Lauri Markkanen Jyväskylässä: ”Halli täyteen ja samanlainen meteli kuin kolme vuotta sitten”

8.8.2025 12:05 Maailman kuuluisimman jyväskyläläisen tittelistä kisaava Susijengin johtotähti Lauri Markkanen, 28, iloitsee mahdollisuudestaan päästä pelaamaan maaottelua lapsuuden ja nuoruuden kotikaupunkiinsa. Markkanen toivoo näkevänsä illalla täyden LähiTapiola Areenan ja saavansa joukkueineen runsaasti tukea Belgian kaatoon.

Lauri Markkanen ja Susijengi kohtaavat illalla Belgian. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Jyväskylä on mulle ihan erityinen paikka, Markkanen kuvailee suhdettaan kotikaupunkiinsa.

- Aina tulee lämmin ja kotoisa olo, kun tänne pääsee. Susijengin kanssa pelaaminen Jyväskylässä on edelleen harvinaista herkkua, josta pitää ottaa kaikki irti.

Jyväskylä on historiallisesti tunnettu ennemminkin jääkiekko-, ralli- ja pesäpallo- kuin koripallokaupunkina, mutta Markkasen tähden nousu viimeisen kymmenen vuoden aikana on nostanut koripallon profiilia myös Järvi-Suomessa. Eräs suurimpia syitä tälle on ollut kansallistakin huomiota kerännyt Lauri Markkasen koriskoulu.

- Mun mielestäni Jyväskylä on ottanut isoja harppauksia koriskaupunkina viime vuosina. Erityisesti juniorien määrän kasvu on ilahduttanut minua. Tietenkin parantamisen varaa löytyy vielä esimerkiksi olosuhdepuolella, mutta isot muutokset vie aina oman aikansa.

Kolme vuotta sitten Susijengi vei Jyväskylään ensimmäisen miesten maaottelun 34 vuoteen, kun Susijengi valmistautui EM-kisoihin ottelulla Ukrainaa vastaan. Jyväskyläläisyleisö sai ottelussa makeaa mahan täydeltä, kun Susijengi peittosi Ukrainan jatkoajan jälkeen ja Markkanen sivusi silloista yhden miesten maaottelun piste-ennätystä tykittämällä 42 pistettä.

- Sehän meni ihan käsikirjoituksen mukaan, naurahtaa Markkanen, joka kohenteli piste-ennätystä vielä yhdellä pisteellä voittoon päättyneessä EM-neljännesvälierässä Berliinissä kuukautta myöhemmin.

- Katsotaan, mitä hauskaa tänä vuonna keksitään. Tästä on tulossa iso kesä meille ja on siistiä päästä aloittamaan se juuri täällä Jyväskylässä.

Lipunmyyntidata kertoo, että Susijengin ja Belgian väliseen Jyväskylän derbyyn on vielä paikkoja jäljellä. Markkanen toivookin, että jyväskyläläiset intoutuvat sankoin joukoin perinteisesti Hipposhallina tunnettuun LähiTapiola Areenaan.

- Pelaajan on aina hauskempaa pelata, jos yleisöä on paljon ja se on äänekästä. Kolme vuotta sitten saatiin pelata täyden hallin edessä, millä oli ihan varmasti iso merkitys sille, että saatiin käännettyä ottelu jatkoajan kautta kotiin. Samanlainen meteli halliin tänään!

Susijengi ja Belgia kohtaavat Jyväskylän LähiTapiola Areenalla perjantaina 8.8. klo 18.30 alkaen. Liput otteluun täältä!

Henkilöt

 
24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

18.2.2026 11:08 Susijengi

Belgia tiivisti MM-karsintakokoonpanonsa 15 pelaajaan

Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.

16.2.2026 12:00 Susijengi

Susijengi kutsuttu koolle tuplatreffeihin Belgiaa vastaan

Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.

9.2.2026 08:40 Susijengi

STARK ja Susijengin rakentavat yhdessä tulevaisuuden menestystä – uusi monivuotinen yhteistyösopimus solmittu

Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.

6.2.2026 12:00 Yhteistyökumppanit

Suomen Koripalloliiton ja Kolmen kampuksen urheiluopiston vahva yhteistyö jatkuu 2026–2029

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.

2.2.2026 21:45 Suomalaiset ulkomailla

Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

26.1.2026 22:37 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin pääsi juhlimaan cup-voittoa

Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.

Näytä lisää vastaavia