22.2.2005 Sparliigaa johtavan Lappeenrannan NMKY:n korinaluspelaaja Jussi Kumpulainen on tehnyt pelikauden 2005-06 kattavan jatkosopimuksen seuran kanssa. Kaikkiaan LrNMKY on sopinut jatkosta jo kuuden pelaajansa kanssa.
Kumpulaista ennen jatkosopimukset ovat ennättäneet solmia Andre Foreman, Jari Hagman, Jarkko Karhu sekä Riihelän veljekset Pasi ja Timo.
Pitkään Suomessa viihtynyt amerikkalainen Foreman sai kuluvan kauden aikana KELA-kortin ja koska hän on jo yli 35-vuotias, Foreman rinnastetaan Koripalloliiton kilpailusääntöjen mukaan suomalaispelaajaan. Näin ollen hän ei rasita joukkueen ulkomaalaiskiintiötä.
204-senttinen ja 28-vuotias Jussi Kumpulainen palasi Suomeen viime syksynä kuuden ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen. Sparliigassa Kumpulainen on pelannut 25 Lappeenrannan runkosarjaottelua 10,2 pisteen ja 7,0 levypallon keskiarvoilla.
Sarjan levypallotilastossa Kumpulainen on kolmanneksi paras kotimainen edellään vain seurakaveri Pasi Riihelä (7,6) ja Joensuun Katajan Sami Laaksonen (7,2).
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.