peliminuutit jäivät tosin kymmeneen ja pisteet kahteen.

Kouvoista pääsivät kaksinumeroisiin lukemiin vain BA Walker 11:llä ja Antto Nikkarinen 10 pisteellä. Durell Vinson keräsi kahdeksan pisteen lisäksi 13 levypalloa. 

Vilpas voitti pitkästä aikaa

Salon Vilpas katkaisi yli kuukauden ja kuusi peliä kestäneen tappiojaksonsa voitettuaan kotipelissään Lappeenrannan NMKY:n täpärästi 76-75 (32-37). LrNMKY:lle tappio oli neljäs peräkkäinen.

Vieraat johtivat peliä ensimmäiset 35 minuuttia, kunnes Vilpas pääsi ensi kertaa edelle 67-66 -tilanteessa. LrNMKY käväisi vielä johdossa viimeisen minuutin alettua, mutta Roope Ahosen vapaaheittopisteet palauttivat johdon ja lopulta voitonkin isännille, kun vieraiden Malik Moore epäonnistui lopussa parikin kertaa voittokorin nostossaan.

Dijuan Harris heitti Vilppaalle 25 pistettä ja Ahonen 14.

Brant Bailey oli LrNMKY:n tehokkain 18 pisteellä. Pasi Riihelä teki 16 pistettä.

 (STT) 

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

Näytä lisää vastaavia