Kurtis Rice siirtyy Tampereelta Lahteen

29.1.2009 Amerikkalaislaituri Kurtis Rice vahvistaa Namika Lahden joukkuetta ainakin seuraavan kolmen viikon ajan. Rice siirtyy lahtelaisjoukkueeseen Tampereen Pyrinnöstä.

Rice tulee Namikan kokoonpanoon pääasiallisesti paikkaamaan polvivammasta kärsivää Sami Pekkolaa. Pekkolan vamma pitää miehen sivussa juuri tuon kolme viikkoa.

198-senttinen Rice on pelannut Korisliigaa Pyrinnössä tällä kaudella 25 ottelua tehden 16,6 pistettä ja kahmien 6,0 levypalloa ottelua kohden.

- Saimme tutun pelaajan, joka tuo varmasti syvyyttä sekä korintekouhkaa kolmospaikalle. Rice auttaa meitä varmasti myös levypalloissa, Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen sanoo.

Ricen pelaaminen Namika Lahdessa kauden loppuun on myös mahdollista. Seura tekee ratkaisun miehen jatkamisesta kolmen viikon kuluttua.

Namika Lahden paidassa erittäin tasaisesti ja hyvin esiintynyt Ray Nixon sai maanantaisessa Kouvot-ottelussa pienen kolhun ja vääntymän polveensa. Mies pelannee kuitenkin lauantaina Lappeenrantaa vastaan.

- Ricen tulo joukkueeseemme tuo varmuuden myös siitä, että pelaajat eivät lopu kesken. Nixonin tilanne ratkeaa perjantain iltaharjoituksen jälkeen, Toiviainen kertoo.

Namikan joukkueeseen Bilal Abdullahin tilalle tulleen amerikkalaispelaaja Chris Rodgersin otteet kentällä eivät ainakaan toistaiseksi ole vakuuttaneet. Miehen koeaika päättyy lauantaina LrNMKY-ottelun jälkeen. Seura tekee päätöksen miehen jatkosta heti lauantai-iltana. Namika Lahti kertoo tiedotteessaan Rodgersin näyttävän ulospäin potentiaaliselta pelaajalta, mutta etenkin hyökkäyspäässä miehen tulisi tehdä hurja parannus aikaisempiin otteluihin verrattuna.


- Rodgersilla on yksi peli aikaa toimia. Paljon pitää tapahtua, mutta totta kai annamme hänelle loppuun asti mahdollisuuden. Lauantaina meillä taitaa olla kolme ulkomaalaispelaajaa kokoonpanossa. Jos ei muuten, niin Laitisen Jarkin (LrNMKY:n valmentaja) kiusaksi, Toiviainen virnistää.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia