1.9.2015 Lapuan Korikobrat on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen Lamont ”MoMo” Jonesin, 25, kanssa. 183-senttinen takamies on pelannut samassa Arizonan yliopistosta, kuin aikaisemmin Lapualla pelanneet Kyle Fogg sekä Jesse Perry.
Jones siirtyi kahdeksi viimeiseksi yliopistokaudeksi Arizonasta IONA:n yliopistoon, jossa syntyi seniorikaudella 2012-13 tehokasta jälkeä - 22,6 pistettä, 3,0 levypalloa ja 3,4 syöttöä ottelua kohden, joka oikeutti valintaan MAAC-konferenssin vuoden pelaajaksi.
Koulun jälkeen takamies ilmoittautui NBA Draftiin, jossa Jonesin nimeä ei kuitenkaan huudettu varaustilaisuudessa. Ensimmäinen ammattilaiskausi käynnistyi Japanin pääsarjassa (23,9 pistettä, 5,6 levypalloa, 5,1 syöttöä per ottelu). Viime kaudella mies vaikutti Arabian liigassa, josta tie jatkuu nyt Suomeen ja Lapualle.
- Olen erittäin iloinen, että saimme MoMon tasoisen pelaajan Lapualle. Kävin Kylen ja Jessen kanssa paljon keskustelua MoMosta ja palaute oli pelkästään ylistävää. Odotan innolla yhteistyötä MoMon kanssa ja uskon, että saamme todellisen johtajan kentälle, Kobrien päävalmentaja Derrick Crayton toteaa.
Korikobrilla on aikaisemmat sopimukset Tuomas Viertolan, Jussi Turjan, Roni Hyvärisen, Ville Turjan, Pyry Rainamaan, Panu Peltokankaan ja Darien Brothersin, Damen Bell-Holterin ja Dom Morrisin kanssa.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.