2.1.2015 KTP-Basket nappasi maukkaan vierasvoiton Korisliigan perjantai-illan huippuottelussa. Loimaan Bisons taipui kotonaan kotkalaisten edessä pistein 76–81 (30–36). Illan toisessa ottelussa Kouvot oli tyly isäntä Mansikka-aholla Korikobrille.

Bisons-kaadossa KTP:n parhaimmistoon kuului jälleen kerran Brandon Jefferson.

18-vuotias Tuomas Hirvonen mätti 23 pistettä, kun Kouvot murskasi Korikobrat. Kuvat: Kai Kilappa.
Sekä sarjassa viidentenä oleva Bisons että kärkijoukkue KTP olivat voittaneet ennen perjantaita neljä edellistä liigaotteluaan. Marginaalit jäivätkin erittäin pieniksi joukkueiden iskiessä yhteen Loimaan liikuntahallissa.
KTP sai otteluun loistoalun ja voitti ensimmäiset pisteet 9–0. Bisons kiri kotkalaisten etumatkan kiinni kolmannen jakson puolivälissä. Kotijoukkue kävi päätösjakson alussa jo kuuden pisteen (60–54) johdossa, mutta jakson loppua kohden taisto kääntyi vielä vieraille.
– Ottelu oli kahden hyvän ja intensiivisen joukkueen kohtaaminen. Molempien kansainvälisistä peleistä saama kokemus näkyi kentällä, KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehti.
– Tämä oli meiltä hieno taistelu. Kumpi tahansa olisi voinut voittaa, mutta pallo pomppi loppuhetkillä hieman enemmän meille.
KTP:n parhaita olivat Brandon Jefferson (18/4), LaMonte Ulmer (17/4) ja Kenneth Simms (14/10).
Bisonsin tehokkaimmat olivat Roope Ahonen (16/0), Ian Hummer (16/6) ja Anthony Hilliard (15/8).
Kouvolan Kouvot palautti Lapuan Korikobrat perjantaina tylysti arkeen. Korikobrat oli ottanut viikon sisällä kaksi maukasta voittoa Kauhajoen Karhusta, mutta Kouvolassa kyyti oli kylmää. Korisliigan kolmonen Kouvot pyöritteli vieraistaan vaivattoman 108–74 (60–33) -voiton.
Sarjassa yhdeksäntenä majaileva Korikobrat jäi isäntiensä jalkoihin joka suhteessa. Kouvot heitti lapualaisia tarkemmin sekä läheltä että kaukaa ja voitti myös leyypallot selvästi 47–34.
Kouvot pelasi ottelun läpi vain seitsemän pelaajan rotaatiolla. Korkeimman pistemäärän heitti Tuomas Hirvonen (23/3). Se oli vasta 18-vuotiaalle takamiehelle uran ennätys Korisliigassa. Levypalloissa Kouvojen ykkönen oli Jason Conley (17/12/5s). Myös Ville Kaunisto (21/11) oli vahvalla pelipäällä.
Korikobrien parhaita olivat Paul Carter (17/13) ja D.J. Richardson (21/3).
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.